צנטריפוגות בנתנז
צילום: אי-פי

גורם מודיעיני: בפיצוץ בנתנז נפגעו גם סרכזות מתקדמות

הגורם סתר את הדיווחים באיראן כי נפגעו רק רק סרכזות מיושנות מדגם 1-IR • כוננות מוגברת בארץ ובחו"ל מתגובה איראנית. בשבוע האחרון שלוש תקיפות נגד איראן יוחסו לישראל - בלי עמימות ממשית
גילי כהן ורועי שרון
12 באפריל 2021
21:28

החבלה במתקן להעשרת אורניום בנתנז: גורם מודיעיני אמר כי בסתירה לדיווחים באיראן, בתקיפה במקום נפגעו גם סרכזות מתקדמות, ולא רק סרכזות מיושנות מדגם 1-IR. כך דווח היום (שני) בחדשות הערב בכאן 11.

מוקדם יותר היום טענה איראן כי זוהה האדם שחיבל באספקת החשמל במתקן. בדיווח, הנסמך על מקורות מודיעין, צוין כי זרועות הביטחון של איראן פועלות לעצור את האיש. דובר הסוכנות האיראנית לאנרגיה גרעינית אמר כי במקום שבו אירע הפיצוץ נפער בור בעומק של כשבעה מטרים.


בתוך כך, כוננות מוגברת בארץ ובנציגויות ישראליות בחו"ל מחשש לתגובה איראנית. איראן מאיימת על ישראל כבר תקופה ארוכה בתגובה על פעולות ומפגיעות שמיוחסות לה. בשבוע האחרון שלוש תקיפות נגד טהראן יוחסו לישראל - בלי עמימות ממשית. התקיפה בסוריה, הפגיעה בספינה ששייכת למשמרות המהפכה ליד אפריקה והפיצוץ בנתנז. רצף התקיפות מגביר את הסיכון שהאיראנים ינסו להגיב גם בדרכים חדשותף שלא נראו עד כה במערכה הזאת.

כבר אתמול, גורמי מודיעין אמרו אתמול לכאן חדשות כי הנזק במתקן הגרעיני בנתנז משמעותי וכי ניתן להעריך שנזק נגרם לצנטריפוגות מסוגים שונים. לפי ההערכות, הנזק מחזיר אחורה את יכולותיה של איראן להעשיר אורניום. לדברי גורם מודיעיני, נגרעה מאיראן יכולת משמעותית, ותזמון הפעולה אינו מקרי.

גורמי מודיעין גם אמרו מוקדם יותר אתמול כי ישראל היא זו שעומדת מאחורי הפעילות, וכי מדובר בתקיפת סייבר ישראלית שהמוסד היה מעורב בה. עוד הוסיפו הגורמים כי הנזק במתקן האיראני גדול מכפי שמדווח באיראן.