-
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בנק ישראל מזהיר: הפערים שצברו התלמידים בקורונה עלולים לפגוע בשכרם

דוח של הבנק מתריע מפני פגיעה ארוכת טווח בתלמידים, מציג פערים גדלים לעומת תלמידים במדינות ה-OECD, וקורא לצעדי מדיניות מיידים בנושא
לירן כוג'הינוף
04 באפריל 2021
13:26

בנק ישראל מזהיר היום (ראשון): אם לא יינקטו צעדי מדיניות לצמצום הפערים הלימודיים שנצברו בתקופת הקורונה, התלמידים עלולים לספוג פגיעה ארוכת טווח בכושר ההשתכרות שלהם. בדוח של הבנק, שיפורסם במלואו בהמשך השבוע, מתריעים שפערי המיומנויות בין תלמידים בישראל לתלמידי מדינות ה-OECD צפויים לגדול. 

"בסוף זה יתפוצץ": התלמידים הנשכחים של שנת קורונה

בדוח צויין שהמעבר המהיר ללמידה מרחוק גרם לירידה בהישגים בהשוואה ללמידה פרונטלית. עוד נזכרים מקרי עבר של שיבושים נרחבים בדרכי הלמידה המקוונת, שחלק מההשלכות שלהם היו נשירה מוגברת ממערכת החינוך. 

לפי הנתונים שהוצגו בדוח, עד לסוף חודש פברואר של שנת הלימודים הנוכחית מערכת החינוך לא פעלה במתכונת מלאה בכל שכבות הגיל אפילו לא יום אחד. ב-40% מימי הלימוד בתקופת הקורונה המערכת הייתה סגורה פיזית והתנהלה למידה מרחוק בלבד, וב-60% הייתה פתוחה חלקית. 

עוד פורטה בדוח הפגיעה הנרחבת ברווחת התלמידים בתקופת הקורונה, בדגש על אלו מהשכבות החלשות. בין הנזקים העיקריים: התגברות הסיכונים לאלימות במשפחה; צמצום או הפסקה של מערך הטיפול המסייע הבית ספרי ושל שירותי הרווחה; מניעת מפגשים חברתיים והשפעות סביבתיות שליליות ועוד.