גמר האירוויזיון בתל אביב, מאי 2019
צילום: אי-פי

"אקס פקטור" תבחר את נציג ישראל לאירוויזיון 2022

תוכנית הריאליטי של רשת 13 נבחרה במכרז בו התמודדה מול "הכוכב הבא". בפאנל השופטים בעונה המדוברת יהיו יוצר הפורמט סיימון קאוול, זוכת אירוויזיון 2018 נטע ברזילי והזמר אביב גפן
שני נחשוני
06 באפריל 2021
10:16

הנציג הישראלי לתחרות האירוויזיון של 2022 ייבחר לראשונה בתוכנית "אקס פקטור" ברשת 13. כך הודיע הבוקר (שלישי) תאגיד השידור הישראלי "כאן". התוכנית נבחרה במכרז עליו התמודדה מול תוכנית הריאליטי של קשת 12 "הכוכב הבא". ההצעה שהגישה רשת 13 למכרז כללה מלבד תוכנית הריאליטי גם חבילת פרסום לתכני התאגיד והצעות לשיתופי פעולה נוספים.

בשנים 2015 ועד 2020 ובמשך שש עונות נבחרו בכוכב הבא נציגי ישראל לתחרות האירוויזיון. כל הזוכים בתוכנית זו צלחו את שלב חצי הגמר בתחרות הבין-לאומית, אחרי 5 שנים בהן ישראל לא העפילה אל גמר האירוויזיון. בין זוכי "הכוכב הבא" נמנית גם נטע ברזילי שזכתה בהמשך באירוויזיון 2018.

"אקס פקטור ישראל" שודרה במשך שלוש עונות בערוץ 2 ובהמשך ברשת 13. התוכנית מבוססת על פורמט הריאליטי הבריטי אותו פיתח סיימון קאוול. לאחרונה פורסם כי קאוול צפוי להיות בצוות שופטי העונה הקרובה של התוכנית, לצד נטע ברזילי והזמר אביב גפן.

בגמר העונה השלישית של התוכנית שהתקיים ב-2017 זכתה עדן אלנה. בשנה שעברה זכתה אלנה בתוכנית "הכוכב הבא לאירוויזיון" ונבחרה לייצג את ישראל בתחרות, אולם זו בוטלה בעקבות התפרצות מגפת קורונה. אלנה תייצג את ישראל בתחרות שתתקיים ברוטרדם בחודש הבא עם השיר Set Me Free.