t
-

אנטישמיות בשנת קורונה: מנכ"ל פייזר הושווה למנגלה, יהודים הואשמו בהפצת המגפה

דוח האנטישמיות לשנת 2020: ירידה באלימות פיזית, עלייה בהשחתת בתי כנסת ובתי עלמין • בשעה 20:00 יתקיים הטקס המרכזי ביד ושם, בהשתתפות ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא המדינה ראובן ריבלין • הרמטכ"ל כוכבי: היום הזה מזכיר לנו שאין לקבל דבר כמובן מאליו
עמיחי שטיין
07 באפריל 2021
07:34
עודכן ב 13:14

דוח האנטישמיות לשנת 2020 שפורסם היום (רביעי) לקראת יום השואה, מצביע על שינויים בדפוסי האנטישמיות בתקופת הקורונה. הדוח של מרכז קנטור באוניברסיטת תל אביב, בשיתוף עם הקונגרס היהודי האירופי, מציג ירידה במקרי האלימות הפיזית, מפאת הסגרים, אך מראה התרחבות בפגיעה בבתי כנסת ובבתי קברות, והחמרה באנטישמיות ברשת.

בשנת 2020 ירד מספר האירועים האלימים על רקע אנטישמי בעולם מ-456 ב-2019, ל-371. במקביל חל זינוק של יותר מ-20% במספר הכולל של חילולי בתי הכנסת, בתי הקברות והשחתת האנדרטאות לשואה. במהלך סגרי הקורונה, מקומות אלה היו סגורים או לא מוגנים בשל הסגר והפכו לטרף קל עבור בריונות אנטישמית. במהלך השנה התפתחו תופעות חדשות ברשת, כמו ה-zoom bombing - מקרים בהם טרולים מתגנבים לפגישות זום בלי הזמנה והורסים אותן, ו"הרשת האפלה", אשר ניתן לגשת אליה באמצעות תוכנה ספציפית או הרשאת גישה מיוחדת - קשה לעמוד על היקף התופעות.


קריקטורה אנטישמית ובה מופיעים מנכ"ל פייזר אלברט בורלה וקצין האס אס יוזף מנגלה.

איש לא נרצח השנה בשל יהדותו ומספר הפגיעות הפיזיות באנשים ירד מכ-170 בשנת 2019 ל- 107 ב-2020. גם הפגיעה ברכוש פרטי ירדה מ-130 מקרים ל-84, משום שאנשים נמצאו לרוב בבתיהם.

בארה"ב ניכרת מגמת עליה במספרי המקרים האלימים מזה כמה שנים, עד ל-119 השנה, לעומת 99 ב-2017 למשל. גם בגרמניה הייתה עלייה בכלל המקרים, מ-2,032 מקרים בסך הכול בשנת 2019 ל- 2,275 ב-2020, ובהם 59 מקרי אלימות. בשתי הארצות מהווים מקרי הוונדליזם את רוב האירועים.

עורכת המחקר, פרופ' דינה פורת: "המציאות בימי הקורונה הכתיבה את אופייה ואת ממדיה של האנטישמיות בשנת 2020, שנה שהייתה מתוחה וסוערת בעולם כולו. דעות קדומות, אמונות טפלות, פחדים קמאיים ותיאוריות הזויות צפו ועלו על פני השטח. ביטויי האנטישמיות, המילוליים והחזותיים, היו קשים ומקוממים". פורת, שמשמשת כראש מרכז קנטור, מסבירה כי "האשמת יהודים וישראלים ביצירתו ובהפצתו של וירוס הקורונה, "Judeovirus", הייתה המוטיב המרכזי בביטויים האנטישמיים, והיא נובעת מפחד עמוק מפני דמות היהודי והישראלי כמפיץ מחלות בעבר ובהווה".

קריקטורה אנטישמית ובה חיילי צה"ל עוצרים פלסטינים שנלחמים בקורונה.

