-

בג"ץ קבע: הגבלת הפגנות הייתה לא חוקתית - הקנסות יבוטלו

על פי הקביעה, התקנה שהגבילה את יציאה מהבית למרחק של קילומטר פגעה פגיעה בלתי מידתית בזכות להפגין. אם המדינה לא תצליח לאתר את נתוני הנקנסים, יבוטלו כל סוגי הקנסות שהוטלו בין 1 ל-13 באוקטובר
אמוץ שפירא
04 באפריל 2021
16:04

בג"ץ קבע היום (ראשון) ברוב דעות - שמונה נגד אחד, כי התקנה שהגבילה יציאה מהבית למרחק של קילומטר פגעה פגיעה בלתי מידתית בזכות להפגין והיא לא הייתה חוקתית. בעקבות כך, הקנסות שניתנו בעת שהתקנה הייתה בתוקף, בין 1 ל-13 באוקטובר 2020 יבוטלו. אם המדינה לא תצליח לאתר את נתוני הנקנסים - יבוטלו כל סוגי הקנסות שהוטלו בתקופה זו.

ב-14 באוקטובר בשנה שעברה הוציא בג"ץ צו על תנאי בעקבות דיון בעתירות נגד הגבלת ההפגנות. בקביעתו הוא ביקש מהממשלה, הכנסת והיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט להסביר מדוע לא יבוטל התיקון לחוק הקורונה, שהסמיך את הממשלה להוציא את התקנות המגבילות.

בנוסף לכך, ביקש בג"ץ מהממשלה למסור לו מהו מספר ושיעור הקנסות שהוטלו מתחילת אוקטובר בשל השתתפות בהפגנות ומה בדעת הממשלה לעשות בקשר לקנסות אלו. בכאן חדשות פורסם כי על פי מסמך משטרתי שהגיש נציג המדינה במהלך הדיון לשופטים, עלה כי מתחילת הסגר ועד לאותה התקופה ניתנו כ-63 אלף קנסות בהיקף של כ-37 מיליון שקל על 17 סוגים שונים של הפרות.