מתקן הגרעין בנתנז
צילום: אי-פי

איראן מודיעה: נציב 1,000 צנטריפוגות חדשות בכור בנתנז

דיווח בניו יורק טיימס: החבלה בנתנז - באמצעות מתקן נפץ שהופעל מרחוק, התפוצץ ושיתק את מערכת החשמל במקום
מתי ברנהרט ועמיחי שטיין
13 באפריל 2021
05:51
עודכן ב 16:28

החבלה במתקן להעשרת אורניום בנתנז: גורם רשמי באיראן הודיע היום (שלישי) לסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית כי היא תציב אלף צנטריפוגות חדשות בכור ותחל הערב להעשיר אורניום לרמה של 60%. זו הפעם הראשונה שאיראן תעשיר אורניום לרמה כזו. ראש המשלחת האיראנית לשיחות הגרעין בווינה וסגן שר החוץ, עבאס ערקאצ'י, אמר כי השיחות שהיו אמורות להתקיים מחר יידחו ליום חמישי.

עיתון "הניו יורק טיימס" דיווח אתמול שמתקן נפץ שהוברח לתוך האתר בנתנז התפוצץ באמצעות הפעלה מרחוק וגרם לשיתוק של מערכות החשמל והגיבוי. אמש פורסם בחדשות הערב שגורם מודיעיני אמר כי בסתירה לדיווחים באיראן, בתקיפה במקום נפגעו גם סרכזות מתקדמות, ולא רק סרכזות מיושנות מדגם 1-IR.

שר החוץ של איראן מוחמד זריף פנה אתמול למועצת הביטחון של האו"ם וטען שישראל אחראית לפיצוץ במתקן הגרעין בנתנז. לדבריו, מדובר בפשע מלחמה. איראן גם שלחה פנייה רשמית לסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית בשל הפיצוץ במתקן.

מוקדם יותר אתמול טענה איראן כי זוהה האדם שחיבל באספקת החשמל במתקן. בדיווח, הנסמך על מקורות מודיעין, צוין כי זרועות הביטחון של איראן פועלות לעצור את האיש. דובר הסוכנות האיראנית לאנרגיה גרעינית אמר כי במקום שבו אירע הפיצוץ נפער בור בעומק של כשבעה מטרים.

בתוך כך, כוננות מוגברת בארץ ובנציגויות ישראליות בחו"ל מחשש לתגובה איראנית. איראן מאיימת על ישראל כבר תקופה ארוכה בתגובה על פעולות ומפגיעות שמיוחסות לה. בשבוע האחרון שלוש תקיפות נגד טהראן יוחסו לישראל - בלי עמימות ממשית. התקיפה בסוריה, הפגיעה בספינה ששייכת למשמרות המהפכה ליד אפריקה והפיצוץ בנתנז. רצף התקיפות מגביר את הסיכון שהאיראנים ינסו להגיב גם בדרכים חדשותף שלא נראו עד כה במערכה הזאת.