האלוף כמיל אבו רוקון

האלוף כמיל אבו רוקון: "אבו מאזן פרטנר, היינו צריכים להתנהל בצורה שונה מולו"

מתאם פעולות הממשלה בשטחים בריאיון פרישה בכאן 11: "חששתי שהסיפוח יביא להסלמה ואלימות ויגרום לזעזוע עמוק שישנה את המצב של הרשות הפלסטינית"
גל ברגר
11 באפריל 2021
21:23

מתאם פעולות הממשלה בשטחים בשלוש השנים האחרונות, האלוף כמיל אבו רוקון, פורש ממערכת הביטחון אחרי יותר מ-40 שנות שירות. בריאיון לחדשות הערב בכאן 11 הוא האומר היום (ראשון) כי יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, הוא הפרטנר וכי צריך היה צריך להתייחס אליו אחרת.

"הם התמסדו בצורה מספיקה שהם יכולים להתמודד עם דברים פה בשטח", אומר אבו רוקון על הסיכויים של הרשות הפלסטינית לשרוד במצב שבו ישראל יוצאת מהשטח. "אבו מאזן הוא פרטנר, הוא הוכיח את עצמו לאורך תקופה שהוא נגד אלימות". לשאלה האם פספסנו את אבו מאזן משיב מתאם פעולות הממשלה: "היינו צריכים להתנהל בצורה שונה מולם".

אלו היו שלוש שנים רוויות באירועים בזירה הפלסטינית. חלק גדול ממה שנתפס אצלנו כהזדמנות - טלטל את הצד השני. הדיבורים על סיפוח זרעו בהלה ברמאללה והביאו אותו לצמצם את התיאום הביטחוני. האלוף כמיל אבו רוקון נכנס לתפקידו בדיוק בתקופה הזו, בעיצומן של הפגנות הגדר בעזה ב-2018.

בהתייחסו למצב בעזה וכשהוא נשאל איך אנחנו יודעים להגיד שכסף קטרי שנכנס לרצועת עזה באישור שלנו לא זולג לחמאס, אומר האלוף אבו רוקון: "ייצרנו מנגנון שעובד כמו שעון. אנחנו יודעים להגיד באופן חד משמעי שאין כמעט זליגות בנושא הזה".

על תוכנית הסיפוח שנשכחה בינתיים, אומר האלוף: "חששתי שהסיפוח יביא להסלמה ואלימות ויגרום לזעזוע עמוק שישנה את המצב של הרשות הפלסטינית". בהתייחסו לפתרון שתי המדינות הוא אומר: "יש יותר ויותר סדקים בסיפור הזה של שתי מדינות לשני עמים. אתה שומע יותר ויותר אנשים, בעיקר מהדור הצעיר, שמדברים במושגים של זכויות אוניברסליות, אבל האזרח הפשוט רוצה כלכלה וביטחון. יש סימנים שאנחנו דוהרים לכיוון של מדינה אחת, זה לא מופרך. זה קונה אחיזה".

מעבר לתיאום הביטחוני וניהול היחסים עם בכירי הרשות הפלסטינית, אחד מתפקידיו המרכזיים הוא הקשר הרציף עם האוכלוסייה הפלסטינית. "האוכלוסייה כרגע מתרכזת בחיים שלה גם בנושא הכלכלה וגם בביטחון האישי. אבל אני מעריך שלאורך זמן הדבר הזה לבד לא יכול להתקיים, אתה חייב לחבר לזה אופק בטווח הארוך. הרשות הפלסטינית לא באו בשביל להיות ראשי ערים, הם חייבים את הישות המדינית. אנשים רוצים שאנחנו נאפשר להם תשתית לכלכלה. לאפשר לפועלים לצאת. הרבה אנשים אומרים לי: 'מרוב שאנשים יוצאים חעבוד בישראל חסרים לנו פועלים'".

אבו רוקון נשאל גם על הבחירות הקרבות ברשות: "אם הבחירות יתבצעו וחמאס יתפוס אחיזה ביהודה ושומרון, אז ברור ללא ספק, שלא נהיה במגע עם ישות שחמאס בתוכה. היינו שם ב-2006 וניתקנו מגע איתם. אנחנו נפסיק את הכול. העברתי לצד השני מסר כזה בערוצים צדדיים. הם מאוד מודאגים מהסיטואציה הזו".