מתוך התיעוד בטיקטוק

תיעוד: אדם סוטר לצעיר חרדי ברכבת הקלה

תושב בית חנינא נעצר בחשד למעורבות במעשה • אביו של בן ה-14 שתועד בסרטון הרכבת הקלה: "היום זו סטירת לחי, מחר זה יכול להיות יותר גרוע"
ורד פלמן סולימאן מסוודה
16 באפריל 2021
00:40
עודכן ב 10:44

עדכון (20.04): בן 17 ממזרח ירושלים נעצר בחשד שביצע את המעשה. פרטים נוספים כאן

בתיעוד שהתפרסם בטיקטוק עם כיתוב בערבית והופץ הערב (חמישי) ברשתות החברתיות נראה אדם סוטר בעוצמה לבחור חרדי ברכבת הקלה בירושלים. לא ברור מתי התרחש האירוע. חשבון הטיקטוק נסגר. שעות לאחר פרסום הסרטון נעצר תושב בית חנינא בן 21, החשוד במעורבות במעשה. הוא הועבר לחקירה ויובא היום לדיון בהארכת מעצרו. 

אביו של אחד הנערים שתועדו בסרטון, סיפר לכאן חדשות: "הבן שלי חזר הביתה בערב יום העצמאות נסער ומה שיכולתי לעשות זה רק לחבק אותו. הוא היה בתחושת עלבון ופחד. הוא סיפר שבזמן שחזר מהישיבה, באזור שוטעפט נעמדו שמונה בחורים שניגשו אליו ואל חבר שלו ואז כשהדלת נפתחה אחד מהם נתן סטירת לחי מצלצלת שהמשקפיים שלהם פשוט עפו והחבורה ירדה מהרכבת.

"אמרתי לבן שלי שמעכשיו הוא לא יסע ברכבת הקלה ונדאג שמישהו יקח אותו. היום זה סטירת לחי, מחר זה יכול להיות משהו יותר גרוע. היה מאבטח ברכבת אבל לפי מה שספיר לי הבן שלי הוא לא עשה יותר מידי אחרי שהבן שלי פניו אליו. הסברתי לבן שלי שזה לא משהו שכוון אליו אלא לכל אחד מאיתנו כיהודי, הוא חטף את זה בשביל כולנו", הוסיף האב. 

יושב ראש יהדות התורה, חבר הכנסת משה גפני, אמר בתגובה לסרטון כי "רשויות אכיפת החוק ומשטרת ישראל חייבים לפעול בכל הכוח לתפוס את העבריין הזה, שמגלה אנטישמיות מול תלמידי ישיבה". לדבריו, "אשוחח עם השר לביטחון פנים אמיר אוחנה לתת עדיפות למקרה, כדי לתפוס את העבריין ולהושיבו מאחורי סורג ובריח על מנת למנוע הישנות מקרים חמורים כאלה".

שרת התחבורה מירי רגב הודיעה שהנחתה את הרשות הארצית לתחבורה ציבורית לפעול מול המשטרה כדי להביא לחקירה מהירה של האירוע ומיצוי של מלוא חומרת הדין עם האחראים. "הזדעזעתי לראות את סרטון התקיפה של הצעיר תלמיד הישיבה", כתבה בטוויטר.

גם חבר הכנסת עופר כסיף מהרשימה המשותפת גינה את האירוע והגדיר אותו "אלימות מעוררת חלחלה על רקע גזעני". הוא הוסיף: "אני מבקש לשלוח חיזוקים לבחור שהותקף, ודורש כי המדינה הזאת תילחם סוף סוף נגד כל סוגי הגזענות ותבטיח לכולם מרחב בטוח ונקי מאלימות".