כור גרעיני איראני, ארכיון
צילום: אי-פי

בזמן שבארה"ב מדברים על הסרת הסנקציות - רוחאני הורה להמשיך בהעשרת אורניום

בהוראת הנשיא רוחאני: איראן החלה להזריק גז ולבחון צנטריפוגות מתקדמות • הטלוויזיה הממלכתית באיראן הודיעה שהמדינה הפעילה היום עשרות צנטריפוגות חדשות להעשרת אורניום
יואב זהבי
10 באפריל 2021
11:46

לאחר השיחות עם המעצמות השבוע, בעניין הסכם גרעין חדש, איראן ממשיכה בהפרות ההסכם הישן. בהוראת הנשיא רוחאני איראן החלה היום (שבת) להזריק גז ולבחון צנטריפוגות מתקדמות. הטלוויזיה הממלכתית באיראן הודיעה שהמדינה הפעילה עשרות צנטריפוגות חדשות להעשרת אורניום. באיראן מצוין היום "היום הלאומי לטכנולוגיה גרעינית". 

סוכנות האיראנית לאנרגיה אטומית החלה בהזרקה של גז לצנטריפוגות מתקדמות והחלה בבדיקה של צנטריפוגה מתקדמת מסוג IR-9 במתקן הגרעיני בנתנז. עלי אכבר סלאחי, ראש הסוכנות, אמר כי בהתאם לתקנות הבין-לאומיות, איראן מעוניינת להגדיל את ההישגים הגרעיניים שלה. הוא הוסיף כי למרות ההגבלות והעיצומים, פרויקטים שונים בתחום המדע והטכנולוגיה הגרעיניים נמשכים.

פקיד אמריקני בכיר אמר הלילה כי למרות ששיחות הגרעין שהתקיימו בווינה השבוע היו חיוביות, עדיין נותרו סימני שאלה בנוגע לרצינות כוונותיה של איראן לשוב להסכם הגרעין. גורם בכיר במשרד החוץ האמריקני אמר הערב בשיחת תדרוך לעתונאים כי ארצות הברית עדיין ממתינה לראות אם הרצינות שהיא הפגינה, תזכה לתגובה הדדית מצד האיראנים.

״אני מקווה שנראה יותר סימנים מאיראן לגבי מה שהם מוכנים לעשות״, אמר הגורם הבכיר, לקראת חידוש השיחות בשבוע הבא. הוא ציין כי ארצות הברית מוכנה לשבת למשא ומתן ישיר עם איראן וכי היא סבורה שסרובם של האיראנים לשבת עם האמריקנים רק מקשה ומסרבל את השיחות. עם זאת, הדגיש כי ארצו לא תשלם מחיר עבור משא ומתן ישיר.

השיחות בשבוע הבא יוסיפו לעסוק ברשימת הדרישות שעל כל צד למלא כדי לשוב להסכם הגרעין. הגורם הבכיר במשרד החוץ הדגיש כי השיחות עדיין נמצאות ״בצעד הראשון של החלק הראשון״.

ביום רביעי האחרון, ארצות הברית הודיעה שהיא מוכנה להסיר את הסנקציות שהטילה על איראן כדי לחדש את יישום הסכם הגרעין. בהודעת משרד החוץ בוושינגטון נאמר כי בין הצעדים הנדרשים היא מוכנה להסיר סנקציות שלא עולות בקנה אחד עם ההסכם מ-2015. עם זאת, דובר המשרד, נד פרייס, אמר לכתבים כי אינו בעמדה למסור פרטים באילו סעיפים מדובר.

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס בנאומו בערב יום הזיכרון לשואה ולגבורה לחידוש השיחות על הסכם הגרעין. "ההיסטוריה לימדה אותנו שהסכמים כאלה, עם משטרים קיצוניים כאלה, שווים כקליפת השום. גם לידידנו הטובים ביותר אני אומר - הסכם שיסלול את דרכה של איראן לנשק גרעיני לא יחייב אותנו. מה שמחייב אותנו זה למנוע ממי שחותר להשמידנו לבצע את זממו".