חיילים בטקס זיכרון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

אחיו של חלל צה"ל ליאל גדעוני: "אנחנו לא ראויים לנופלים כי איבדנו את הדרך"

ציון גדעוני, אחיו של לוחם סיירת גבעתי ליאל גדעוני שנפל במבצע צוק איתן, מבקש לשנות את השיח בעם "שעוסק בשיסוי, פילוג ושנאה" וקורא למנהיגים להתעורר. שרה רוזנפלד, שאיבדה את שני בניה, מדברת גם היא על הצורך הדחוף לחבר את העם, ומאמינה: "ההנהגה שכחה איך לאחד, הישועה תבוא מאיתנו"
מערכת כאן חדשות
14 באפריל 2021
09:09
עודכן ב 09:50

יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה: ציון גדעוני, אחיו של לוחם סיירת גבעתי סמל ראשון ליאל גדעוני, שנפל במבצע צוק איתן, אמר היום (רביעי) בריאיון לאריה גולן בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב כי מה שמקנן בו בתקופה האחרונה היא התחושה שאנחנו לא ראויים לנופלים. "אנחנו לא ראויים להם כי איבדנו את הדרך. אנחנו מקיימים בארץ שיח לא ראוי ומתעסקים בשיסוי, פילוג ושנאה". 

האזינו לריאיון עם ציון גדעוני בכאן רשת ב

"יש לנו מספיק שונאים ובעיות להתמודד איתן בשביל להוסיף עוד בעיה של פילוג ואלימות", המשיך גדעוני. "זה מתבטא ברשתות החברתיות, בשיח ברחוב, בתקשורת. איפה איבדנו את הדרך? איפה העם הזה שיודע להיות מאוחד ויודע לחבק? אני כמובן מכליל, יש הרבה אנשים טובים ומעשים טובים, אז איך יכול להיות שכל מה שאנחנו רואים זה רק את השיסוי? אנחנו חייבים להתעורר. למדינה אין זכות קיום בלי שיש כאן אחדות", קרא גדעוני והוסיף כי לדעתו הנטל לשנות את המציאות חל גם על המנהיגים וגם על העם.

"יש לנו מספיק שונאים בשביל להוסיף גם פילוג ואלימות בתוך העם. איפה איבדנו את הדרך? למדינה אין זכות קיום בלי אחדות"

"לפני שמלאכי נהרג בפיגוע הוא דיבר הרבה על הפילוג. ההנהגה שכחה איך לאחד, הישועה תבוא מהעם"

שרה רוזנפלד, שאיבדה את שני בניה, מדברת גם היא על הצורך הדחוף לחבר את העם, ומאמינה ש"הישועה שלנו צריכה לצמוח מלמטה, מהעם, ולא מההנהגה - שאולי שכחה את התפקיד שלה".

האזינו לריאיון עם שרה רוזנפלד בכאן רשת ב

בריאיון לאריה גולן בכאן רשת ב סיפרה רונזפלד על הטלטלה האישית והאובדן הכפול שחוותה. בנה הבכור יצחקי שהיה טייס בחיל האוויר נהרג כשהיה בן 22 בטיול בנחל צאלים, ובנה השני מלאכי נרצח בשנת 2015 בפיגוע ירי, בדרך חזרה ממשחק כדורסל. שרה מספרת איך מתוך השכול והאובדן היא מצאה משמעות, כפי שהיא מכנה "ללדת חיבורים במדינת ישראל".

היא חברה בכמה עמותות שפועלות לטובת החיבורים הבין אישיים האלה, כמו "נשים עושות שלום", "קרן ידידות" ו-"פורום עמק השווה". "אנחנו גרנו בהתנחלות כוכב השחר, אבל רוב החברים של מלאכי היו תל אביבים שמאלנים", אמרה רוזנפלד. "אחרי הבחירות בארץ ב-2015, מלאכי שאל אותי איך זה יכול להיות שבאחד על אחד אנחנו יוצרים קשרים משמעותיים, אבל כקבוצות אנחנו לא מפסיקים לתייג אחד את השני. האמירה שלו מלווה אותנו כל הזמן". 

"אחרי שהמפקד אמר לי שאח שלי נהרג בלבנון, לא היה אכפת לי כבר שטיל יוריד אותי"

טל שיינברום איבד את אחיו הבכור יניב, שהוקפץ למילואים בנח"ל במלחמת לבנון השנייה ונפל שעות לפני סיומה. הוא זוכר לפרטי פרטים את הרגע שהודיעו לו את הבשורה המרה, כשהוא בעצמו בלחימה בלבנון בשירות הסדיר. "תפסנו קו בכפר שנקרא פארון, הייתי קשר סמג"ד בגדוד 50", סיפר שיינברום בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בתוכניתם בכאן רשת ב. בא אליי המפקד ואמר לי בצורה הכי ישירה - 'אחיך יניב נהרג במלחמה בלבנון'. אני זוכר את עצמי נשכב על גרם מדרגות ואומר לעצמי שלא אכפת לי שירו בי או שטיל יוריד אותי. כבר לא היה לי טעם לחיים באותם רגעים".

האזינו לריאיון עם טל שיינברום בכאן רשת ב