t
איציק סעידיאן
-

נכה צה"ל הצית עצמו מול אגף השיקום במשרד הביטחון בפתח תקווה

איציק סעידיאן, בן 26 מירושלים, לוחם בגולני לשעבר שנפגע נפשית בצוק איתן פונה לבית החולים שיבא במצב קשה • שר הביטחון גנץ הורה לחקור את המקרה • חברו של איציק: "נתנו לו אחוזי נכות נמוכים בהרבה מהמצב שלו ולכן הטיפול לא התאים, הכתובת הייתה על הקיר"
כתבי כאן חדשות
12 באפריל 2021
19:05
עודכן ב 08:22

הרמטכ"ל רא"ל אביב כוכבי התייחס הבוקר (שלישי) לאירוע בו הצית עצמו אתמול נכה צה"ל איציק סעידיאן בפתח תקווה. "אשולח בשמי ובשם צה"ל כולו איחולי החלמה מהירה ומלאה לאיציק סעידיאן. בין לוחמינו ואנשי המילואים שלנו נמצאים אלו שאת פציעותיהם לא ניתן לראות והם סוחבים בנפשם את צלקות הקרב משך שנים רבות. צה"ל ועם ישראל חבים חוב גדול לאלו אשר מסכנים את חייהם ואת נפשם למען הגנת המדינה ועלינו לעשות הכל על מנת להילחם למענם", נכתב בהודעת דובר צה"ל.

איציק סעידיאן, בן 26 מירושלים, הצית עצמו אתמול אחר הצוהריים מול משרדי אגף השיקום במשרד הביטחון בפתח תקווה. הוא מאושפז בבית החולים שיבא בתל השומר ומצבו מוגדר עדיין קשה. סעידיאן, לוחם בגדוד 13 של גולני לשעבר, סובל מפוסט טראומה בעקבות לחימה בסג’עייה שברצועת עזה במבצע צוק איתן ומוכר למשרד הביטחון. 

מתחקור ראשוני עולה כי סעידיאן שלף בקבוק עם חומר דליק שהביא עמו, שפך את החומר על גופו והצית את עצמו ברחבת הכניסה לבניין. מאבטחי משרד הביטחון פעלו לכבות אותו בעזרת מטפי כיבוי, העניקו לו עזרה ראשונה והזעיקו את כוחות ההצלה. שר הביטחון, בני גנץ, ומנכ"ל משרד הביטחון, אמיר אשל, התעדכנו בפרטי המקרה והורו על ביצוע תחקיר מהיר ויסודי של נסיבות האירוע.


למרות מצבו הנפשי הקשה, סעידיאן קיבל רק 25% נכות להלום קרב, כשבמשרד הביטחון החליטו שחלק מהפוסט טראומה נגרמה לו מאירועים שקרו לפני השירות הצבאי. חבריו מספרים שהוא התגייס לצבא בפרופיל 97 והפך לשבר כליי רק בגלל אירועי סג'עייה. "הוא לא היחיד שמתמודד מול החלטות קשות כאלה של ועדות רפואיות, שמחפשות בכל הלום קרב קשיים נפשיים או אחרים שהיו בעברו כדי להוריד לו אחוזי נכות", הם טוענים.

"הכתובת הייתה על הקיר הרבה זמן"

ירון פורטר, נכה צה"ל בן 37 שסובל מפוסט טראומה, הכיר את איציק בפעילות משותפת לשיקום לוחמים. ירון סיפר על הטענות שהעלה  סעידיאן בפניו: "הוא התלונן כל הזמן שאגף שיקום מתעללים בו ומתעמרים בו. נתנו לו אחוזי נכות נמוכים בהרבה מהמצב שלו, ובגלל זה גם הטיפול לא התאים. הכתובת הייתה על הקיר הרבה זמן. אגף שיקום נכים של משרד הביטחון אשם באופן ישיר במה שקרה לאיציק, ועוד רבים אחרים שלא הגיעו לכותרות והתאבדו".

