רשיד אלכליפה

האמן הבחרייני רשיד אלכליפה: "לאמנות אין גבולות. המעשה שלי הוא אמנות ולא פוליטיקה"

שיח' רשיד אלכליפה, שמציג את עבודותיו בביאנלה הים תיכונית בחיפה, לכאן תרבות: יחסי התרבות והכלכלה בין ישראל לבחריין לא צריכים להיות מושפעים מהסוגייה הפלסטינית
גואל פינטו
06 באפריל 2021
09:17

"לאמנות אין גבולות. המעשה שלי הוא אמנות ולא פוליטיקה", אומר לכאן תרבות שיח' רשיד אלכליפה, שמציג עבודות שלו בביאנלה הים תיכונית בחיפה. הוא נולד בבחריין ב-1952, והציג את התערוכה הראשונה שלו כשהיה בן 16. אחר כך למד אמנות בבריטניה, השתתף בביאנלה בוונציה ובתערוכות ברחבי העולם הערבי, ועכשיו הוא מציג שתי עבודות בביאנלה הים תיכונית בחיפה.

בריאיון לגואל פינטו ב"גם כן תרבות" אומר אלכליפה כי יחסי התרבות והכלכלה בין ישראל לבחריין לא צריכים להיות מושפעים מהסוגייה הפלסטינית. "מה שאני אומר זה כך: זה אירוע אמנות ולאמנות אין גבולות. אי אפשר לשים את הבעיות לפני הפתרון. צריך להמשיך עם החיים, התרבות והמסחר, ואז הבעיות יהיו קטנות יותר ויהיה אפשר לפתור אותן. רק הזמן יכול לפתור בעיות פוליטיות. זה לא אומר שאנחנו צריכים לא להשתתף בפעילויות תרבותיות ולהכיר זה את זה".

מה המשפחה והשכנים חושבים על זה שאתה מציג בישראל?

"הם מסתכלים על זה כהשתתפות בתערוכה, שום דבר חוץ מחילופי תרבות. אנחנו מרגישים שלתרבות ואמנות יהיה חלק משמעותי יותר מכל דבר אחר לפיתוח האזור".

אז זו לא אמירה פוליטית להציג בישראל?

"לא. מה שאני עושה זה אמנות".

לגבי מצב האמנות בעולם הערבי, הוא אומר: "יש היום הרבה אמנים והרבה פעילות ואני שמח לראות את כל זה. ב-30-40 השנים האחרונות ראינו שיפור גדול בשדה האמנות במפרץ ובמדינות אחרות".

תגיות:
בחריין