-
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

כך הציע יועצו הפוליטי של ישראל כ"ץ להעביר את המנדט מנתניהו לשר האוצר

פרסום ראשון: היועץ אמנון בן-עמי טען בקבוצת וואטסאפ שבה חבר כ"ץ: זה יהיה הכי ריאלי. שר האוצר: "ההתכתבות לא משקפת בשום אופן את עמדתי" • מקורבי נתניהו: בנט מכשיל את המו"מ כדי למנוע מרה"מ להרכיב ממשלה
מיכאל שמש ויערה שפירא
11 באפריל 2021
20:57
עודכן ב 06:08

פרסום ראשון: יועצו הפוליטי של שר האוצר, אמנון בן-עמי, כתב בקבוצת וואטסאפ שבה חבר ישראל כ"ץ שהמנדט צריך לעבור מנתניהו אליו. בהתכתבות פנימית, שפורסמה אתמול (ראשון) בחדשות הערב, בן-עמי הגיב להודעה אחרת בקבוצה, שבה נטען שיש להעביר את המנדט לשר האוצר וכתב שזה הדבר הנכון והריאלי ביותר. עוד הוא הציע להפוך את ראש הממשלה בנימין נתניהו לנשיא עם "סמכויות מיוחדות". 

נתניהו בשלב זה שולל בתוקף את ההצעות לרוץ לנשיאות או להעביר את המנדט לחבר כנסת אחר. מטעמו של שר האוצר נמסר: "אינני מכיר שום התכתבות מסוג זה, שבאופן מוחלט לא משקפת את דעתי ועמדתי. ראש הממשלה נתניהו נבחר לעמוד בראשות הליכוד, ועליו מוטלת המשימה להרכיב ממשלה. בכוונתי לבחון את נכונות הדברים, ואם אכן נאמרו - לנקוט צעדים נדרשים, כולל אפשרות של השעייתו מתפקידו". 

בד בבד, בזמן שהמשא ומתן הקואליציוני תקוע, מקורביו של ראש הממשלה תקפו בחריפות את יו"ר ימינה נפתלי בנט וטענו: הוא מכשיל את השיחות כי למנוע מתניהו להקים ממשלה. הדברים מהווים עליית מדרגה במתקפה נגד יו"ר ימינה, לאחר שעד כה היו נסיונות לעביר מסרים לבנט בדרכים עקיפות.

הקרב על הוועדה המסדרת  

הקרב על השליטה בכנסת יתבטא אולי כבר היום, בהצבעה על הרכב הוועדה המסדרת – הוועדה שמנהלת את סדרי העבודה בכנסת עד להקמת ממשלה. בגוש הליכוד מבקשים לקבוע את הרכבה ביחס של נציג לכל חמישה מנדטים, ואילו בגוש מתנגדי-נתניהו רוצים יחס של נציג לארבעה מנדטים - וההחלטה לכאן או לכאן תשפיע על השאלה לאיזה גוש יהיה רוב.

ברע"מ מתכוונים לתמוך בהצעת הליכוד, ובימינה עדיין לא החליטו. במפלגתו של בנט מתלבטים אם להעניק את הניצחון והשליטה לליכוד, ולהפגין בכך נאמנות בזמן מגעים עם נתניהו – או לתמוך בהרכב הוועדה שיטיב עם הגוש האחר, וכנראה יעניק לימינה קצת יותר שליטה. אם גם ימינה תבחר לתמוך בליכוד, השאיפות בגוש המרכז-שמאל להעביר חקיקה נגד נתניהו עשויות להפוך ללא רלוונטיות כבר מחר.