צילום מסך

הגיבור האלמוני שחשף את תוכנית הטילים של היטלר

ליאוניד ברנשטיין לחם בנאצים בזמן מלחמת העולם השנייה, והיה האיש שאיתר את המתקן הסודי שבו פיתחו הנאצים את נשק יום הדין שלהם – ובכך שינה את מהלך המלחמה. ברוסיה נכתבו עליו ספרים רבים, אבל בישראל, אליה עלה בשנות ה-90, הוא נותר די אנונימי ובודד עד יומו האחרון. בערב יום הזיכרון לשואה ולגבורה, ישודר בכאן 11 סרט הדוקו-דרמה "ברנשטיין: הפרטיזן האחרון"
שני נחשוני
05 באפריל 2021
23:04
עודכן ב 07 אפריל 07:33

לפי הביוגרפיה של ליאוניד ברנשטיין, שמו היה אמור להיות מוכר בכל בית בישראל. "הוא גיבור מלחמה שאף אחד לא מכיר אותו", אומר רומן שומונוב, במאי הסרט "ברנשטיין: הפרטיזן האחרון", שיוקרן בהקרנת בכורה ביום רביעי, ערב יום היזכרון לשואה ולגבורה, בכאן 11. "הוא היה פרטיזן במלחמת העולם השנייה ואפשר להגיד שהוא שינה את המהלכים הגדולים של המלחמה".

סרט הדוקו-דרמה החדש, דובר הרוסית, מספר את סיפורו של ליאוניד ברנשטיין, גיבור מלחמה יהודי, החי בביתו הצנוע בקריית אתא. בעת הכנת הסרט הוא אדם כבד הליכה, שאיש משכניו אינו יודע כי הוא אחד מאחרוני המפקדים של גדודי הפרטיזנים במלחמת העולם השנייה, וגם האיש שאיתר את המתקן הסודי בו פיתחו הגרמנים את נשק יום הדין  של היטלר - טילי V2. הסרט מנסה להעניק לברנשטיין, לאחר מותו, את הכבוד וההוקרה שלא זכה להם כאן בישראל בעודו בחיים.

דרך עיניו של הפרטיזן בן ה-97 נפרשים סיפורי גבורה נועזים לצד המראות הרודפים אותו על ערש דווי: נשים וילדים הנשרפים לנגד עיניו, פרטיזנים שהיה עליו להוציא להורג, ושחרור  אסירים יהודים שנדונו למוות. רגע לפני שיעצום את עיניו, הוא מתמודד עם ההחלטות שקיבל ומספר כיצד גילה לא רק את הנשק הסודי של היטלר, אלא את הכוחות הגלומים בו ואת היכולת לשמור על רוח האדם. הצופה מצטרף לזיכרונותיו של ברנשטיין באמצעות עלילה המגולמת על ידי שחקנים וכוללת שחזורים של קרבות היסטוריים.

"היה לנו חשוב להעביר בסרט את הרגשות של בן אדם שנמצא בתוך הקרבות האלה", אומר הבמאי רומן שומונוב. "אמנם זה מלא אקשן והרואיות, אבל מאחורי זה יש אנשים שחוו את כל זה, ועברו דברים לא פשוטים".

ברנשטיין הלך לעולמו במהלך העבודה על הסרט, ולא זכה לצפות בתוצאה הסופית. אבל ניכר שהשעות הרבות שבילו יוצרי הסרט במחציתו הסבו לו נחת שהייתה חסרה לו בחייו. "עם הסרט אנחנו באמת מאמינים שאנחנו נוכל איכשהו להחזיר את הכבוד שמגיע לו", אומר שומונוב.