בית העלמין הצבאי הר הרצל
צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

נתניהו: אסור להישאר אדישים לאיומי המלחמה וההשמדה של מבקשי נפשנו

רה"מ נאם בטקס הממלכתי בהיכל הזיכרון בהר הרצל בירושלים • גנץ: אי אפשר להישאר אדישים למראה הורים שכולים שנאלצו לספוג השנה חיצי תרעלה שביזו את כבוד חללינו • בנאומו בטקס האזכרה לנפגעי פעולות האיבה הבטיח נתניהו לסיים את הקמת היכל הזיכרון בהר הרצל. משתתף בטקס התפרץ לדבריו: "בלי פוליטיקה" • עשרות מחו למען איציק סעידיאן מול אגף השיקום במשרד הביטחון
כתבי כאן חדשות
13 באפריל 2021
09:37
עודכן ב 14 אפריל 13:58

זוכרים את 23,928 חללי צה"ל וקורבנות פעולות האיבה: בהיכל הזיכרון בהר הרצל התקיים הבוקר (רביעי) הטקס הממלכתי לחללי מערכות ישראל. ראש הממשלה, בנימין נתניהו אמר בטקס כי "אסור לנו אף פעם להישאר אדישים לאיומי המלחמה וההשמדה של מבקשי נפשנו. כדי שמדינת ישראל לא תהיה אפיזודה חולפת בתולדות עמנו - עלינו לאחז בארצנו בכל כוחנו ונחישותינו". 


שר הביטחון, בני גנץ, נאם בטקס הזיכרון הממלכתי לחללי מערכות ישראל בקרית שאול ובין השאר דיבר על השיח המפלג ההולך וגובר בחברה הישראלית. "לעיתים נדמה כי מה שהיה פעם קדוש, היה ואיננו", אמר גנץ. "כך למשל, הורים שכולים שנאלצו לספוג השנה חיצי תרעלה שביזו את כבוד חללינו - אלו דברים שאי אפשר להישאר אדישים אליהם ואסור להישאר אדישים אליהם. ולצידם משפחות אצילות.

רגע אחד שנחרט בליבי השנה - כשברוך בן יגאל, אביו של עמית ז"ל, חייל גולני שנהרג בפעילות מבצעית, עומד בעצרת, ימים אחרי שבג"ץ פסק שלא ניתן להרוס את בית המחבל שהרג את בנו. עומד בכאב, מוחה, ועדיין קורא לכבד את בית המשפט, ומשתיק את מי שמשמיעים קריאות גנאי כלפי ערבים".

"נפגעי פעולות האיבה הם חלק מסיפור התקומה הלאומית"

בטקס האזכרה הממלכתי לנפגעי פעולות האיבה, שהתקיים לאחר מכן, אמר ראש הממשלה נתניהו בנאומו כי "נפגעי פעולות האיבה הם חלק מסיפור התקומה הלאומית". לדבריו, "העם זוכר אותם ומחבק אתכן, המשפחות, בכוחות מלוכדים, יחד. אבל האבידה עצומה. החיים נעצרו בחקירת בלמים, ומאז בכל יום צריך להתחיל מחדש. לדאוג, לנשום, לבכות ולהמשיך קדימה".

ראש הממשלה פתח את דבריו בהודעה ואמר: "אנחנו מתקדמים מאוד בהליך התכנוני של היכל ההנצחה המיוחד לנפגעי פעולות האיבה, כאן בהר הרצל. זו תהיה אחת ההחלטות הראשונות של הממשלה החדשה". משתתף בטקס התפרץ לדבריו וצעק: "בלי פוליטיקה, תתבייש".

יו"ר ארגון נפגעי פעולות האיבה, אייבי מוזס, התייחס אף הוא בנאומו בטקס להיכל הזיכרון המוקם. "יותר מעשור פעלנו בארגון היציג כדי להגיע לעת הזו, לתקן את העוול ולהקים היכל ממלכתי וראוי לכלל חללי פעלות האיבה, ואני גאה ונרגש היום לראות את חזון הארגון מתגשם", אמר מוזס. "גייסנו את ממשלת ישראל ובראשה את ראש הממשלה בנימין נתניהו, שתומך בהקמת היכל ההנצחה כאן, בהר הרצל. כבוד ראש הממשלה, בשם משפחות השכול ובשם הארגון היציג, אני מודה לך על התגייסותך למהלך ההיסטורי ואני סמוך ובטוח כי תפעל עם חברי הממשלה אשר תוקם להביא להחלטת ממשלה ולבנית ההיכל בהקדם האפשרי".

