שאול אמסטרדמסקי

מי ישלם את המחיר על זה שאין ממשלה מתפקדת

מאז כחלון שהתייחס בכובד ראש לנושא מחירי הדיור, שרי האוצר מזניחים את התחום והתוצאה היא עליית מחירים שנגרמת בגלל שאנשים חזרו לקנות דירות מקבלנים בשוק החופשי
שאול אמסטרדמסקי
12 באפריל 2021
18:04

מדי פעם אנשים שואלים אותי: תגיד, מה העניין הגדול בזה שאין ממשלה ואין תקציב? הרי הכלכלה מתפקדת גם ככה. והאמת, יש בזה משהו, אבל יש תחומים שבהם אנחנו מוכרחים ממשלה. למשל בתחום הדיור.

תגידו מה שתגידו על שר האוצר לשעבר משה כחלון, אבל לפחות הוא עבד בתחום הדיור, לפחות היה אכפת לו ממה שקורה למחירי הדיור והוא העביר מסר מאוד נחוש לשוק: אני מטפל בזה, אני עושה תוכניות ומחיר למשתכן, והגרלות גדולות ומה שאתם לא רוצים. והזוגות הצעירים בעיקר הסתכלו על העבודה של משה כחלון ואמרו לעצמם: אוקיי, מישהו עובד בתחום הדיור הזה, אני אמתין. אני אמתין ולא אקנה דירה עד שתהיה לי אפשרות לקנות דירה בהנחה. וזה עזר. זה עזר כי זה עצר במשהו את הביקוש כשבינתיים להיצע היה זמן לגדול.

והנתונים שמשרד האוצר פרסם היום מראים בדיוק מה קורה מהרגע שאין יותר שר אוצר שמתעניין בנושאים האלה. השיא של מחיר למשתכן הגיע באמצע 2019 ומאז בהדרגה מספר הזוגות הצעירים שקונים במחיר למשתכן הולך ויורד. ובמקביל, מהנתונים שפורסמו היום אנחנו רואים עלייה של 46% במספר הזוגות הצעירים שקונים דירות חדשות מקבלן בשוק החופשי למרות שזה יותר יקר.

למה הם עושים את זה? כי הקבלנים מציעים מבצעים והזוגות הצעירים עושים לעצמם את החישוב הבא: הממשלה כבר לא עובדת בזה, הממשלה כבר לא בצד שלי. אם אני אמתין עכשיו ואפספס את המבצע הזה אני אשלם בעתיד הרבה יותר כי המחירים עולים. אז הם נכנסים לשוק ומעלים את המחירים, זו נבואה שמגשימה את עצמה. כי ככל שאנשים קונים במחירים יותר גבוהים, המחירים עולים. והינה, אנחנו רואים שבשנה החולפת המחירים עלו ביותר מ-4%.

אני מודה שלפעמים אני חושב שמשבר הדיור הוא גדול על הממשלה, שיש פה סוגיות נורא נורא מסובכות שצריך לפתור כמו תכנון עירוני ומה שאתם לא רוצים, אבל בלי לנסות, בלי ממשלה שעובדת בזה, בוודאות לא נצליח. וכרגע, כרגע אין אחת. אני מאוד מקווה שהשנה לא תיגמר בעליות מחירים שיזכירו את מה שהיה לפני המחאה החברתית.