בנימין נתניהו

שלב ההוכחות במשפט נתניהו נפתח: הירידה לחקר האמת מתחילה

באיחור של כשנה תישמע יריית הפתיחה בהליך הטעון, על רקע ההאשמות מצד רה"מ על תפירת התיק. במערכת המשפט לא רוצים לעבור עליהם לסדר היום, ומעוניינים שבית המשפט יקבל הכרעה ברורה – בלי עסקת טיעון. הבחירה באילן ישועה כעד שיפתח את שלב ההוכחות, לא מקרית, הוא האיש שעמד תחת לחצים והחליט לדבר
מרדכי גילת, פרשנות
04 באפריל 2021
21:26

זוכרים את גרסת ההגנה של ראש הממשלה "אין כלום כי לא היה כלום"? ואת גרסת תפרו לי תיקים? או גרסת התיקים האלה כבר מתפוררים?

אתם זוכרים, אי אפשר לשכוח אותם. הרי מאז הגשת כתב האישום נגדו הקפיד נתניהו להדהד את האמירות האלה עשרות פעמים. הוא הקפיד להציג את עצמו כקורבן, להאשים את המשטרה ואת הפרקליטות בפתיחת מתפרה גדולה לכבודו, להסית את הציבור נגד שלטון החוק ומערכת המשפט. והחמור מכל: לטעון ברצינות שמה שלא מצליחים לעשות מבקשי ראשו בקלפי – הם מנסים לעשות באמצעות הפיכה משפטית. ממש כך. עד למקום הנמוך הזה ירד ראש הממשלה.

שלב ההוכחות במשפט רה"מ התחיל, ומה עכשיו? | השאלות והתשובות

על הרקע הזה נשמע היועץ המשפטי לממשלה, יותר מפעם אחת השנה, אומר לאנשיו דברים ברוח זו: יש משפטים שבהם סביר והגיוני להגיע לעסקת טיעון. יש כאלה שבהם המסר מועבר גם כאשר התביעה מוותרת על חלק מטענותיה – זה לא המקרה. אסור שזה יקרה בתיקי ראש הממשלה.

בתיקים האלה, נוהג מנדלבליט להזכיר לכפופים לו, הוטחו במערכת אכיפת החוק ובמקבלי ההחלטות האשמות קשות ביותר – האשמות המחייבות את בירורן המלא בבית המשפט. האשמות שאסור לעבור עליהן לסדר היום, האשמות המחייבות הכרעה ברורה, לכאן או לכאן, של שופטים מקצועיים. בתיקים האלה צריך להגיע עד לקו הגמר בלי הסכמות המרחיקות את בית המשפט מירידה לחקר האמת.

זה המתווה של היועץ המשפטי לממשלה, נכון להיום, וזה מה שחושבים על המשפט גם כמה בכירים אחרים במערכת. אגב, מנדלבליט ואותם בכירים מעריכים שאת המשפט הזה ניתן לסיים בתוך כשנה וחצי. 

אכן מחר בבוקר, באיחור של כשנה, תישמע יריית הפתיחה בהליך הטעון הזה. מחר בבוקר יתחילו גרסאות התביעה וההגנה לעמוד למבחן של בית המשפט המחוזי. מחר יעלה לדוכן העדים העד הראשון בתיק 4000, מנכ"ל וואלה לשעבר אילן ישועה, ויתחיל לגולל את סיפורו הדרמטי ואת הסיבה להחלטתו לסייע למשטרה בחשיפת הפרשה. 

הבחירה בישועה כעד ראשון אינה מקרית: הוא עד מפתח שהיה נתון ללחצים של בעלי השליטה באתר הפופולרי – שאול אלוביץ' ואשתו, והצליח להנציח אותם. הוא עד שיתאר איך הפך האתר למעין אתר הבית של נתניהו ואנשיו. זהו עד מרכזי שבמשך תקופה ארוכה נכנע ללחצים עליו עד שנחנק בעצמו מהצחנה והחליט לדבר. הוא עד שדבריו נתמכים במסרונים, בהקלטות, ובראיות אחרות שהן חלומו של כל תובע במשפט פלילי. הוא האיש שיספר במשפט מה קרה באתר וואלה לפני ואחרי שגידי וייץ איש התחקירים של הארץ חשף את הפרשה.

ומה שלא פחות חשוב – ישועה צפוי לתאר בעדותו את הלילה בשלהי דצמבר 2016 שבו נקרא בבהילות לביתו של אלוביץ'. שם שמע מבעלי השליטה באתר כי זמן מה לפני כן הגיע אליהם ניר חפץ, אז איש סודו ויועץ התקשורת של ראש הממשלה, והעלה בפניהם את החשש שהמשטרה תפתח בחקירה בעניין קשרי נתניהו איתם.

על פי מה שסיפרו האלוביצ'ים לישועה, הם וחפץ קיבלו החלטה להצטייד במכשירים סלולריים חדשים ולהעלים את הישנים. הם סיכמו להנחות את ישועה לנהוג בצורה דומה וכאשר הגיע אליהם אכן ביקשו ממנו מייד למחוק את התכתובות שלו איתם. ישועה שמע ומצא דרך להתחמק. התכתובות האלה יוצגו כמובן בעדותו של ישועה – כמו גם ראיות לכך שהוא התבקש למסור גרסת שקר במשטרה.

איזו בקשה מיוחדת של בני הזוג אלוביץ' לישועה, על פי עדותו, מזדקרת במיוחד בסעיף האישום של שיבוש מהלכי חקירה? ניחשתם נכון: להסתיר את מעורבות נתניהו במגעים עם אנשים עסקים שונים בקשר לרכישה אפשרית של אתר וואלה. בקשה צנועה שגם אותה בחר מנכ"ל וואלה לא לכבד.