מוזס הזכיר את הרוגי הפיגועים בשנה האחרונה שבני משפחתם הצטרפו למשפחת השכול. "גם בשנה שחלפה, בזמן שנגיף הקורונה עצר את חיינו, הטרור כנגד אזרחי ישראל לא פסק", אמר. "טרורירסט שארב לאסתר הורגן ז"ל, רצח אותה והותירה מתבוססת בדמה, בן עולה ששם קץ לחייה, קץ לחיים מפארים, אדירי מעש, של רעיה, אם לשישה, שעלתה לארץ להגשים את חלום הציונות. האבל של משפחת הרב שי אוחיון ז"ל, מטובי בניו של העם היהודי ומטובי בניה של מדינת ישראל, אשר נרצח בידי בן עולה והותיר אלמנה ואם לחמישה ילדים קטנים".

"צוואתם של החללים היא המשך קיומו של העם היהודי במדינת ישראל. אין לנו ארץ אחרת. כאן היינו, כאן נהיה לעלם ועד. לא ניכנע לטרור ונמשיך להגשים את תקותנו, הפשוטה, הטבעית - לחיות בארצנו. אנו ניאבק על ביטחונה של מדינת ישראל. כולנו תקווה כי יהיו אלה קורבנות הטרור האחרונים", חתם את דבריו.

"המערכת הציתה אותו": נכי צה"ל מוחים למען איציק סעידיאן

מחוץ לאגף השיקום של משרד הביטחון בפתח תקווה התקבצו עשרות נכי צה״ל וחבריו של איציק סעידיאן ועמדו יחד בצפירה כהזדהות עם נכה צה"ל, שהצית עצמו במקום ביום שני. הם נשאו שלטים שעליהם כתוב: "כולנו איציק סעידיאן" ו"סתם אדם לא שורף עצמו. המערכת הציתה אותו". 

המפגינים מוחים על אוזלת היד של המדינה בטיפול בהלומי הקרב, "אותם לוחמים שנשלחו לשדה הקרב כדי להגן על המדינה - וכשחזרו נותרו לבדם במערכה", כך לדבריהם. מייסד עמותת ההלם והקרב, נתי שקד, אמר: "אנחנו מברכים על הערבות ההדדית לנוכח המעשה הכואב בו איציק סעידיאן קפץ על רימון עבור כלל לוחמי ולוחמות צה"ל.

החלטנו לא לחכות לפעם הבאה שהלום קרב יחליט לשרוף את עצמו בערב יום הזיכרון כדי שנזכה שמישהו ידבר על המצוקה שלנו", המשיך שקד. "מדינה שלא זוכרת את אלה שהקריבו את בריאותם בשבילה - לא ראויה לילדים שלנו ולאמהות".

מוחים למען איציק סעידיאן: "החלטנו לא לחכות לפעם הבאה שהלום קרב יחליט לשרוף את עצמו ערב יום הזיכרון כדי שנזכה שמישהו ידבר על המצוקה שלנו. איציק קפץ על הרימון עבור כלל לוחמי צה"ל"

בשעה 11:00 נשמעה צפירה בת שתי דקות ברחבי הארץ ולאחריה החלו טקסי הזיכרון ב-52 בתי העלמין הצבאיים ברחבי הארץ ובאתרי ההנצחה ובבתי עלמין נוספים. מיד לאחר הצפירה, ב-11:02, חלף מעל ההיכל מטס מיוחד של מטוסי קרב במבנה חסר. ב-13:00 ייפתח בהר הרצל הטקס הממלכתי לנפגעי פעולות האיבה.

יום הזיכרון יסתיים בערב בטקס הדלקת המשואות בהר הרצל, אז יחלו רשמית חגיגות יום העצמאות ה-73. 

