נתב"ג נפתח

במשרד הבריאות בוחנים: מתווה לכניסת תיירים לארץ

בשלב הראשון נבחן לאשר הגעת קבוצות מאורגנות של מחוסנים או מחלימים • ממונה הקורונה אמר לכאן רשת ב כי תיירים שיבואו לישראל יחויבו בבדיקות סרולוגיות
דקלה אהרן שפרן
09 באפריל 2021
08:34

במשרד הבריאות בוחנים אפשרות של מתן אישורים לכניסת תיירים לישראל, כך פורסם היום (שישי) בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב. במשרד אומרים שבתחילה יינתנו, ככל הנראה, אישורי כניסה לקבוצות תיירים מאורגנות, דוגמת פרויקט "תגלית". גורם בכיר במשרד אמר לכאן חדשות כי העדפת הקבוצות באה מתוך התפיסה שניתן לבקר ולפקח יותר על הגעת קבוצות לארץ, המצב הרפואי של משתתפיהן והמסלול שיעשו בישראל. ממונה הקורונה פרופ' נחמן אש, אמר לכאן רשת ב כי תיירים שיבואו לישראל יחויבו בבדיקות סרולוגיות בנמל התעופה בן גוריון כדי לבחון קיומם של נוגדנים בגופם. 

כמו כן, הבכיר אמר עוד שבטרם יוחלט על כניסת תיירים לארץ יש צורך ללבן את סוגיית ההכרה בחיסונים שניתנו במדינות אחרות. לדבריו, ההכרה תצטרך כנראה להיות הדדית בין מדינות אלה לישראל. הוא הוסיף שברקע הדברים מצויים גם עניינים הכרוכים ברגישות פוליטית, בין השאר מול איחוד האמירויות, שם ניתן החיסון הסיני שאינו מוכר בארץ, וכן מול מדינות שבהם ניתן החיסון הרוסי. הכרה של ה-FDA או רשויות הבריאות באירופה בחיסונים הללו עשויה לתרום לקידום פתרון בנושא.

נכון להיום ישראל אינה מכירה בתעודות התחסנות והחלמה שלא הונפקו בארץ. במשרד הבריאות אמרו בתשובה לשאלת כאן חדשות בנושא כי הגורם לכך הוא מקרים רבים של זיופי חיסונים שהוצגו על ידי שבים מחו"ל. הפתרון שניתן לכך כרגע הוא ביצוע בדיקה סרולוגית למחוסנים שהגיע לישראל ומתן פטור מבידוד במקרה של תשובה חיובית בבדיקה. כעת נבחנת אפשרות לבצע בדיקות סרולוגיות גם בנמל התעופה בן גוריון.

ממונה הקורונה פרופ' נחמן אש אישר את הפרסום, ואמר בריאיון לרן בנימיני בכאן רשת ב: "בגלל שיש תחלואה שונה בעולם והחשש ממוטציות – צריך לעשות את הצעד הזה בזהירות ובאחריות. כלומר, למחוסנים ומחלימים ובדיקות בארץ המוצא לפני ההגעה וגם פה. אנחנו שוקלים לעשות את זה בקבוצות כדי לשלוט איפה הם מסתובבים ואיך מנהלים אותם. נדון בשבוע הבא עם משרד התיירות ונקבע מתי זה יקרה, מניח שזה ייקח כמה שבועות". 

"כרגע אנחנו מאשרים את כל החיסונים, אבל תחת המגבלה של לבצע בדיקה סרולוגית בארץ ולראות שיש לך נוגדנים", הוסיף אש. "ככל שיהיו הסכמים עם מדינות, נוכל להתבסס על תעודות התחסנות שנכיר בהן בצורה הדדית. יהיה הרבה יותר פשוט לאשר חיסונים של שמאושרים ע"י FDA והאירופים, אבל אנחנו בוחנים גם לגבי השאר".