t
מצעד החיים, ארכיון
צילום: קובי גדעון, לע"מ

נשיא המדינה ריבלין: "שורדי השואה, גיבורי התקומה, אם יש לכם את הכוח והיכולת, להמשיך ולספר, אל תשתקו"

בשל הקורונה "מצעד החיים" התקיים בהדמייה וירטואלית • בכנסת הוקראו שמות קורבנות השואה במעמד נשיא המדינה, רה"מ ובכירים נוספים
מערכת כאן חדשות
08 באפריל 2021
07:38
עודכן ב 16:54

יום הזיכרון לשואה ולגבורה: מיזם "מצעד החיים הווירטואלי" יצא היום (חמישי) לדרך, והוא שודר בישראל וברחבי העולם. השנה הוקדש המצעד לאנשי הרפואה אז והיום. בעקבות מגיפת הקורונה וכללי הריחוק החברתי, עשרות המשתתפים צולמו בטכנולוגיית הדמיית תלת-ממד והוטמעו דיגיטלית על מסלול המצעד שבין אושוויץ לבירקנאו.

נשיא המדינה ראובן רובי ריבלין פתח את המצעד וקרא בדבריו למנהיגי העולם "לעמוד מאוחדים, במאבק נגד אנטישמיות, גזענות וקיצוניות". עוד הוסיף הנשיא: "הימים ימי מגיפה ונמנע מאיתנו לדרוך בגופנו על האדמה המקוללת, הרוויה בדמם של ששת מיליוני בני עמנו. עם זאת, נדרנו לעולם לא לשכוח ולא נניח ולו לרגע את שליחותנו זו. עלינו לרתום את כל הכלים שברשותנו להילחם בגזענות, באנטישמיות, בניסיונות ההשכחה וההכחשה. אנחנו חייבים להמשיך ולצעוד. השנה, נכון מתמיד להקדיש את מצעד החיים לאנשי הרפואה. אין ספק, כי זוהי שנה שבה רבים כל כך מבני האדם בעולמנו חבים את חייהם למעטים כל כך".

במצעד השתתפו בין היתר אנשי רפואה ישראלים אשר בלטו בשנה האחרונה במאבק בקורונה. פרופ' נחמן אש אמר: "אני צועד לזכרם של כל הרופאים והאחיות שעבדו שם והצילו אנשים אחרים". פרופ' גליה רהב, ראש היחידה למחלות זיהומיות בביה"ח שיבא, סיפרה על הוריה ששרדו את התופת ואמרה: "אבא שלי היה בערימת מתים, ידעו שהוא רופא, והפרטיזנים הרוסים היו צריכים רופא, אז הם הוציאו אותו משם. סבתא שלי, שהיתה רופאה, לימדה את אימא שלי איך לתפור, שיחשבו שהיא רופאה, וככה היא שרדה. מגיל שנתיים היה לי ברור שאו שאני רופאה או שאני מתה וזה הכל בגלל השואה. ההורים שלי הם ניצולי שואה קשים מאוד".

במצעד סיפרו את סיפורם ניצולים ששרדו את התופת, על הרצון לחיות למרות כל הזוועות, ועל רגעי ההצלה. יו"ר יד ושם, הרב הראשי של תל אביב, דוד לאו, אמר בטקס: "השנה בשל מגפת הקורונה חשוב אף יותר להיות כאן ולהדגיש את העובדה, שעל אף הנסיבות, אנו אומה נצחית ואלמותית, אנו כאן ונהיה כאן לנצח". עוד נאם בטקס יו"ר הסוכנות היהודית יצחק בוז'י הרצוג: "נוסיף לצעוד במצעד החיים כל שנה, תמיד, כדי שאיש לא יוכל ללשכוח את השפל הארור אליו הגיעה האנושות. נמשיך להילחם באנטישמיות ובגזענות בכל מקום בו ירמו את ראשן".

לכל איש יש שם: בכנסת, ביד ושם וברחבי הארץ

נשיא המדינה ריבלין נשא דברים גם בטקס יום השואה בלוחמי הגטאות. ריבלין ציין כי 17 אלף שורדי שואה נפטרו רק בשנת 2020, מתוכם 900 כתוצאה ישירה של מגפת הקורונה. בסוף שנת 2020 עמד מספר האנשים המוכרים על ידי הרשות לזכויות ניצולי שואה, על פחות מ-180 אלף איש ואישה, כולם מעל גיל 75 כמובן, ורבים מהם מעל גיל 90.

ריבלין קרא לניצולים ואמר: "שורדי השואה, גיבורי התקומה. אתם שעוד נושאים איתכם, קרוב ללבכם את העדות, הזיכרון. אני יודע שלרבים מכם, מסירת העדות היא חוויה קשה, טראומטית, אבל אני פונה אליכם, מלב אל לב, אם טרם נתתם את עדותכם, ואם נתתם ויש לכם את הכוח והיכולת, להמשיך ולספר, אל תשתקו!".

בכנסת הוקראו היום שמות קורבנות השואה במעמד נשיא המדינה ראובן ריבלין, ראש הממשלה בנימין נתניהו ובכירים נוספים. גם ביד ושם הוקראו שמות הנספים על ידי הציבור הרחב באוהל יזכור. הנשיא ריבלין הקריא בשמה של רעייתו נחמה שנפטרה, את שמותיהם של בני משפחתה שנספו בשואה. 

אירועי יום הזיכרון החלו הבוקר בצפירה בת שתי דקות שנשמעה ברחבי הארץ. לאחר הצפירה החל טקס הנחת הזרים למרגלות האנדרטה למרד גטו ורשה ביד ושם. בשעה 13:00 התקיים טקס האזכרה המרכזי של יד ושם באוהל יזכור. בשעה 17:00 תתקיים עצרת תנועות הנוער בכיכר גטו ורשה ביד ושם בהשתתפות שר החינוך יואב גלנט ומאות חברי תנועות נוער. 

"שמעתי את חוטפי המטוס צועקים בגרמנית – זה החזיר אותי מיד לאושוויץ"

אתמול בערב נפתחו אירועי יום הזיכרון לשואה ולגבורה בעצרת הממלכתית ביד ושם. הנשיא ריבלין  שנאם בטקס אמר אמש: "900 שורדי שואה נפטרו, רק במדינת ישראל, כתוצאה ישירה של מגפת הקורונה תם קרב חייהם האחרון, אותו הם ניהלו, מבוהלים ובודדים, מאחורי מסכות וכפפות, צמאים למגע, הרחק מיקיריהם ומאוהביהם. הערב - ליבנו איתם ועם משפחותיהם". 

ראש הממשלה נתניהו התייחס בנאומו לחידוש השיחות על הסכם הגרעין. "ההיסטוריה לימדה אותנו שהסכמים כאלה, עם משטרים קיצוניים כאלה, שווים כקליפת השום. גם לידידנו הטובים ביותר אני אומר - הסכם שיסלול את דרכה של איראן לנשק גרעיני לא יחייב אותנו".