אירועי יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה החלו אמש ברחבי ישראל, עם עצרת זיכרון בבית יד לבנים בירושלים. בשעה 20:00 נשמעה ברחבי הארץ הצפירה, שלאחריה התקיים טקס הזיכרון בכותל המערבי.

גם ראש הממשלה בנימין נתניהו שנשא דברים בטקס ביד לבנים וגם נשיא המדינה ראובן ריבלין שדיבר בכותל, התייחסו ליום הזיכרון בצל המגפה בשנה החולפת. "בשנה שעברה לא יכולנו לעמוד עם המשפחות השכולות, מראה ההר השומם היה קורע לב", אמר ריבלין. 

בטקס הדלקת נר הזיכרון מהכותל המערבי, אמר נשיא המדינה רובי ריבלין שהוא "מאמין ביכולת שלנו לדבוק זה בזה, לגדול ולצמוח, כיחידים וכעם, גאים. גאים לצעוד בנתיב שסללו לנו גיבורי ישראל שנפלו על תקומת עמנו, שציוו לנו חיים של חירות וכבוד האדם, של מסירות נפש למען המעשה המשותף שלנו, למען כינונה של חברת מופת במדינה היהודית והדמוקרטית".

הרמטכ"ל אביב כוכבי נשא דברים במעמד זה ואמר כי "מתוך מחויבות לדור החיילים הנוכחי ולמשפחות שלהם, נעשה הכול כדי לשלוח אותם אך ורק למשימות ראויות, ונשפר את יכולותיו של צה"ל, קודם כל כדי לבצע את המשימות בהצלחה, אבל לא פחות מכך, כדי לשמור ולהגן על החיילים".

ראש הממשלה בנימין נתניהו נשא דברים בעצרת הזיכרון של יד לבנים, וסיפר על משפחת השכול, אליה הוא משתייך מאז נפילתו של אחיו יוני במבצע אנטבה ב-1976. "משפחת השכול איננה רוצה להתרחב, בדיוק להפך. כל אחד מאיתנו זוכר את הרגע הנורא שבו הוא נמצא ליד תלולית העפר הטחוח. שבר עצום פקד אותנו. שבר שהותיר בנו צלקת עמוקה", אמר. 

בבוקר, נשיא המדינה ראובן ריבלין נפגש עם משפחות שכולות, בהשתתפות יו"ר ארגון "יד לבנים" אלי בן שם, סמנכ"ל וראש אגף משפחות הנצחה ומשפחות בארגון "יד לבנים" אריה מועלם, יו"ר ארגון אלמנות ויתומי צה"ל תמי שלח. משפחות שכולות החלו לפקוד את קברי יקיריהם בבתי העלמין, ללא צורך בתו ירוק

אם מגיעה לבקר את קבר יקירה, בית העלמין הצבאי בהר הרצל, ירושלים. (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

במקביל לטקס המרכזי ברחבת הכותל בירושלים, נערך טקס יום הזיכרון הישראלי-פלסטיני. בטקס נשאו דברים שני נציגי משפחות שכולות ישראליות ושני נציגים של משפחות שכולות פלסטיניות וסיפרו את סיפורי השכול שלהן. לאחר הטקס המרכזי התקיימו אירועי "שירים לזכרם" - בין היתר במשכן הכנסת, בגני יהושע שבתל אביב וברמת גן. כלל הטקסים ואירועי הזיכרון יתקיימו השנה לפי מתווה התו הירוק, ובכל אירוע בו מופעל תו ירוק ניתן יהיה להציב עמדה לבדיקות מהירות ולהכניס נבדקים בעלי תוצאה שלילית.

מזג האוויר לימי הזיכרון והעצמאות: התחממות הדרגתית

על פי תחזית מזג האוויר, היום, יום הזיכרון עצמו, תחול התחממות והטמפרטורות ייעשו רגילות לעונה. רוחות צפוניות חזקות ינשבו בשעות אחר הצוהריים לאורך החוף. ביום העצמאות, יום חמישי, תחול עלייה נוספת בטמפרטורות ויהיה חם מהרגיל, אם כי לא חם מדי.

בהכנת הכתבה השתתפו מאיה ראכלין, איתי שיקמן, הדס גרינברג ונופר משה פרדו