נשיא המדינה ראובן ריבלין פרסם בפייסבוק: "אני מתפלל בכל ליבי לרפואתו של איציק סעידיאן הערב. בין בנינו ובנותינו ששבו מהקרבות, ישנם רבים, רבים מדי, שלא פוסקים מלהלחם. אנו רואים אתכם. כואבים אתכם. גם כשפצעי הגוף מגלידים, גם כשהכאב הפיסי שוכך, יש השבים ללא מנוח אל שדות הקרב של החיים. גם לאיציק, ולכל ילדינו שעודם נלחמים, אנו חבים את קיומה של מדינת ישראל. אנו אחראים לגורלם".

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר בפתח ישיבת הממשלה: "ערב יום הזיכרון אנחנו עדים לאירוע מזעזע. איציק סעידיאן, לוחם גולני במבצע "צוק איתן", הצית את עצמו בעקבות מצוקה נפשית גדולה. לצערי אני יודע שהוא לא היחיד מבין הלוחמים שלנו שהוא במצוקה כזאת. מוקדם יותר הערב שוחחתי עם יו"ר ארגון נכי צה"ל עידן קלימן. אני הבעתי זעזוע עמוק מהמקרה וגם אמרתי שאני מחויב לביצוע רפורמה מקיפה בדרך שבה אנו מטפלים בנכי צה"ל ובפצועינו. אני בטוח שבזה אני משקף את דעתם של רבים רבים מכם".


 

מתוך 481 חיילים שהוכרו כנכי צה"ל בעקבות מבצע "צוק איתן", 143 חיילי צה"ל הוכרו כנפגעי פוסט טראומה. לפי דוח מבקר המדינה שפורסם ב-2019, התנהלות אגף השיקום של נכי צה"ל במשרד הביטחון פוגעת בסיכויי הנכים להשתקם ומסכנת את בריאותם הפיזית והנפשית. ועדה בראשות האלוף במיל אייל בן ראובן מצאה ליקויים בתהליך ההכרה בחייל נפגע פוסט טראומה, שבין היתר כלל תחקיר מפרך לגבי אמינות הפנייה. אגף השיקום במשרד הביטחון מטפל בכ-4,700 חיילים הסובלים מפוסט טראומה. ובסך הכול מכיר משרד הביטחון ב-57 אלף בני אדם בישראל כנכי צה"ל.

עידן קלימן, יו״ר ארגון נכי צה״ל, אמר בתגובה כי קרה הגרוע מכול ומה שממנו חששו תקופה ארוכה. "נכה צה״ל הסובל מפוסט טראומה, אשר לא טופל כראוי על ידי אגף השיקום וקיבל אחוזי נכות שאינם תואמים את מצבו הרפואי - הצית את עצמו מול משרדי אגף שיקום נכים. במשך שנים אנחנו שבים ומתריעים, שבים וזועקים, כי אגף שיקום נכים במשרד הביטחון נמצא בהתפרקות תפקודית ומוסרית קשה וכושל במילוי תפקידו - הטיפול בנכי צה״ל.

"לדעתנו הצטרפו גם מבקר המדינה והאלוף אייל בן ראובן, אשר הגישו דוחות וחוות דעת והתבטאו במילים קשות מאוד בנוגע לתפקודו הכושל של אגף השיקום. אנחנו כואבים את כאבו של הפצוע ומשפחתו ומאחלים לו רפואה שלמה. אנחנו מקווים שמקבלי ההחלטות יתעוררו סוף סוף ויבינו: חייבים רפורמה מקיפה באגף וסיוע של המדינה באופן מיידי לנכים".

אפרת שפרוט, מנכ״לית עמותת נט״ל, אמרה כי האירוע מזעזע ומצער. "לצערנו אנחנו רואים עלייה חדה בפניות של חיילים משוחררים המתמודדים עם פוסט טראומה על רקע שירותם הצבאי. מרבית הפניות מגיעות מבוגרי ובוגרות מבצע צוק איתן. אני קוראת לכל מי שמתמודד עם פוסט טראומה, חרדה או מתח נפשי לפנות לקו הסיוע של נט״ל. אל תתמודדו עם זה לבד".

השתתפו בהכנת הידיעה: רועי שרון, כרמלה מנשה, משה שטיינמץ, נוב ראובני ונופר משה