אוטופיה ישראלית

אוטופיה ישראלית

היינו כחולמים: מהרצל ולוינסקי, דרך א"ד גורדון, עבור בתנועה הכנענית ועד נאוה סמל, הספרות וההגות העברית מלאה באוטופיות. איך הייתה נראית מדינת ישראל האלטרנטיבית? פרויקט מיוחד ליום העצמאות
כאן תרבות
14 באפריל 2021
15:35

"אין החלום כה נבדל מן המעשה, כמו שיחשבו רבים. כל מעשה בני האדם היה לפנים חלום, ואחרי כן היה גם כן לחלום" (בנימין זאב הרצל, אלטנוילנד)

מדינת ישראל היא מקרה נדיר של אוטופיה שהתגשמה. מאפלטון במאה הרביעית לפני הספירה ועד סופרות מדע בדיוני בימינו, האוטופיה היא סוגה ספרותית שמלווה את האנושות מקדמת דנא. אלא שרוב האוטופיות נותרו בגדר פנטזיות על חברת מופת שמתנהלת בצורה הרמונית ומושלמת. רק הציונות הצליחה, פחות או יותר, להגשים את הדף הכתוב על קרקע המציאות. "אלטנוילנד" של הרצל היא הדוגמה המוכרת ביותר, אבל אוטופיות הן חלק מהותי מהיהדות, העבריות והישראליות.

לרגל יום העצמאות רשת "כאן תרבות" בוחנת את מושג האוטופיה מחדש, בהקשריו המקומיים. איך הייתה נראית חברת המופת שדמיין א"ד גורדון ואיפה היא הייתה מתנגשת עם המציאות הישראלית? מה הייתה דמות המדינה לו התנועה הכנענית הייתה משיגה את מטרותיה? למה התחלפו האוטופיות בדיסטופיות בקרב דור הסופרים הישראלים החדש? ואיך המשיח קשור לכל זה?

לא על אלטנוילנד לבדו

"אלטנוילנד" של בנימין זאב הרצל היא יצירת האוטופיה הציונית המוכרת ביותר, אבל היא ממש לא היחידה בז'אנר, וגם לא הראשונה. ענת שרון בלייס חוזרת אל יצירות האוטופיה הציוניות המוקדמות ופורצות הדרך, כולל "מסע לארץ־ישראל בשנת ת"ת באלף השישי" מאת אלחנן ליב לוינסקי שהופיע כבר ב-1892, ומתאר מסע בשנת 2040 לארץ ישראל, שבה קמה חברה סוציאליסטית טכנולוגית ורודפת שלום; "ירושלים הבנויה" של בוריס שץ מ-1918 שמציגה את ארץ ישראל בשנת 2018 כאוטופיה תרבותית; "אוטופיה מקזבלנקה" מאת מכלוף אביטן שמציעה אפשרות לים תיכוניות אחרת, ועוד.

ויהי בארץ כנען

בשנות ה-40 וה-50 פעלה בישראל קבוצה שכונתה הכנענים, או העברים הצעירים, בהובלת יונתן רטוש, שראתה זיקה בין העמים שחיו בכנען העתיקה לעם העברי העכשווי ודמיינה אוטופיה שמית אזורית. יובל אביבי ומיה סלע שואלים למה הממסד הציוני פחד מהם כל כך, אילו דברים הפסדנו מכך שהספרות שלהם לא התקבלה לקנון, מה היה קורה לו אנשי התנועה היו מצליחים להגשים כאן את החזון שלהם, והאם היינו מתפללים היום לבעל וענת.

בין אוטופיה לדיסטופיה

בניגוד לסופרי האוטופיה הציונים של סוף המאה ה-19 וראשית המאה ה-20, בשנים האחרונות סופרי מדע בדיוני ישראלים מדמיינים את המדינה העתידית כמקום דיסטופי, מלא קונפליקטים וחורבן. נדב נוימן משוחח עם מנהל עמותת אוטופיה למדע בדיוני על הסיבה לשינוי בין האוטופיות הציוניות המוקדמות לדיסטופיות הישראליות העכשוויות, ועל אופי המדינה שמצטיירת בחזונם של סופרים עכשוויים כמו ישי שריד, אסף גברון, יואב אבני ונאוה סמל ז"ל.

גורדוניה

נדב הלפרין מדמיין את המדינה בדמותו של האוטופיסט, איש הטבע והעבודה א"ד גורדון: מהו המבנה הפוליטי של החברה הגורדונית, איך יעצב האדם את יחסיו עם הזולת ועם הטבע, מהם חיים יהודיים ומהו תפקידה של התרבות בחברה הזו?

לפני שהרצל אמר

מבשרי הציונות מהציבור הדתי, הרב יהודה אלקלעי והרב צבי הירש קלישר, כתבו וחלמו על מדינה יהודית חמישים שנה לפני הרצל. בני טייטלבוים חוזר אל האוטופיות הציוניות הפחות מוכרות, שכבר באמצע המאה ה-19 היו עוף מוזר גם בנוף היהודי וגם בנוף הציוני.

מדינה 2.0

עמיחי חסון ויאיר אסולין מבררים את מקומה של המשיחיות באוטופיה היהודית, מהרמב"ם דרך שבתאי צבי ועד המתח ההולך והמעמיק בין ישראל לישראלים. עד כמה האוטופיה הציונית באמת חילונית?

אוטופיה אורבנית

בימים החלוציים ההם, חלום החיים השיתופיים והעזרה ההדדית לא קרם עור וגידים רק בהתיישבות העובדת ובקיבוצים לצלילי ציוץ הציפורים וניחוח הפרדסים, אלא גם במרחבים העירוניים, אלו שלכאורה לא ממש בנויים לאכלס את רעיונות ה"ביחד" הללו. ובכל זאת זה קרה, ולא רק אי אז - גם היום ניתן למצוא בינינו את צאצאיהם הרעיוניים של אותם החולמים, אלו שלא מוותרים גם בימינו על האוטופיה הזו. נתיב רובינזון במסע אל החלום השיתופי העירוני.

כאן תרבות משודרת בתדרים 104.7, 104.9, 105.1, 105.3 FM. אפשר למצוא אותנו גם ביישומון ובאתר שלנו ובפייסבוק