ניידת מד"א, ארכיון
צילום: נתי שוחט, פלאש 90

אחרי שהתמוטט בעימות עם שוטרים: מח"ש בודקת את נסיבות מותו של מתמודד נפש

בן ה-35, נשוי ואב לשבעה ילדים, התמוטט ואיבד את הכרתו בזמן מעצרו בשבת שעברה בדרום תל אביב. מותו נקבע בבית החולים • המשטרה: "בניגוד לנטען, מדובר במעצר על פי דין בגין תקיפת שוטרים"
איתי שיקמן
11 באפריל 2021
17:25

המחלקה לחקירות שוטרים הודיעה היום (ראשון) כי פתחה בשבוע שעבר בבדיקת נסיבות מותו של מתמודד נפש בן 35, נשוי ואב לשבעה ילדים, שבמהלך עימות עם שוטרים ומעצרו בשבת שעברה בדרום תל אביב - התמוטט ואיבד את הכרתו. מותו נקבע בבית החולים.

מפרטי האירוע, שפורסם לראשונה ב"המקום הכי חם בגינהום", משפחתו של מתמודד הנפש הזעיקה את מגן דוד אדום לאחר שהוא נכנס להתקף פסיכוטי בדירה של תושבי שכונת הארגזים המתגוררים סמוך לבית הכנסת של האיש.

הצוות הזעיק למקום שוטרים ובמקביל הפסיכיאטר המחוזי אישר אשפוז של האיש. בשלב מסוים, מסיבות שעדיין אינן ברורות, החל עימות בין מתמודד הנפש לשוטרים. במשטרה טוענים שהאיש תקף את השוטרים ולכן נאזק, מנגד עדים לאירוע סיפרו לפי הפרסום כי השוטרים החלו לצעוק על מתמודד הנפש ולא טיפלו בסיטואציה בצורה סבירה. השוטרים השתלטו על האיש והוא נאזק. בשלב זה התמוטט וצוותי מגן דוד אדום ביצעו בו החייאה ופינו אותו לבית חולים שם נקבע מותו.

ח"כ משה ארבל מש"ס פנה לשר לביטחון הפני, אמיר אוחנה, וכתב: "מדובר במקרה חמור ביותר בו תקרית עם המשטרה הביאה למותו של אדם שמתמודד עם סכיזופרניה, אינו חשוד בפשע ולא מהווה סכנה לאחר. נסיבות האירוע צריכות להיחקר אולם ברור שגם אם היה מקום לעכב את הקורבן ואפילו לאזקו לא היה צורך בהפעלת אלימות ברוטאלית, בעיטה וישיבה על הקורבן כשהוא מתחנן לנשום. כיצד פועל המשרד לביטחון הפנים כדי לשפר את אופן הטיפול של המשטרה באירועים עם מתמודדי נפש וכדי למנוע ממקרים דומים לאלו מלהישנות?"

מהמשטרה נמסר: "בניגוד לנטען מדובר במעצר על פי  דין בגין תקיפת שוטרים, אשר הוזעקו למקום על ידי גורמי רפואה לאחר שסירב לצאת ממקום אליו פלש וסירב להתפנות לטיפול רפואי. ככל הידוע, אין כל קשר בין המעצר והפינוי מהמקום על ידי גורמי רפואה, לבין פטירתו מאוחר יותר בבית החולים. האירוע נבדק על ידי הגורמים המוסמכים בהתאם".