-
צילום: אי-פי

סוכנות התרופות האירופית: קיים קשר בין החיסון של אסטרהזניקה לקרישי דם נדירים במוח

ראש הסוכנות: "איננו יכולים להסיק אילו קבוצות גילים או מגדרים נמצאות בסיכון גדול יותר, אך הסיכונים מהחיסון נדירים מאוד". שרי הבריאות של אירופה: לדבר יהיו השלכות מידיות על מבצע החיסונים ביבשת, ועל אמון הציבור בחיסונים נגד קורונה
בן יניב
07 באפריל 2021
17:06

סוכנות התרופות האירופית מאשרת היום (רביעי) שקיים קשר בין קבלת החיסון של חברת אסטרהזניקה לבין היווצרות של קרישי דם נדירים במוח. ראש הסוכנות, פרופסור אמר קוק, אמרה בתדרוך לתקשורת: "היווצרות קרישי דם לא שגרתיים צריכה להיות רשומה כתופעת לוואי בחיסון של אוקספורד ואסטרהזניקה. איננו יכולים להסיק אילו קבוצות גילים או מגדרים נמצאות בסיכון גדול יותר". עם זאת, היא הדגישה שהסיכונים מהחיסון נדירים מאוד. 

בתגובה לדברים, שרי הבריאות של מדינות באירופה החברות בסוגנות פרסמו הודעה משותפת לפיה לפרסום יהיה השלכות מידיות על המשך מבצע החיסונים ביבשת, ועל אמון הציבור בחיסונים נגד קורונה.

בבריטניה נערכים לשינויים במבצע החיסונים במדינה, וצפויים להציע לבני 30 ומטה לקבל חיסון שאינו זה של אוקספורד ואסטרהזניקה, שקודם במיוחד על ידי ממשלת ג'ונסון במבצע החיסונים המקומי. בחינה של סוכנות התרופות הבריטית מצאה 79 מקרים של פיתוח קרישי דם נדירים לאחר קבלת החיסון הבריטי-שוודי. עם זאת, הסוכנות הבריטית לא מאשרת כי הופעת קרישי הדם קשורה לחיסון המדובר. ועל אף שהדגישו שהחיסון יעיל, צוות המייעץ לממשלה ולסוכנות התרופות המליץ להציע לצעירים בני 29-18 לקבל חיסון שאינו של אסטרהזניקה.

לפני כחודש החלו להתגלות מקרים של קרישי דם אצל מחוסנים. בתגובה, כ-20 מדינות באירופה – ובהן גרמניה, ספרד והולנד – ומדינות נוספות בעולם הכריזו על הגבלת השימוש בחיסון הבריטי-שוודי. חלק מהמדינות החליטו להפסיק את השימוש לקבוצת הגיל של 60+, אחרות הודיעו על הפסקה מוחלטת.