-
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

היועמ"ש במכתב חריף לרה"מ: למנות דחוף שר משפטים

בהעדרו יש השלכות מרחיקות לכת בהיבט של סכנה לבריאות הציבור ולזכויות עצירים ואסירים
תמר אלמוג
08 באפריל 2021
20:04

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, שלח היום (חמישי) מכתב חריף לראש הממשלה בנימין נתניהו ובו כתב: "יש למנות דחוף שר משפטים, בהיעדרו יש השלכות מרחיקות לכת בהבט של סכנה לבריאות הציבור". עוד צוין במכתב, עוסק בדיונים הנוגעים לעצורים ואסירים, כי בגלל שאין שר משפטים, אי אפשר להפעיל חלק מהסמכויות שנוגעות למאבק בקורונה.

אם לא ימונה שר חדש עד ל-21 באפריל, ובהיעדר הסדר חוקי אחר, אי אפשר יהיה לקיים דיוני מעצרים ומאסרים בהיוועדות חזותית. המשמעות היא, שיובאו יותר מ-1,000 עצורים ואסורים ביום מרחבי הארץ, ברכבי ליווי, בלי שמירת מרחק - תוך סיכון ממשי להידבקות בקורונה וכתוצאה מכך תתפשט המגפה.

בנוסף, להיעדר מינוי שר יהיו השלכות מרחיקות לכת גם בהיבט של זכנה לזכויות אסירים ועצירים. בסוף המכתב צוין: "לפעול בהקדם למינוי שר משפטים - מבלי לגרוע בחשיבות שאר המינויים".

התוקף של ממלא המקום בני גנץ פקע בשבוע שעבר, ולעובדה שאין שר משפטים השלכות רבות וישירות. לא ניתן לקדם את רובה של החקיקה בישראל, בין אם חקיקה בנושאים כללים (מחינוך ועד בריאות) ובין אם חקיקה דחופה הנוגעת לקורונה.

רובן של הצעות החוק הן ממשלתיות ולכן תהליך החקיקה שלהן מתחיל ומקודם דרך משרד המשפטים. ללא שר, זה לא יקרה. כך גם משרדי ממשלה ושרים אחרים מוגבלים בחלק מהצעדים - שאי אפשר לבצע ללא התייעצות או הסכמת שר משפטים.

בנוסף, יוקפאו מינויים משמעותיים כולל פרקליט מדינה שעדיין אין. לא ניתן לבצע הסגרות מישראל או לישראל. אישור חנינות דורשת חתימת שר המשפטים, בהעדרו ניתו להעביר לראש ממשלה - מה שצפוי להיות בעייתי לאור העובדה שהוא נאשם בפלילים.