-

"כאן טוקיו, הכול אצלי נשרף ונשבר": הקולות מקרב הבלימה בגולן נחשפים

אלה היו הרגעים הקשים של חטיבת המילואים 179 וגדוד הסיור 134, שלחמו יחד ברמת הגולן, עצרו בגופם את הסורים לפני שהגיעו לכינרת, ופרצו לתוך סוריה, במחיר אבדות רבות: 84 חללים טנקיסטים ועוד 34 חללים מגדוד הסיור. מסע בעקבות קולות המלחמה מארכיון צה"ל והותרו לפרסום אחרי 47 שנה. הרגעים הקשים של ההפגזות, של מות החברים, פינוי הפצועים וכיבוש הגולן – ומובאים כאן בפעם הראשונה
אורן אהרוני
13 באפריל 2021
22:02
עודכן ב 23:24

בגוף, בנפש ובטנק: חטיבת המילואים 179 ובה גדוד הסיור 134 היו קו ההגנה הראשון נגד הפלישה הסורית לדרום רמת הגולן. בימים ארוכים של קרבות שמעטים כמותם נראו בעולם – הדפו כמה עשרות טנקים ישראלים מאות טנקים סוריים.

צפו בכתבה המלאה מתוך חדשות הערב בכאן 11

את הזיכרונות והטראומות נשאו איתם הלוחמים עד היום, אולם הערב הובא בחדשות הערב בכאן 11 תיעוד יוצא דופן – של מפגש הלוחמים עם הקלטות הקשר מהקרבות המרים. "זה היה קרב שהוא הרבה יותר מהירואי- זה ללכת מול האש", אמר ישראל אריאלי, מ"פ בחטיבה.

גיורא בירן, קצין אג"ם החטיבתי – 22 ברשת הקשר, כרז אז ברשת הקשר "אתמול השארנו בכמה מקומות כלים עם אנשים הרוגים בפנים. אני מבקש, צריך לגרור את הכלים האלה ולהוציא לפחות את ההרוגים ולהתחיל לפנות אותם לפה".

השבוע אמר בירן לכאן חדשות, כי אם הסורים היו מתקדמים עוד שעה ותופסים את הרכסים בקו פרשת המים ששולטים על צירי העלייה "לא אומר שעם ישראל גמור, אבל הם היו גולשים לכינרת". בשידורי קול ישראל הגדירו את הקרב בחושנייה, כ"חדירה העמוקה ביותר והמסוכנת ביותר". 

ההקלטות מהקרב בחושנייה גם בהסכת "עוד יום" עם מיכל רשף

עבור מפקד הגדס"ר חנני תבור, היו הקלטות הקשר מפגש מחודש וכמעט ראשוני עם הקרב. "אני איבדתי את ההכרה, אני לא זוכר מהמקטע הזה שום דבר", אמר. לפני שאיבד את ההכרה, הספיק לדווח בקשר: "הכול נשרף אצלי ונשבר. עבור".

"מסתבר שהטנק, כשניסה להסתובב, גם עלה על מטען, פרס את הזחלים ואז החבר'ה חילצו אותי לנגמ"שים", אמר. בירן, שהיה מול תבור בקשר, אמר כי עבורו "זו הייתה השעה הקשה בחיים. אתה נוסע על כביש, טנקים שלך נפגעים מימין ומשמאל, מאחוריך, חיילים רצים על הכביש".