חיסון בספוטניק V בסרביה, החודש
צילום: אי-פי

לנוכח משבר החיסונים ביבשת, בגרמניה פנו לרוסים

קצב אספקת החיסונים הנמוך באיחוד האירופי לצד הודעת סוכנות התרופות האירופית על הקשר בין חיסון אסטרהזניקה לקרישי דם הוביל את הגרמנים לקשר לא מובן מאליו. גרמניה תחל במשא ומתן עם רוסיה בקשר לרכישת החיסון ספוטניק V מפני קורונה, ובתנאי שהרוסים ייתנו לרגולטור התרופות האירופי נתונים על החיסון שלהם
איתמר מרגלית
08 באפריל 2021
16:20

משבר החיסונים באירופה: קצב אספקת החיסונים האיטי במדינות האיחוד האירופי, יחד עם הספקות לגבי חיסון אסטרהזניקה, הביאו את האירופים לפנות לרוסיה בבקשה לאספקת חיסוני ספוטניק V. גרמניה תחל במשא ומתן עם רוסיה בקשר לרכישת החיסון הרוסי מפני קורונה, ובתנאי שהרוסים ייתנו לרגולטור התרופות האירופי נתונים על החיסון שלהם.

בנציבות האירופית אמרו אתמול (רביעי) לשרי הבריאות של האיחוד האירופי כי אין בכוונת בריסל להתחיל שיחות עם מוסקווה בקשר לרכישת החיסונים, מה שהוביל במשרד הבריאות הגרמני להתחיל באופן עצמאי במשא ומתן עם רוסיה. מכון רוברט קוך דיווח הבוקר על יותר מ-20 אלף מקרים מאומתים של קורונה בגרמניה ביממה האחרונה, וכן 306 מקרי מוות כתוצאה מהנגיף.

אף על פי שרוסיה פיתחה את החיסון ספוטניק V באופן עצמאי, הקורונה לא חוסלה במדינה. היום דווח על כ-8,600 מקרים מאומתים של קורונה במדינה, וכן 365 מקרי מוות. בפולין הודיעו על שיא תמותה יומי מקורונה, כאשר ביממה האחרונה נרשמו במדינה 954 מקרי מוות כתוצאה מהנגיף.

האם בריטניה מתקרבת לחסינות עדר?

שיאנית החיסונים בקרב מדינות אירופה, בריטניה, מתקרבת לחיסון עדר. כך לפחות דיווח היום הקולג' האוניברסיטאי של לונדון. מודל שפותח בקולג' חוזה שבריטניה עשויה להגיע לחסינות עדר בשני הקרוב, למרות אזהרת היועצים המדעיים לממשלת בריטניה מפני עלייה בכמות האשפוזים כתוצאה מקורונה בקיץ הקרוב. לפי המחקר, ב-12 באפריל יהיו בבריטניה שיעור אוכלוסייה של 73.4% שחסינים לנגיף, כיוון שהתחסנו או נדבקו בו בעבר.

בתוך כך, אחרי שספקית החיסונים העיקרית של בריטניה, אסטרהזניקה, נתקלה במחסום גדול בדמות הודעת סוכנות התרופות האירופית על הקשר בינם לבין קרישי הדם. שר הבריאות הבריטי מאט הנקוק הודיע שיש מספיק חיסוני פייזר ומודנה גם כדי לחסן את אוכלוסיית בני ה-30 ומטה – קבוצת האוכלוסייה הבאה בתור לקבלת חיסון נגד קורונה בממלכה.

מדינה נוספת שיכולה להתעודד מהתקדמות קצב החיסונים שלה היא צרפת, שם דיווחו היום על חלוקה 10 מיליון מנות חיסונים, וכן על הגעה ליעד זה של התחסנות מוקדם יותר מן הצפוי. בצרפת נרשמו השבוע כ-30 אלף מקרי קורונה יומיים בממוצע.