בנט

בנט: רצון העם – הקמת ממשלה ימנית, לאומית ויציבה

יו"ר הציונות הדתית אמר כי יו"ר ימינה חותר ליצירת קרע עמוק במחנה הלאומי לטובת ברית מלאכותית. ימינה: סמוטריץ' נחש בתחפושת צדיק • ישראל ביתנו הגישה את הצעת החוק שיאסור על מי שיש נגדו כתב אישום להרכיב ממשלה
מיכאל שמש וזאב קם
06 באפריל 2021
11:07
עודכן ב 14:17

יו"ר ימינה, נפתלי בנט, אומר היום (שלישי) כי רצון העם הוא הקמת ממשלה ימנית, לאומית ויציבה. בפתח ישיבת סיעתו בכנסת אמר בנט: "הממשלה צריכה לשקף את התפלגות הדעות בעם. כלומר, נוטה ימינה. עם ישראל במהותו הוא לאומי. זה רצון העם. הקמת ממשלה לאומית, ימנית ויציבה. נטלתי על עצמי את האחריות לפעול מען מטרה זו. יש כאלו שקוראים לעצמם ימין שמוכנים לגרור את ישראל למערכת בחירות נוראה. כמו אותם אנשים שלפני 2000 שנה שרפו את מאגרי המזון של עצמם בימי בית שני. זה לא אידיאלים אלא אמבציות. ויש כאלו בצד השני שחושבים שאוותר על עמדותי ואקים ממשלת שמאל בראשי. שניהם טועים".

עדכונים שוטפים

אחרי ההמלצות: אם לא תקום ממשלה - מתי ייערך סבב הבחירות החמישי?

יו"ר ימינה הוסיף ואמר כי הוא אינו מכיר עוד פוליטיקאים שלא יזנקו על הצעה להיות ראש ממשלה. "לא אוותר על ערכיי למען שום תפקיד בעולם. נעשה הכול כדי למנוע בחירות חמישיות בלי לוותר על ערכינו ודרכנו".

חושבים שאתם יודעים מי נבחרו לכנסת ה-24?

יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, אמר בישיבת סיעתו כי הציב שלושה יעדים: להחליף את השלטון, קואליציה בלי הסיעות החרדיות ולהיות שר האוצר. "דיוני הסרק שמקיים היום ראש הממשלה \ה עבור ממשלת חסינות. כדי להקים ממשלת ימין ראש הממשלה צריך לפנות מקומו לטובת ח"כ אחר בליכוד. באותו רגע הכל יסתדר. במקום זה נתניהו מנסה לשחד ח"כים מכל המפלגות כולל מישראל ביתנו. זה שוחד מובהק. אין לזה שום מילה אחרת". ליברמן ציין כי הוא אינו פוסל שום מועמד שיוכל להוכיח שהוא יודע להקים ממשלה.

נשיא המדינה, ראובן ריבלין, העניק מוקדם יותר את המנדט להרכבת הממשלה על ראש הממשלה בנימין נתניהו. בנאומו הדגיש הנשיא כי ההחלטה שקיבל אינה הכרעה קלה בעיניו ברמה המוסרית - ערכית. לדבריו, לו היה הדבר נתון בידו, הוא היה מעביר את ההכרעה אל הכנסת. 

בנאומו אמר הנשיא כי "במצב דברים זה, שבו אין רוב של 61 חברי כנסת התומכים במועמד מסוים ובאין שיקולים אחרים המצביעים על סיכוייו של מי מהמועמדים להרכיב ממשלה, קיבלתי את הכרעתי בהתאם למשתקף ממפת הממליצים, המעידה על סיכוי גבוה במעט של חבר הכנסת בנימין נתניהו להרכיב ממשלה. לפיכך החלטתי להטיל עליו את התפקיד להרכבת הממשלה", דברי ריבלין.

סמוטריץ' נגד בנט: מבקש לייצר לעצמו לגיטימציה לפירוק המחנה הלאומי

יו"ר הציונות הדתית תקף היום את יו"ר ימינה נפתלי בנט ואמר כי הוא פועל מאחורי הקלעים כדי לסכל את המאמצים לצרף את גדעון סער לממשלת ימין. "מבקש לייצר לעצמו באמצעות סירובו של סער לגיטימציה לפירוק המחנה הלאומי ולחבירה חסרת אחריות לשמאל", כתב סמוטריץ' באיגרת שפרסם. בימינה הגיבו: "סמוטריץ' נחש בתחפושת צדיק". בתוך כך, ישראל ביתנו הגישה את הצעת החוק שיאסור על מי שיש נגדו כתב אישום להרכיב ממשלה או להתמודד לנשיאות.

"בנט חותר ליצירת קרע עמוק שספק אם ניתן יהיה לאיחוי בין מרכיביו. כל זאת לטובת ברית חלופית זמנית, מלאכותית ותלויה הדבר, שגם לו עצמו ברור שאין לה עתיד לאורך זמן. המהלך הזה של בנט הוא מהלך פזיז, חסר אחריות וקצר רואי. נראה ששאיפותיו האישיות חסרות המעצורים משבשות את שיקול דעתו ועלולות להמיט לאורך זמן אסון על המחנה הלאומי ועל הציונות הדתית", הוסיף יו"ר הציונות הדתית.

בתוך כך, הבוקר דווח בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב על דרמה שהתחוללה אתמול מאחורי הקלעים, לפני הגעת נציגי יהדות התורה לבית הנשיא. לפי גורמים במפלגה, יושב הראש משה גפני התכוון להשיב כי אם נתניהו לא יוכל להרכיב ממשלה - הוא אינו פוסל מועמדים נוספים. רק בעקבות לחצים שהגיעו מאנשי רה"מ, השתכנע לבסוף גפני להשיב כי הם תומכים בנתניהו ללא אמירה נוספת.

האירוע הזה מלמד על המתח שקיים בין גפני לבין נתניהו גם אם כלפי חוץ מנסים להציג עסקים כרגיל. מלשכת גפני לא הגיבו לדברים.