חנין זועבי
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

היועמ"ש החליט: חברת הכנסת לשעבר חנין זועבי תועמד לדין על עבירות מרמה וזיוף

זועבי נחקרה יחד עם בכירים דאז במפלגת בל"ד, בחשד לזיוף ומרמה של מסמכי דיווח שהגישה המפלגה למבקר המדינה בשתי מערכות בחירות ב-2013. מנדלבליט קבע שיש בסיס ראייתי ועניין ציבורי להעמיד לדין את זועבי, עם סיכוי סביר להרשעתה - ומנגד החליט לסגור את התיק נגד הבכירים בבל"ד
תמר אלמוג ואמוץ שפירא
06 באפריל 2021
18:29
עודכן ב 04 אוגוסט 10:36

עדכון: היום (4.8.21) הוגש כתב אישום נגד חנין זועבי בגין עבירות מרמה לבית משפט השלום בנצרת

חברת הכנסת לשעבר חנין זועבי תועמד לדין על עבירות מרמה וזיוף. כך החליט היום (שלישי) היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדבליט. מנגד, החליט לסגור את התיק נגד מפלגת בל"ד.

זועבי נחקרה יחד עם כ-35 חשודים נוספים, בהם נושאי משרה בכירים בשעתו במפלגת בל"ד, בחשד לביצוע עבירות זיוף ומרמה בקשר למסמכי דיווח של המפלגה שהוגשו למבקר המדינה בשתי מערכות בחירות, הכלליות והמקומיות, שהתקיימו בשנת 2013. שימועים בוצעו לחשודים, ובאופן חריג גם למפלגה. כעת קובע מנדלבליט שיש בסיס ראייתי ועניין ציבורי להעמיד לדין את זועבי, עם סיכוי סביר להרשעתה.

לגבי בל"ד, היועמ"ש כתב כי למרות שחומר הראיות מלמד שבכירי המפלגה ביצעו בעבר לכאורה עבירות פליליות בנוגע לפעילות הכלכלית של המפלגה - התיק נסגר. זאת ממגוון סיבות, כולל מדיניות אכיפה כלפי מפלגות, שהיא למקרים מיוחדים וחריגים - מפלגה היא אישוית משפטית מיוחדת, העובדה שהתקבלה החלטה להעמיד לדין הרבה בכירים ופעילים במפלגה, וששדרת ההנהגה השתנתה לחלוטין מאז ביצוע העבירות לכאורה.

עורכי הדין עמית חדד, חסן ג'בארין, נמיר אדלבי, נאיל זחאלקה, נועה מילשטיין, אירית באומהורן וחאלד תיתי, המייצגים את מפלגת בל"ד והחשודים בפרשה מסרו כי ההחלטה שלא להגיש כתב אישום תקדימי נגד המפלגה מהווה "סימן דרך חשוב וניצחון לערכי הדמוקרטיה, וכן מנע עיוות דין היסטורי". עוד הוסיפו: " טענותינו היו פשוטות – מפלגה איננה גוף שניתן להעמידו לדין, היא והרעיונות שהיא מייצגת צריכים לעמוד למבחן הציבור בבחירות דמוקרטיות ואין מקומה בין כותלי בית המשפט".