יורש העצר הירדני, הנסיך חמזה
צילום: BBC

"מנגנוני הביטחון באים לאיים עליי? סע מפה": השיחה הקשה בין הרמטכ"ל הירדני לנסיך חמזה

בהקלטה מבשר הרמטכ"ל אל-חונטי לנסיך כי עליו להישאר בביתו ולהפסיק להיפגש עם אנשים, חמזה בתגובה מגרש אותו עם מסר ברור: "אל תבוא בפעם הבאה לאיים עליי בביתו של חוסיין" • במוצאי שבת דווח שחמזה הושם במעצר בית בארמון המלוכה בחשד לניסיון הפיכה נגד המלך - אך בירדן הכחישו את הדברים • המלך עבדאללה הודיע כי ייפה את כוחו של הנסיך חסן לפתרון המשבר בתוך המשפחה
רועי קייס
06 באפריל 2021
01:47

הסערה בירדן: אחרי הכחשות בממלכה על מעצר בית לנסיך חמזה - הלילה (שלישי) הופצה ברשת הקלטה בה נשמע הרמטכ"ל הירדני מבשר לחמזה שעליו להישאר בביתו ולהפסיק להיפגש עם אנשים. מדובר בהקלטות שהתפרסמו בשני חלקים בחשבון הטוויטר החדשותי "אורדניה נט", המזוהה עם הנסיך חמזה ותומכיו.

בתיעוד נשמעים השניים מתווכחים, אחרי שהרמטכ"ל, יוסף אל-חונטי, אמר לאחיו למחצה של מלך ירדן כי נשמעת ביקורת נגד בית המלוכה באירועים שהוא מגיע אליהם וברשתות החברתיות. "על הנסיך לא ללכת לאירועים כאלה", נשמע הרמטכ"ל בהקלטה. "עליו להיות מחוייב לביקורים משפחתיים רק בתוך המשפחה ההאשמית". אז מתעצבן הנסיך ואומר לאחד מאנשיו: "תביאו לאדון את המכונית", ובהמשך תוקף: "אתה בא לבית שלי ואומר לי מה לעשות ועם מי להיפגש למען המולדת שלי? אתה בא לאיים עליי ולהגיד לי שלא אצא לראות אנשים? אדוני אני מבקש ממך... מנגנוני הביטחון באים לאיים עליי?"

בהמשך ההקלטה ניסה הרמטכ"ל אל-חונטי להתגונן, והנסיך המשיך להטיח בו: "הניהול הגרוע של המדינה הוא בגללי?", וכן גירש אותו מביתו בשנית. אל-חונטי הסביר לחמזה שהמסר מגיע ממנו, מראש המודיעין הכללי ומנגנון הביטחון הכללי, לגבי "התערבבות עם אנשים וביקורים...והרשתות החברתיות והציוצים", ועם זאת חידד כי הם לא באים לאיים על הנסיך, אלא מתריעים בפניו שהוא חצה את הקווים האדומים.

הנסיך חמזה השיב כי יש לו את הזכות להתערבב עם בני עמו ולשרת את המולדת שלו, כפי שנשבע, והאשים - "מה שאתם עושים למדינה יהרוס את כולנו ואת אבותיי". בנוסף, טען הנסיך שהתסיסה שקורית במדינה לא מגיעה ממנו, וחתם את השיחה בטון רועם: "אל תבוא בפעם הבאה לאיים עליי בביתו של חוסיין".

ההקלטה מתפרסמת שעות ספורות אחרי שבית המלוכה הירדני הודיע כי מלך ירדן, עבדאללה השני, ייפה את כוחו של דודו הנסיך חסן כדי לפתור את המשבר בתוך המשפחה והנסיך חמזה הסכים לכך. בהמשך פורסמה איגרת שעליה חתם חמזה, במהלך פגישה אתמול עם הנסיך חסן ונסיכים נוספים, בה הוא מתחייב לעמוד תמיד לרשותו של המלך ושל יורש העצר ולתמוך בהם.

במוצאי שבת דווח שהנסיך חמזה בן חוסיין, אחיו למחצה של מלך ירדן, הושם במעצר בית בארמון המלוכה בעמאן וכי עוד 20 ממקורביו נעצרו בחשד לניסיון הפיכה נגד המלך, עבדאללה השני. סוכנות הידיעות הרשמית של ירדן הכחישה את הדיווח וטענה שאין שום הגבלות על הנסיך. אך הנסיך עצמו פרסם תיעוד אישי בו טען כי הוא מצוי במעצר בית וביתו נותק מאינטרנט, כמעט לגמרי.