-
צילומים: פלאש 90

פגישת נתניהו-בנט תתקיים הערב במעון ראש הממשלה

בשעה זו נועד רה"מ עם יו"ר הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ' • ראשי מפלגות הימין והמפלגות החרדיות בודקים מתווה שנועד לשכנע את יו"ר תקווה חדשה גדעון סער להצטרף לקואליציה בראשות נתניהו • איימן עודה: המשותפת לא תשב תחת בנט
מיכאל שמש, יערה שפירא, זאב קם
08 באפריל 2021
08:28
עודכן ב 19:00

כשבועיים אחרי הבחירות ובפעם הראשונה מאז, ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ויו"ר ימינה, נפתלי בנט, יפגשו היום (חמישי) בשעה 20:30 במעון ראש הממשלה בירושלים.בשעה זו נועד נתניהו עם יו"ר הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ'.

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה השיב היום לשאלת רדיו נאס אם המשותפת תוכל להיות חלק באופן ישיר או עקיף מממשלה בראשות בנט: "בשום פנים ואופן לא. אנחנו לא סתם רוצים להחליף את נתניהו, אנחנו רוצים לשנות את מדיניות נתניהו. נשמע הגיוני להחליף את נתניהו בבנט, אבי ההתנחלויות והגזענות?". 

בתוך כך, ראשי מפלגות הימין והמפלגות החרדיות בודקים מתווה שנועד לשכנע את יו"ר תקווה חדשה גדעון סער להצטרף לקואליציה בראשות בנימין נתניהו. בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב דווח הבוקר כי המתווה כולל קציבה ותחימה של כהונת נתניהו. 

על פי המתווה, ייקבע מראש תאריך סיום לכהונת נתניהו כראש ממשלה - בין שנתיים לשלוש, ויוכרז מראש על ידי ראשי הציונות הדתית, ימינה, ש"ס ויהדות התורה שזוהי כהונתו האחרונה. נוסף על כך, תהיה קביעה מראש של תאריך והכרזה פומבית שלאחריו כל המפלגות הללו לא יישבו יותר תחת נתניהו.

עוד ייקבע כי הדבר יגובה בחקיקת חוק הגבלת כהונה שיגביל את משך כהונת ראשי הממשלה בישראל וייקבע שבמצטבר זו תהיה הקדנציה האחרונה של נתניהו בתפקיד. עם המתווה הזה יגיעו ראשי המפלגות לסער ויבהירו לו שבכניסתו לממשלה ובקבלת המתווה, הוא זה שיביא לתחימת כהונת נתניהו וגם לסיומה.

אתמול פורסם בכאן חדשות כי לאחר קבלת המנדט שלשום, חלק מראשי המפלגות החרדיות העבירו מסר לראש הממשלה נתניהו: לא נלך איתך לבחירות חמישיות. בזמן שכלפי חוץ החרדים הפגינו תמיכה מלאה בנתניהו, בפגישות שהוא קיים עם חלקם בארבע עיניים אתמול, הדברים נשמעו מעט אחרת.

עוד הם ציינו את האפשרות של הקמת ממשלה חלופית בראשות יו"ר ימינה נפתלי בנט. הם הדגישו שבנט לא מתכוון לוותר על האפשרות להפוך לראש הממשלה. נתניהו נפגש אתמול עם ראשי סיעות, בהם יו"ר יהדות התורה משה גפני ויו"ר אגודת ישראל יעקב ליצמן, במסגרת הניסיונות להקים ממשלה. 

ביום שלישי החליט נשיא המדינה ראובן ריבלין להעניק את המנדט להרכבת הממשלה לנתניהו, יו"ר הליכוד. זאת, לאחר שסבב מפגשיו עם נציגי המפלגות הסתיים כשלנתניהו 52 ממליצים לעומת 45 ממליצים ליו"ר יש עתיד יאיר לפיד ושבעה לבנט. בנאומו הדגיש הנשיא כי ההחלטה שקיבל אינה הכרעה קלה בעיניו ברמה המוסרית - ערכית. לדבריו, לו היה הדבר נתון בידו, הוא היה מעביר את ההכרעה אל הכנסת.