כור בבושהר
צילום: אי.פי

הערכה באירופה: הפעולה בנתנז והפטפטת שיוחסה לישראל נועדו לפגוע בשיחות הגרעין בווינה

דיפלומטים מערביים: קיים סיכוי שהפעולה דווקא תדחוף את האמריקנים לכיוון האיראנים • דיווח: פקחי הסוכנות לאנרגיה אטומית יגיעו היום לאתר בנתנז
עמיחי שטיין
14 באפריל 2021
07:35
עודכן ב 13:06

במדינות ה-E3 החברות בהסכם הגרעין -  גרמניה, צרפת ובריטניה - מעריכים היום (רביעי) הכי קיים סיכוי סביר שהפעולה שיוחסה לישראל בנתנז והפטפטת שיוחסה לישראל בעקבותיה נועדו לפגוע בשיחות הגרעין בווינה. עם זאת דיפלומטים מערביים אומרים כי ישנו סיכוי שהפעולה בנתנז דווקא תדחוף את האמריקנים לחוש, מה שהם מכנים "רחמים" כלפי האיראנים בעקבות התקיפה, ואולי דווקא ידחוף אותם לכיוונם. הבוקר דווח בוול סטריט ג'ורנל כי פקחי הסוכנות לאנרגיה אטומית יגיעו היום לאתר בנתנז.

נשיא איראן רוהאני אמר היום כי ההחלטה להעשיר אורניום לרמה של 60% אחרי החבלה במתקן הגרעין בנתנז היא התשובה של טהרן לרוע. בישיבה של ממשלת איראן הוסיף רוהאני: "רציתם לרוקן את ידינו תוך כדי שיחות הגרעין, אבל ידינו מלאות".

הוא אמר כי התגובה לחבלה באה לידי ביטוי גם באמצעות החלפת הסרכזות שנפגעו בסרכזות מתקדמות יותר, היכולות להעשיר אוראניום בקצב מהיר יותר. הוא שלח מסר למדינות החברות בהסכם הגרעין: "היום שבו תחזרו לקיים את הסכם הגרעין, יהיה היום שבו נעשה אותו הדבר".

ארצות הברית הביעה אתמול דאגה מהודעתה של איראן כי תתחיל בשבוע הבא להעשיר אורניום לרמה של 60%, בעקבות החבלה במתקן בנתנז. דוברת הבית הלבן ג'ן סאקי אמרה כי מדובר בהתגרות. צרפת אמרה כי מדובר בהתפתחות המחייבת תגובה מתואמת של המעצמות. עד כה לא חצה המשטר בטהרן את קו ההעשרה לרמה של 20%. כדי לייצר נשק גרעיני נדרשת העשרה של 90%.