-
צילום: כאן חדשות

בעקבות אסון בצפון: מגרשים שבהם סככות סולאריות נסגרו בכפר סבא

סככה שקרסה בגליל התחתון על ילדי בית ספר ופצעה שמונה אנשים, חשפה גל של ליקויים בטיחותיים במתקנים סולאריים שנבנו מעל 13 מגרשי משחקים. מי מחפף מעל לראש של הילדים ובאיזה מחיר?
דנה ירקצי
09 באפריל 2021
00:49

איך הגיעו בכפר סבא למצב שב-13 מגרשים בבתי ספר התגלו ליקויים בטיחותיים בקירוי גגות סולאריים? בעירייה מציגים תשובות סותרות ובעיקר מטיחים האשמות.

יוזמת קירוי הגגות הסולאריים לאנרגיה מתחדשת ברשויות המקומיות וגם בבתים פרטיים תופסת תאוצה. רק לאחר שקרס גג סולארי בבית ספר בגליל התחתון, אירוע שבו נפצעו שמונה אנשים, גילו תושבי כפר סבא, שמי שבנתה את אותו גג סולארי, "החברה הכלכלית בכפר סבא", היא האחראית לגגות בעירם.

"אנחנו מבינים שיש אצלנו בעיר 13 מגרשים זהים למגרש שקרס בצפון", אמר לכאן חדשות יו"ר הנהגת ההורים בכפר סבא יובל קדוש. "בעצם מאז ועד היום אנחנו מנסים להבין מה קורה פה, ולצערנו אחת הבעיות המרכזיות שלנו זה שנתקלנו בחוסר מידע. בשורה התחתונה: אנחנו צריכים להודות לאלוהים שמה שקרה בגליל לא קרה אצלנו".

האירוע הביא לסגירת המגרשים ולבדיקות בטיחות הגגות שהניבו תוצאות סותרות. בדוח של חברת ההנדסה רשגד נכתב כי "מתוך הבדיקות שנעשו עד כה, כל הסככות נמצאו תקינות וראויות לשימוש הציבור, למעט קירוי הסככה בבית ספר סאלד". בדוחות שיצאו שבועיים לאחר מכן נכתבה אבחנה אחרת. בדוח, גם כן של חברת ההנדסה רשגד נכתב כי "היה צורך בחיזוק הסככה בפינות עמודי הבטון, כמו כן הושלמו כבלי אלכסון ליציבות אופקית לכוחות רוח".

אחרי שפורסמו הדוחות הסותרים, הודיעה העירייה באופן מפתיע על פתיחת המגרשים. כעבור כמה ימים הם שוב נסגרו, ובעירייה הזהירו רשויות נוספות והאשימו את המתכנן. בהודעה של מנכ"ל עיריית כפר סבא איתי צחר נכתב: "ביצענו בדיקה מקיפה עם שלושה קונסטרוקטורים שונים, אשר כולם הצביעו על כשלים בתכנון. אני ממליץ בחום כי מי שהקים סככות לקירוי מגרשים שתוכננו על ידי מהנדס קונסטרוקציה בשם ג'ורג' גרוס, יבצע בדיקה מיידית של תכנון הסככה על ידי קונסטרוקטור נוסף ובלתי תלוי. לא הייתי כותב זאת, אלמלא הייתי סבור שיש כאן סכנה אמיתית לקריסה".

בשיחה עם כאן חדשות אמר בתגובה המהנדס ג'ורג' גרוס: "לא נכון מה שהוא כתב. הם לקחו בחשבון שהיתה תקלה במקום אחר והיה כשל בתכנון, ואמרו אנחנו רוצים להחמיר את המצב. הוא רוצה לכסות את עצמו. הוועדה המקומית שהוא המנכ"ל של החברה בכפר סבא, צריך לבדוק, אם יש בעיה בתכנון, צריך להודיע ולא לתת את היתר".

ד"ר אסנת ספורטה, חברת מועצת עיריית כפר סבא אמרה לכאן חדשות כי "יש כמה סוגיות מטרידות סביב האירוע הזה. גם בניהול שלו לפני הקריסה וגם בניהול שלו אחרי, כשקרס המבנה. הבעיה זו בעיה מתמשכת של זלזול ועקיפה של חוק תכנון ובנייה של ראש העיר וחוסר שקיפות, והשילוב הזה זה פשוט מתכון לאסון".

כבר יותר משלושה חודשים שהמגרשים בבתי הספר סגורים. הזמן עובר וההורים לא מקבלים תשובות: איך חברה עירונית בכפר סבא בונה בגליל התחתון, ומדוע לא ניתנו היתרים לפני שהחלו בבנייה?

איתי צחר, מנכ"ל עיריית כפר סבא, אמר בתגובה לכאן חדשות כי "אין ספק שזו שאלה ודילמה - מה יש לחברה הכלכלית בכפר סבא לחפש לא רק בגליל התחתון, אלא בעוד רשויות אחרות שהייתה כוונה לפעול בתוכן, ודירקטוריון החברה הכלכלית יצטרכו להחליט האם זה נכון או לא נכון. לעניין ההיתרים, כל תהליך ההיתרים וכל תהליך הרישוי שצריכים להיבדק, ראש העיר מינה את מהנדסת העיר לעשות ועדת בדיקה. כל הלקחים ללא יוצא מן הכלל יתוקנו ויופקו".

ועד שבעיריית כפר סבא יבינו איך להתמודד עם המפגע הבטיחותי, תושבי העיר שהיו אמורים להתלהב מהיוזמה שתביא את ישראל לעידן הסולארי, חוששים להפקיד את ילדיהם בידי מי שלא מסוגלים להציג שקיפות ואחריות.