חיילת בבסיס
צילום: גילי יערי, פלאש 90

סגן מפקד יחידה מובחרת הורשע בביצוע מעשים מגונים בלוחמת

הקצין הציג בפני החיילת מצג שווא, לפיו היא מצורפת לפעילות מבצעית הכרוכה בהתחזות לבני זוג - וניצל זאת כדי לבצע בה מעשים מיניים. פרקליטת המתלוננת: "מסר ברור וחדש שלא ניתן לעבור לסדר היום על הטרדה מינית ביחסי מרות"
כרמלה מנשה
12 באפריל 2021
13:28

בית משפט השלום בכפר סבא הרשיע היום (שני) סגן מפקד יחידה מובחרת בביצוע מעשים מגונים בלוחמת בשירות חובה. על פי כתב האישום, ניצל הקצין הנאשם מפגשים מקצועיים בהם הציג בפני החיילת מצג כזב ולפיו היא מצורפת לפעילות מבצעית הכרוכה בהתחזות לבני זוג - תוך שהוא מנצל מצג זה כדי לבצע בה מעשים מיניים.

הקצין פגש את החיילת בתרגיל, שם שאל אותה אם היא שחקנית טובה והיא השיבה לו שכן. אז הוא הציע לה להשתתף בפעילות במסגרתה הם שיחקו בני זוג, במטרה להיטמע בשטח עויין. החיילת הסכימה ובהמשך הקצין לקח אותה עימו ליער, לפעילות מעצר של שוהים בלתי חוקיים. שם הוא עמד איתה מחוץ לרכב והתנשק איתה. במקרה אחר לקח אותה ליפו, החליף בגדיו לבגדי שייח' ערבי והיא צילמה אותו לאורך המסלול. במהלך הפעילות הוא נצמד לגופה והתנשק איתה. לאחר האירוע סיפרה המתלוננת על כך למש"קית ת"ש ולקמב"ץ, והתברר לה שלא השתתפה בפעילות של היחידה.

הקצין בתחפושת שייח'

השופט מיכאל קרשן קבע בפסק הדין כי "הנאשם הוליך שולל את המתלוננת, נטע במוחה את הרעיון ובכך גרם לה להתלוות אליו ולשתף פעולה עם מעשיו. מטרתו הייתה ליצור תשתית לקירבה מינית עם המתלוננת". עוד קבע השופט כי "עדותה של החיילת סדורה, קוהרנטית ועשירה בפרטים, ונתמכת בשלל ראיות ובעיקר עדות הנאשם. היא ניזהרה מהפרזה או הגזמה והציגה דברים כהוויתם, גם אם הציגו אותה באור פחות מחמיא". על הנאשם הוסיף כי "הוא אדם שהוכשר שנים במסגרת תפקידו להונות את הזולת, מה שתרם משמעותית ליצירת רושם אצל המתלוננת כי מדובר בפעולות אותנטיות. הנאשם לא יצא עם המתלוננת לתרגיל, הוא עשה זאת רק לצרכיו האישיים בלבד. הנאשם לא בדק את כישוריה לשמש לוחמת, וביצע בה מעשים מגונים".

את דבריו חתם השופט בקביעה כי "החיילת הוכיחה מעבר לכל ספק סביר כי הנאשם ביצע את כל המיוחס לו בכתב האישום, הוא עשה את מעשיו בגורמו למתלוננת לחשוב שהיא נוטלת חלק בפעילות מבצעית והוא ביצע בה מעשים מגונים שלא בהסכמתה החופשית״.

עורכת הדין רוני אלוני סדובניק, פרקליטת המתלוננת, אמרה: "בהחלטה הזאת יש מסר ברור וחדש שלא ניתן לעבור לסדר היום על הטרדה מינית ביחסי מרות, לא בצבא, לא באקדמיה ולא במקומות אחרים. רוח חדשה נושבת. מדובר בחיילת שרק סיימה תיכון. לא ייתכן שקצינים בכירים ינצלו יחסי מרות והערצה כלפיהם מצד הכפופות להם. אנחנו מקוות שגם גזר הדין יהיה בהתאם ולא גזר דין מקל".