פרויקט משפחות
צילום: אילן בשור

הכירו את המשפחות | משפחת דרעי-ברקאי

מתגוררים בתל אביב - משפחתו הלהט''בית של יוצר הסדרה, דוד דרעי | ההרכב המשפחתי: דוד (44) חנן (49) והילדים איתן ושירה (תאומים בני 7) ואמיר (בן שנה)
מערכת כאן
15 באפריל 2021
14:25

"פרויקט משפחות" תעניק גם מבט מיוחד על משפחתו של במאי ויוצר הסדרה, דוד דרעי, שהקים בתל אביב תא משפחתי עם בן זוגו, חנן ברקאי.

דוד, יליד ירוחם, קולנוען עצמאי, הוא בן זקונים למשפחה בת 10 אחים ואחיות, הוריו עלו ממרוקו בשנת 1963. אביו, רבי מסעוד דרעי, הקים בית כנסת בירוחם והיה שליח ציבור במשך 50 שנה. דוד למד במסגרת חרדית בבית הספר היסודי בירוחם והשתלב בבני עקיבא, ובהמשך בחטיבת הביניים דתית בדימונה. הוא יצא מהארון בגיל 24 וחשף את תהליך יציאתו מהארון בפני משפחתו בסרטו "תגיד אמן". ביצירותיו הקולנועיות עוסק דרעי בקונפליקט שבין זהות דתית וזהות מינית וכן בסיפורן של עיירות הפיתוח ובזהות המזרחית הישראלית. סרטו "סאלח, פה זה ארץ ישראל", שעובד בהמשך לסדרת טלוויזיה, חשף פרוטוקולים ששינו את השיח החברתי והאקדמי בכל הקשור לעליית יהודי צפון אפריקה והקמת עיירות הפיתוח בישראל.

חנן, יליד ירושלים, הוא גיאוגרף וקופירייטר. אביו, זאב ברקאי, שימש כמנכ''ל משרד השיכון בשנות ה-80, ואימו עבדה במשרד החוץ ובעמותת איל''ן. חנן למד בבית הספר "בוייאר", שירת ב-8200, והתנדב בעמותה המסייעת לחוזרים בשאלה. בגיל 25 יצא מהארון. חנן הוא חילוני אדוק, וממוקם פוליטית בקצה השמאלי של המפה, לעומת דוד, חילוני-מסורתי שממוקם במרכז הפוליטי ומנסה למצוא את הנקודה שממנה אפשר לתקשר עם מרבית הקצוות בחברה הישראלית.

דוד וחנן דרעי-ברקאי, כמו עשרות אלפים אחרים, בחרו לגדל ילדים ללא אם ולהתמודד עם אקלים חברתי המקדש אימהּות, תוך היעדר של מה שנתפס כהכרחי ומובן מאליו (כמו גם נשים שבחרו להקים משפחות ללא דמות אב). מחוץ ל-"סצנה התל אביבית", מושמעת ביקורת חריפה שמוטחת במודל המשפחתי הזה, שמוצג בידי מתנגדיו כאנוכי המתעלם מטובתם של הילדים ופוגע בהתפתחותם התקינה. אך מה שהולך ומתבהר הוא שהמשפחות החד מיניות מעמידות למבחן את אחת המוסכמות החברתיות היסודיות ביותר בתרבות הישראלית והיהודית, בתקופה שבה מתחדדים – סביב המשפחות האלה - המתחים בין המחנות הליברלים והשמרנים בחברה הישראלית.

הכירו את המשפחות

משפחת אבו אלקיעאן | משפחת אתר-פלדמשפחת בסרבובמשפחת גוליברוצקי | משפחת דרעי-ברקאימשפחת ועקניןמשפחת טשומהמשפחת עבד אל-קאדרמשפחת שוסהייםמשפחת שלומי

בחזרה לעמוד הראשי >>