מתוך הכתבה

"אנחנו לא רמאים, רק רוצים טיפול": מסע הייסורים של הלומי הקרב לקבלת הכרה וסיוע

עבור אלו שנפגעו בנפשם במערכות ישראל, המקרה של איציק סעידיאן שהצית את עצמו מול משרד הביטחון היה רחוק ממפתיע. "הבן שלי ניסה להתאבד כבר ארבע פעמים. הבירוקרטיה הזאת נוראית - למה צריך שנעביר עוד מכתב ועוד מכתב", סיפר לכאן חדשות אב לסובל מפוסט טראומה
נוב ראובני
13 באפריל 2021
21:57

הזעקה של איציק סעידיאן: תחושת השפלה, חוסר אמון ושיתוק מול הבירוקרטיה הן רק חלק מהתופעות והתחושות שמלוות את נכי צה"ל בבואם לבקש הכרה ממשרד הביטחון בנכותם. עבורם, המקרה המזעזע של איציק סעידיאן שהצית את עצמו אתמול היה בבחינת פצצת זמן שרק חיכתה להתפוצץ. 

צפו בכתבה מתוך חדשות הערב בכאן 11

"איציק סעידיאן שאתמול שרף את עצמו זה לא איציק סעידיאין, זה קול קורא לכל הלומי הקרוב הוא הקול של כולם. אנשים שלא מסוגלים לצעוק ולעשות מעשה. זו קריאת השכמה וצריך לעשות משהו". כך אמר היום לכאן חדשות אורי אהרנפלד, מנהל פרויקט "אחיעד" להלומי קרב פוסט טראומטיים, והוסיף: הכתובת הייתה מרוחה על הקיר. 

בכתבה הובא גם המקרה של מ' שסיפר על הקשיים איתם מתמודד בנו מול משרד הביטחון. "הבן שלי ניסה להתאבד כבר ארבע פעמים", סיפר. "הבירוקרטיה הזאת נוראית - למה צריך שנעביר עוד מכתב ועוד מכתב?". 

נחום למור פרידמן, המתמודד עם פוסט טראומה, סיפר: "התהליך עצמו מאוד מבזה - שולחים אותך להביא מסמכים מביהס אחרי שהצבא כבר סינן והכריע שאתה בסדר לשירות - עוד ועדה רפואית ועוד בדיקה ועוד מומחים -- יש סיפורי אימים שאני יכול לספר על חבר'ה עם פגיעות פיזיות שנאלצו לטפס מדרגות, חברה עם פגיעות נפשיות ששלחו עליהם חוקרים פרטיים".  

האזינו לריאיון עם סגן מפקד הפלוגה ומפקד הנגמ"ש השני מהקרב בסג'עייה, שלחם יחד עם איציק סעידיאן