t
פרס ישראל

טקס פרסי ישראל מבנייני האומה בירושלים

על רקע סערת אי-הענקת הפרס לפרופ' גולדרייך, שר החינוך יעניק פרסים לשמונה הכלות והחתנים של השנה. הבמאית מיכל בת אדם הביעה מחאה על מניעת הפרס מגולדרייך: עצוב שחסר כאן זוכה אחד • מוקדם יותר ראובן ריבלין העניק בפעם האחרונה כנשיא אות הצטיינות ל-120 קצינים וחיילים. הנשיא הבהיר כי למרות המחלוקות - "לא איבדנו את המצפן"
מערכת כאן חדשות
15 באפריל 2021
09:29
עודכן ב 18:30

טקס פרסי ישראל

יום העצמאות ה-73: שמונה כלות וחתנים קיבלו את פרס ישראל בטקס שנערך בבנייני האומה בירושלים. הזוכים הם פרופ' יאיר זקוביץ' על חקר המקרא, פרופ' אריאלה לבנשטיין בתום העבודה הסוציאלית והקרימינולוגיה, פרופ' בן עמי שילוני על חקר המזרח הרחוק, פרופ' ניצה בן דב על חקר הספרות העברית, פרופ' אלי קשת על חקר מדעי החיים, הבמאית מיכל בת אדם בתחום הקולנוע, נורית זרחי בתחום הספרות וד"ר יוסף צ'חנובר על מפעל חיים. 

הפרס הוענק השנה על רקע שתי סערות שנקשרו בשמו. הראשונה היא ויתורו של מייסד זק"א יהודה משי זהב על הפרס שהוחלט שיקבל על מפעל חיים, בשל ההאשמות הקשות על עבירות מין שנחשפו לאחר ההודעה. הסערה השנייה היא מניעת הפרס מחוקר מדעי המחשב פרופ' עודד גולדרייך שנטען עליו שחתם על מכתב התומך בחרם על אוניברסיטת אריאל. כלת הפרס מיכל בת אדם התייצבה על הבמה ואמרה: "אני מאוד שמחה לקבל את הפרס. ואני מאוד עצובה שאנחנו ארבעה וארבע הערב בגלל שחסר כאן זוכה אחד".

שר החינוך יואב גלנט אמר בנאומו בטקס: "השנה האחרונה היוותה הוכחה ליכולות יוצאות-הדופן של המדינה והחברה בישראל. במציאות מאתגרת שכמותה לא ידעה האנושות שנים רבות, ניווטה ספינתנו את דרכה בסערה של ממש. זה לא היה קל, זה לא היה חף מטעויות, אבל על ההישג לא ניתן להתווכח - יכולנו לאתגר הזה.

"המגפה כנראה מאחורינו, אבל פצעינו לא נרפאו. הנגיף אולי ניגף - אבל פנינו להתמודדות אחרת, קשה ומפרכת. לחמנו השנה מול נגיף בלתי-נראה שחשף גם את חולשותינו, מול מגפה שהציפה גם את הפערים בינינו. מגזר אחד ביקר את התנהלותו של מגזר שני, קבוצה אחת זעמה על קבוצה אחרת. ועתה, בשוך המגפה, עת ריפוי נוספת היא לנו. ריפוי השסע שהלך ונפער בנו יותר ויותר, איחוי הפצע שעודנו שותת, איחוד השורות והעצמת המשותף על המפריד. במקום שיח מתלהם - הידברות מכבדת, במקום חידוד המפריד - העצמת המשותף".

הנשיא העניק פרסי הצטיינות ל-120 חיילים

נשיא המדינה ראובן ריבלין אירח היום בפעם האחרונה בכהונתו את אירוע "כל ישראל מירושלים" וטקס 120 החיילות והחיילים המצטיינות והמצטיינים המסורתי, זו השנה השביעית בגינת בית הנשיא בירושלים. בטקס ליום העצמאות ה-73 של ישראל שהתקיים הבוקר השתתפו הרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי וכל אלופי צה״ל. מאוחר יותר אירח ריבלין גם את השגרירים הזרים והסגל הדיפלומטי לקבלת פנים.

בטקס אמר הנשיא: "גם אם נדמה שאנחנו כעם מתקשים להסכים על דרך, לא איבדנו את הכיוון. עלינו לוודא שאנו משקיעים את המשאבים והידע הדרושים כדי להבטיח את שילובם של כל בנינו ובנותינו, מכל חלקי הארץ, בכל יחידות צה"ל".

הבוקר נפתח במטס כבוד של הצדעה לחיילות ולחיילים המצטיינים המייצגים את כל יחידות צה"ל. הטייס אשר הוביל את המטס ברך כמיטב המסורת את הנשיא והמצטיינים ברשת הקשר כאשר חלף מעל בית הנשיא ואמר: "כבוד נשיא המדינה, הרמטכ"ל, אנו טייסי חיל האוויר מברכים אתכם בשם צבא ההגנה לישראל בברכת חג עצמאות שמח".

הנשיא השיב לו בהצדעה: "בשם אזרחי ישראל מאחל חג עצמאות שמח, לך, ולכל חיילי צבא ההגנה לישראל ומפקדיו באוויר, בים וביבשה. חג עצמאות שמח ישראל״. מיד בסיום המטס סקרו הנשיא והרמטכ"ל את שורות 120 החיילות והחיילים המצטיינים. אלו נבחרו והומלצו על ידי מפקדיהם לקבל אות הצטיינות מהנשיא על שירות משמעותי ותרומה יוצאת דופן לצה"ל ולמדינה. לאחר מכן ניגשו כולם לתמונה גדולה ומרגשת של 120 המצטיינים עם נשיא המדינה והרמטכ"ל.

בין המצטיינים והמצטיינות - לוחמים ולוחמות מיחידות השדה, תומכי לחימה ותומכות לחימה. בין מקצועותיהם ניתן למצוא רופאה, חובשים, פרמדיקים, טכנאיות, מכונאים, סמלי מחלקות ותוכניתנים. חלקם עלו לישראל מארצות הברית, ונצואלה, אתיופיה, צרפת, רוסיה, מקסיקו, קנדה, קולומביה בלרוס ואוקראינה.