-

"כרטיס כניסה לגיהנום": הלוחמים שמתמודדים מחדש עם הטראומה מאסון המסוקים

24 שנים לאחר אסון המסוקים, החיילים שפינו את הגופות מתמודדים, חלקם בפעם הראשונה, עם הטראומה מהשירות שמלווה אותם עד היום. כעת הם יוצאים למסע שחרור מאוחר, שבו נפתחו הפצעים הישנים
אמיר גרא
09 באפריל 2021
22:20
עודכן ב 13 אפריל 20:09

הם שוחררו משירותם הצבאי, המשיכו בחייהם, פיתחו קריירות והקימו משפחות. הם לא הוגדרו כנפגעי הלם קרב אבל המראות הקשים משירותם הצבאי המשיכו ללוות אותם. עכשיו, ממרחק השנים, לוחמי סיירת גולני שפינו לפני 24 שנים את גופות החללים באסון המסוקים נפגשים ומתמודדים, חלקם בפעם הראשונה, עם הטראומה מהשירות שמלווה אותם עד היום. 

73 לוחמי צה"ל נהרגו בתאונת המסוקים המבצעית בפברואר 1997, שבמהלכה התנגשו שני מסוקי יסעור של חיל האוויר, שהיו בדרכם ללבנון, מעל עמק החולה והתרסקו. אחד המסוקים התרסק בחצר של מבנה ששימש כצימר לנופשים במושב שאר ישוב, והשני התרסק בערוץ נחל בין שאר ישוב לקיבוץ דפנה. 

באסון נהרגו 18 קצינים ו-55 חוגרים. שמונה מתוכם היו אנשי צוות אוויר, צוותי המסוקים. היחידה שספגה את המכה הקשה ביותר באסון הייתה חטיבת הנח"ל – 28 מתוך ההרוגים היו חיילי החטיבה, 18 מהם מפלוגת ההנדסה ו-10 מפלוגת הנ"ט של החטיבה.

ב-2001 נענה בג"ץ לבקשת משפחות הנופלים וחייב את משרד הביטחון לשנות את הכיתוב על מצבות הנופלים מ"נהרג בתאונת המסוקים בשאר יישוב" ל"נהרג באסון המסוקים בדרך לפעילות מבצעית בלבנון". התאונה הקשה בתולדות צה"ל השפיעה לא רק על 73 המשפחות, אלא על החברה הישראלית כולה.