בית קברות צבאי
צילום: פייר תורג'מן, פלאש 90

"זוכרים ביחד": מפגשי זיכרון וירטואליים להנצחת הנופלים

מיזם חדש של יד לבנים וארגון אלמנות ויתומי צה"ל יאפשר לשתף את סיפורם של חללי צה"ל - גם מרחוק
מערכת כאן חדשות
13 באפריל 2021
17:42

מגבלות הקורונה יצרו בשנה שעברה לא מעט פתרונות מקוריים בניסיון לשמור כמה שאפשר על השגרה. כך הפך השימוש באפליקציית הזום לחלק בלתי נפרד מחיינו. כעת, לאחר שרוב המגבלות כבר הוסרו, מבקשת יוזמה חדשה של ארגון אלמנות ויתומי צה"ל וארגון יד לבנים להשתמש בשיטה זו כדי לאפשר לכמה שיותר אנשים להשתתף במפגשי זיכרון, גם אם לא באופן ישיר.

כך, ערב יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל, נוצר מיזם "זוכרים יחד". פרויקט שמאפשר בניית מפגשי זיכרון וירטואליים לחללים, כחלופה למי שאינם יכולים לפקוד את קברי הנופלים. את המפגשים ניתן ליצור באתר ייעודי, המאפשר למשפחות או לחברים להתאים לכל מפגש את האופי והתוכן המיוחדים לו. את האירוע ניתן גם לתעד ולשמור לעתיד. 

מאיה אוחנה מורנו, אלמנתו של סא"ל עמנואל מורנו, שנפל בקרב במלחמת לבנון השנייה, קראה לכמה שיותר אנשים להשתתף במיזם: "הפרויקט הווירטואלי מאפשר להרבה יותר אנשים להיות מעורבים. דווקא המרחק הזה מאפשר לרבים להיפתח יותר מתמיד, גם לאלו שלא תמיד קל להם לדבר ישירות מול קהל. "זוכרים ביחד" נותן מענה למשהו שאנחנו, המשפחות השכולות, נושאות כל השנה ולא רק ביום הזיכרון – וזה הצורך לזכור, לא רק להיזכר".
יו"ר ארגון יד לבנים, אלי בן שם, אמר עם השקת המיזם, כי הוא מאמין ומקווה שהפרויקט הדיגיטלי החדש ישמש את בני המשפחות השכולות גם לאורך השנה כולה ולא רק ביום הזיכרון. "הכאב שאנו נושאים עימנו יומיומי, והצורך לשתף ולספר בוער בנו. אני קורא לציבור הישראלי כולו ובייחוד לדור הצעיר – הצטרפו אלינו ובואו לזכור יחד איתנו באמצעות מפגשי הזיכרון הווירטואליים".
יו"ר ארגון אלמנות ויתומי צה"ל, תמי שלח, אמרה כי הנצחת החללים שנפלו במערכות ישראל היא משימה לאומית, והביעה תקווה שבאמצעות המיזם ניתן יהיה להרחיב את מעגל הזיכרון והשיתוף ולהקל בכך על כאבן העצום של המשפחות השכולות.

מעוניינים להשתתף באחד ממפגשי הזיכרון? כנסו לאתר: www.zochrim.org.il