-

הערכה: ישראל תימנע מהסלמת העימות מול איראן

סגן ראש המוסד לשעבר הוסיף כי "ראש הממשלה מחפש מינויים של מקורבים או נאמנים". גנץ יפגש מחר עם שר ההגנה האמריקני ויעביר מסר לפיו ישראל רוצה הסכם משופר. סגן ראש המוסד לשעבר, ח"כ רם בן-ברק לכאן חדשות: "הפכנו את המערכה החשאית לגלויה"
גילי כהן
10 באפריל 2021
19:45
עודכן ב 21:18

העימות בין איראן לישראל הגיע בשבוע האחרון לשיא, בתקיפת האונייה האיראנית של משמרות המהפכה המיוחסת לישראל, וההערכה היא כי ישראל תימנע מהסלמתו, כך דווח הערב (שבת) ב"חדשות השבת" בכאן 11. בעקבות התקיפה, ישנה כוננות מחשש לתגובה איראנית, אך יש מי שסבור כי לאור התשובות האיראניות עד כה, לפיהן אין להם מידע מי עומד מאחורי התקיפה, מסתמן כי גם שם מעדיפים להימנע מהסלמה נוספת.

בצל המתיחות הזו יגיע מחר בבוקר לישראל שר ההגנה האמריקני לויד אוסטין, כאורחו של שר הביטחון בני גנץ. יו"ר כחול לבן וראש הממשלה החליפי צפוי להעביר מסר  לפיו ישראל רוצה הסכם משופר עם איראן, שכולל התייחסות גם לפעילות האזורית שלה, דבר שאינו חלק מהסכם הגרעין. אוסטין צפוי לפגוש גם את ראש הממשלה בנימין נתניהו.

מוקדם יותר הערב התייחס סגן ראש המוסד לשעבר, חבר הכנסת רם בן-ברק מיש עתיד, לדיווח ב"הארץ" לפיו גורם בכיר הדליף ידיעה לגוף תקשורת זר, על פעולה של יחידה מובחרת בצה"ל טרם ביצועה. בריאיון לדב גיל-הר בתוכנית "הכול פוליטי" בכאן 11, אמר חבר הכנסת כי אם זה קרה - זה מאוד חמור. "יש כאן תופעה של  לרוץ לספר לחבר'ה, לקחנו את המערכה החשאית והפכנו אותה למערכה לא חשאית ולחיזוק מעמדם של אנשים מסויימים", אמר בן-ברק.

באשר למינוי ראש השב"כ הבא, אמר חבר הכנסת בן-ברק כי "ראש שב"כ וראש מוסד צריכים להיבחר על פי שיקול מקצועי, ראש הממשלה לא צריך לדעת מה נטיותיהם הפוליטיות". עוד אמר חבר הכנסת מיש עתיד כי הוא מוטרד מכך שישנה עצירה של כל המינויים והוסיף כי "ראש הממשלה מחפש מינויים של מקורבים או נאמנים, זה מאוד מסוכן".

על פי הפרסום בעיתון "הארץ", הגורם הבכיר הדליף לתקשורת מידע על מבצע רגיש של יחידה מובחרת של צה"ל - יממה לפני קיומו, מבלי שידע כי המבצע נדחה ביממה. לאחר שגילה כי המבצע נדחה, ביקש אותו גורם מהכתב לדחות את הפרסום עד לאחר סיום המבצע.