t
כוכבי בביקור בבית החולים

מנכ"ל משרד הביטחון: "האש שאיציק הצית היא זעקה מטלטלת. אנחנו אחראים"

אחיו של איציק סעידיאן: "הזניחו אותו, אף אחד לא התייחס". הרמטכ"ל אביב כוכבי: "אנו חבים חוב גדול לאלו שמסכנים את חייהם" • שר הביטחון גנץ: "נקים צוות בדיקה, נהפוך כל אבן כדי לתקן" • סעידיאן, נכה צה"ל בן 26 מירושלים, מאושפז במצב קשה בבית החולים שיבא בתל השומר לאחר שאתמול הצית את עצמו. חברו: "הביאו אותו לקצה, האמונים על השיקום מקשים עליו"
איתי שיקמן ונוב ראובני
13 באפריל 2021
08:23
עודכן ב 15:08

הטרגדיה של נכה צה"ל: שר הביטחון בני גנץ הודיע היום (שלישי) על הקמה מיידית של צוות בדיקה פנים משרדי לאירוע אמש, בו הצית את עצמו איציק סעידיאן מול משרד הביטחון בפתח תקווה. "בחודשים האחרונים קידמנו את הטיפול בפציעות פוסט טראומה ופציעות נפשיות, אך המערך עוד לוקה בחסר ויש עבודה רבה לפנינו. נעשה הכל כדי ללמוד ולתקן", אמר גנץ.

בנימה אישית הוסיף שר הביטחון, שהיה הרמטכ"ל במבצע צוק איתן: "איציק היה לוחם אמיץ בצה"ל. הוא וחבריו לגולני לחמו בעוז בצוק איתן בשכונת סג'אעייה והגנו על תושבי הדרום. מבקש קודם כל לשאת תפילה לשלומו של איציק שנלחם על חייו".

מוקדם יותר אמר מנכ"ל משרד הביטחון, האלוף במילואים אמיר אשל, כי "האש שאיציק סעידיאן הצית היא זעקה מטלטלת. האחריות - שלי". בריאיון לאסתי פרז בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב, אמר אשל כי סעידיאן הוא נכה צה"ל בטיפול של משרד הביטחון וכי הם האחראים לו. "היינו בהרבה מאוד עשייה, אבל מבחן התוצאה של איציק לא מתקבל על הדעת".

האזינו לריאיון עם אמיר אשל בכאן רשת ב

הרמטכ"ל אביב כוכבי ביקר את משפחתו של איציק בבית החולים, שמחכה להתפתחויות ליד מחלקת הכוויות. "חבים חוב גדול למי שמסכן את חייו ואת נפשו למען המדינה", אמר כוכבי וחיבק את האם. מוקדם יותר איחל כוכבי החלמה מהירה לסעידיאן, בשם צה"ל כולו. "בין לוחמינו ואנשי המילואים שלנו יש מי שאת פציעותיהם לא ניתן לראות והם סוחבים בנפשם את צלקות הקרב שנים רבות. צה"ל ועם ישראל חבים חוב גדול למי שמסכנים את חייהם ואת נפשם להגנת המדינה, ועלינו לעשות הכל כדי להילחם למענם", אמר רא"ל כוכבי בהודעתו.

אבי סעידיאן, אחיו של איציק, קרא לכל עם ישראל להתפלל לשלומו. "הזניחו אותו, הוא ראה דברים נוראיים ואף אחד לא התייחס. כולם חשבו שהוא סתם מדבר. תעזרו לכל החיילים האלו", אמר אבי סעידיאן. אחותו סיפרה:"איציק שלנו הוא האח הכי קטן בבית. ילד שמלא בנתינה, תמיד נלחם למען חלשים. זה מה שהוא עשה עכשיו. זה לא רק למענו, זה למען אלפי חיילים שעוברים את זה ולא מקבלים כתובת".


פרופ' יוסי חייק, מנהל המחלקה לכירורגיה פלסטית והמרכז הארצי לטיפול נמרץ כוויות בשיבא, עדכן כי מצבו של איציק סעידיאן אנוש עם סכנה קריטית לחייו. "נעשה מה שאנחנו יודעים, המצב פה לא טוב", אמר פרופ' חייק.

ירון פורטר, חברו של איציק, אמר כי אלו שאמונים על שיקומו היקשו על חברו. בריאיון לאריה גולן בכאן רשת ב, אמר הבוקר פורטר כי סעידיאן הוא הלום קרב קשה שסובל מסיוטים קשים. "הוא סחב את הפוסט-טראומה מסג'אעייה, הוא איבד את החברים שלו", אמר פורטר.

"יש קו ישיר בין זה לבין ההתנהלות של אגף השיקום. היו צריכים לתת לו את הזכויות שמגיעות לו, לא להתיש אותו ולא לקצץ מהמעט שנתנו לו", הוסיף. "אתה צריך להוכיח שאתה לא שקרן. הוא כל פעם נדחה, הביאו אותו לקצה. הכתובת הייתה כתובה בדם על הקיר", סיכם.

האזינו לריאיון עם ירון פורטר בכאן רשת ב

יו"ר ארגון נכי צה"ל, עידן קליימן, אמר לכאן רשת ב' כי האירוע שבו הצית עצמו סעידיאן משקף את העובדה שהאגף לשיקום נכים במשרד הביטחון אינו מתפקד כראוי ויש לעשות בו רפורמה מקיפה. "הוועדות הרפואיות מתעמרות בנכים, הן מתייחסות אליהם כאל נוכלים והטיפול בתיקים שלהם נמשך לפעמים גם עשר שנים", אמר קליימן לאריה גולן.

קליימן ציין ששלושה דוחות של מבקר המדינה מצאו ליקויים וכשלים בתיפקוד הוועדות הרפואיות וכך גם דוח של האלוף אייל בן-ראובן, שאותו מינה משרד הביטחון עצמו לבדוק את הנושא. "אנחנו אומרים זמן רב: נכי צה"ל צריכים להתמקד רק בדבר אחד - בשיקום. הם לא צריכים לעסוק בבירוקרטיה. הם יצאו להילחם למען כולנו וראויים למלוא הטיפול והדאגה בזכות ולא בחסד", הדגיש יו"ר ארגון נכי צה"ל.

"הזניחו אותו, הוא ראה דברים נוראיים ואף אחד לא התייחס". לוחם גולני איציק סעידיאן

סעידיאן, הלום קרב בן 26 מירושלים, מאושפז במצב קשה בבית החולים שיבא בתל השומר. הלילה באו לבית החולים שלושת מפקדיו במבצע "צוק איתן" כדי לתמוך בבני משפחתו.