ד"ר משה קנטור, נשיא הקונגרס היהודי האירופי הוסיף: "בשנה של מגבלות חמורות וסגרים, טבעי שנראה ירידה במספר התקיפות האלימות נגד יהודים. אולם, עם הגידול באנטישמיות ברשת, גל ההתקפות הבא נגד יהודים ומטרות יהודיות יכול היה להיות ממש מעבר לפינה. בתקופות של משברים חברתיים וכלכליים, היהודים תמיד היוו מטרה ושעיר לעזאזל. היהודים הואשמו בכך שגרמו לנגיף וגם לחיסון, כולל השוואה של המגבלות והחיסונים עם המדיניות האנטישמית של הנאצים, מה שנועד למזער את ממדי השואה וחשיבותה ולהקטין את הרצח של שישה מיליון יהודים. אנו מקווים שמה שאנחנו עדים לו אינו השקט שלפני 'הסערה המושלמת' של שנאת היהודים בשנים הבאות".

קריקטורה אנטישמית: יהודים כנגיפי קורונה. הקריקטורות באדיבות מכון קנטור

הערב ייפתחו אירועי יום הזיכרון לשואה ולגבורה

הערב ייפתחו אירועי יום הזיכרון לשואה ולגבורה בצל מגבלות קורונה. בשעה 20:00 יתקיים הטקס המרכזי ביד ושם, בהשתתפות ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא המדינה ראובן ריבלין, שיישאו דברים. מדוח האנטישמיות לשנת 2020 של מרכז קנטור באוניברסיטת תל אביב בשיתוף עם הקונגרס היהודי האירופי, עולה כי בשנה שעברה חלה ירידה במקרי האלימות הפיזית בעולם, לצד עלייה בהשחתת בתי כנסת ובתי עלמין והחמרה בשיח ברשת (פרטים בהמשך הידיעה).

הרמטכ"ל אביב כוכבי פרסם הבוקר איגרת, ובה נכתב: "היום הזה מזכיר לנו שאין לקבל דבר כמובן מאליו. לא את החיים בביטחון ולא את קיומה של מדינת ישראל. נזכור את הקורבנות, נעמוד איתן לצד השורדים ונבטיח את הגשמת חזונם למדינה עצמאית, בטוחה ומשגשגת".

מחר בשעה 10:00 בבוקר תישמע צפירת דומייה בת שתי דקות. מצעד החיים יתקיים גם השנה באופן מקוון, ויוקדש לרופאים ולאחיות שפעלו בגבורה במהלך השואה. בניגוד לשנה שעברה, אירועי "זיכרון בסלון" ייערכו במתכונתם הרגילה. 

השנה יום הזיכרון לשואה ולגבורה יעמוד בסימן "עד היהודי האחרון – 80 שנה לראשית ההשמדה ההמונית". בעצרת הפתיחה הממלכתית הערב ב"יד ושם" שבירושלים, שורדים בשואה ישיאו שש משואות לזכרם של ששת המיליונים שנרצחו.

 כיכר גטו ורשה ביד ושם. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ששת שורדי השואה שישיאו משואות הם: שמואל נער, זהבה גאלאל, יוסי חן, הלינה פרידמן, שרה פישמן ומניה ביגונוב. את אבוקת הזיכרון יעלה ממלא מקום יו"ר הנהלת יד ושם רונן פלוט ואת דבר נציג הניצולים תשא שורדת השואה רוזה בלוך. במהלך האירוע יוקרנו סרטונים עם סיפורם של מדליקי המשואות. בעצרת ישתתפו הזמרים דוד דאור ומשי קליינשטיין, והשחקן דין מירושניקוב. את הערב תנחה הילה קורח.

בטקס תיערך אזכרה מסורתית לזכר הקורבנות. הרב הראשי לישראל הרב דוד לאו יקרא פרקי תהילים, הרב הראשי לישראל הראשון לציון הרב יצחק יוסף יקרא קדיש לזכר הנופלים והחזן אברהם קירשנבוים ישא תפילת אל מלא רחמים.

במסגרת אירועי "זיכרון בסלון" תתקיים שיחה עם איש עדות – שורד שואה, בן הדור השני או השלישי או מומחה אקדמי – שמספר את סיפורו ולאחריו יתקיים דיון. כמו כן, אורחי הערב משתפים ומבטאים את עצמם בשירה, בקטע קריאה, בסיפור או בתפילה, לבחירתם.