איציק סעידיאן
-

איציק סעידיאן יצא לצוק איתן וחזר מצולק בנפש. מי היה אמור להגן עליו מעצמו? | הזווית

הלוחם שהצית עצמו מול משרדי אגף השיקום לא יכול היה לשאת את הכאב. חברו מספר שקיבל אחוזי נכות נמוכים יותר ממצבו האמיתי, ולכן לא טופל באופן מתאים. הזעקה שלו אתמול, רגע לפני יום הזיכרון לחללי צה"ל, מעלה סימני שאלה בנוגע לאופן הטיפול באלו שיצאו לקרב ושילמו בגופם ובנפשם
מערכת כאן חדשות
13 באפריל 2021
07:26

אתמול בלילה איציק סעידיאן כבר לא יכול היה לשאת יותר את הכאב. הצעיר בן ה-26, לוחם גולני לשעבר שסובל מפוסט טראומה בעקבות הלחימה בצוק איתן, הצית את עצמו מול משרדי אגף השיקום במשרד הביטחון בפתח תקווה. סעידיאן מאושפז בבית החולים במצב קשה, והזעקה שלו אתמול, רגע לפני יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה, מעלה סימני שאלה רבים בנוגע לאופן הטיפול בו ובנפגעי פוסט טראומה בישראל. 

למרות מצבו הנפשי הקשה, סעידיאן קיבל רק 25% נכות להלום קרב, כשבמשרד הביטחון החליטו שחלק מהפוסט טראומה נגרמה לו מאירועים שקרו לפני השירות הצבאי. חבריו מספרים שהוא התגייס לצבא בפרופיל 97 והפך לשבר כלי רק בגלל אירועי סג'עייה. "הוא לא היחיד שמתמודד מול החלטות קשות כאלה של ועדות רפואיות, שמחפשות בכל הלום קרב קשיים נפשיים או אחרים שהיו בעברו כדי להוריד לו אחוזי נכות", הם טוענים. 

מוקדי תמיכה

<> הקו החם של ער"ן - עזרה ראשונה נפשית: 1201

<> קו הסיוע של נט"ל - עזרה מקצועית לנפגעי פוסט טראומה: 1-800-363-363

חברו ירון פורטר, שסובל מפוסט טראומה בעצמו, חשף מעט מהקשיים שאיתם איציק התמודד: "הוא התלונן כל הזמן שאגף שיקום מתעללים ומתעמרים בו. נתנו לו אחוזי נכות נמוכים בהרבה מהמצב שלו ובגלל זה גם הטיפול לא התאים לו. הכתובת הייתה על הקיר הרבה זמן". פורטר הכיר את סעידיאן בפעילות שיקום ללוחמים והם הפכו לחברים טובים. הוא תולה את האשמה באגף שיקום נכים במשרד הביטחון. "הם אשמים באופן ישיר במה שקרה לאיציק ולעוד רבים אחרים שלא הגיעו לכותרות והתאבדו", הוא טוען.

גם יו"ר ארגון נכי צה"ל, עידן קלימן, טען שסעידיאן לא טופל כראוי וקיבל אחוזי נחות שאינם תואמים את מצבו הרפואי. "במשך שנים אנחנו שבים ומתריעים, שבים וזועקים, אגף שיקום נכים במשרד הביטחון נמצא בהתפרקות תפקודית ומוסרית קשה וכושל במילוי תפקידו". 

"לא מעזים להיכנס למשרד הביטחון בלי עורך דין"

הביקורת על הטיפול של משרד הביטחון בנפגעי פוסט טראומה הולכת שנים אחורה. ונפגעי צוק איתן ספציפית התריעו על כך כבר לפני שלוש שנים. "יש אינספור סיפורי אימה על אנשים שהלכו למשרד הביטחון וסוננו במסננת האכזרית הזאת", סיפר אריאל בן מאיר, נפגע פוסט טראומה מצוק איתן, בריאיון ב-2018. "אפילו טיפולים רגילים אנשים לא קיבלו. אתה לא מעז להיכנס למשרד הביטחון ללא עורך דין, אבל להביא עורך דין ולתבוע את המדינה - אני לא מסוגל לחשוב על זה אפילו".

נפגע פוסט טראומה נוסף, ליאור רומי, הוסיף: "אני רוצה לעשן קנאביס בלי להיות עבריין, אני לא רוצה לעשות מילואים ואני רוצה לקבל הכרה. היום יש לי משפחה שתומכת בי, אבל אולי מחר היא כבר לא תהיה – ואז מה אעשה? אם אני מקבל צו 8 אני צריך לבחור: כלא או עוד פעם מלחמה. אני מת מפחד".

"כל שעה שאנחנו לא מצליחים להגיע ללוחמים, אנחנו מאבדים את המשפחות שלהם"

בשנה החולפת הנושא של נפגעי פוסט טראומה עלה לכותרות, בין השאר בזכות הסדרה "שעת נעילה". בדיון שהתקיים בכנסת בנושא בחודש נובמבר האחרון סיפר השחקן עומר פלרמן, שהשתתף בסדרה: "נפגשתי עם הרבה לוחמים שנפצעו בנפשם, נשלחו הביתה ומאז הצבא לא יצר איתם קשר". 

השחקן אימרי ביטון חשף בדיון שבזמן העבודה על הסדרה הוא עצמו גילה שהוא סובל מפוסט טראומה. "הדבר הכי חשוב זה לתת מענה לאיך אנחנו מוצאים כמה שיותר נפגעים", הוא אמר אז. "הם לא ייגשו לבד. כל שעה שאנחנו לא מצליחים להגיע ללוחמים, אנחנו מאבדים את המשפחות שלהם".

"התנהלות שמסכנת את בריאותם הנפשית והפיזית של הנפגעים"

מתוך 481 חיילים שהוכרו כנכי צה"ל בעקבות מבצע צוק איתן, 143 הוכרו כנפגעי פוסט טראומה. לפי דוח מבקר המדינה שפורסם ב-2019, התנהלות אגף השיקום של נכי צה"ל במשרד הביטחון פוגעת בסיכויי הנכים להשתקם ומסכנת את בריאותם הפיזית והנפשית.

ועדה בראשות האלוף במילואים אייל בן ראובן מצאה ליקויים בתהליך ההכרה בחייל נפגע פוסט טראומה, שכלל בין השאר תחקיר מפרך לגבי אמינות הפנייה. אגף השיקום במשרד הביטחון מטפל בכ-4,700 חיילים הסובלים מפוסט טראומה. ובסך הכול מכיר משרד הביטחון ב-57 אלף בני אדם בישראל כנכי צה"ל. 

וגם במשרד הביטחון מנסים לטפל בבעיה. לפני כשבועיים הציג המשרד תוכנית להרחבה ושדרוג של הטיפול ברפואי בנכי צה"ל, בעלות של יותר מ-100 מיליון שקלים, תוך מתן דגש מיוחד להלומי קרב. במסגרת התוכנית הוקצו 35 מיליון שקלים להקמת בית שיקום לאומי לנפגעי פוסט טראומה, והחל פיילוט לקיצור משמעותי של הליך ההכרה בנפגעים.

עוד יורחבו השירותים השיקומיים הכוללים פעילויות כמו רכיבה על אופניים, רכיבה על סוסים, גלישה, פעילות מים ואומנות - בעלות מסובסדת של 15 שקלים. נוסף לכך, יוקם מוקד תמיכה טלפוני ייעודי שיפעל במשך 24 שעות ביממה, שבעה ימים בשבע.