איציק סעידיאן
צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של איציק סעידיאן

מפקדו של סעידיאן: לאיציק הייתה תחושה שלא שמעו אותו מספיק בוועדות רפואיות

גיא גרוסמן, מי שהיה הסמ"פ של איציק סעידיאן, סיפר בריאיון לתוכנית הכול פוליטי: "איציק דיבר הרבה על תחושת הלבד" • מצבו של הלוחם לשעבר שהצית את עצמו ממשיך להיות אנוש ונשקפת סכנה מיידית לחייו • מחר בשעה 10:00 תתקיים הפגנה של ארגון נכי צה"ל מול הקריה בתל אביב
הכול פוליטי
17 באפריל 2021
18:59
עודכן ב 21:10

גיא גרוסמן, מי שהיה הסמ"פ של איציק סעידיאן, נכה צה"ל שהצית את עצמו השבוע מול אגף השיקום של משרד הביטחון, התייחס היום (שבת) למצבו של סעידיאן. בריאיון לתוכנית הכול פוליטי עם אסף ליברמן בכאן 11, אמר גרוסמן: "לאיציק הייתה תחושה שלא שמעו אותו מספיק בוועדות רפואיות, זה יצר תחושה של לבד".

עוד סיפר מפקדו לשעבר של סעידיאן: "היה ניכר שאיציק מתמודד עם דברים מאוד קשים ושמאוד קשה לו להמשיך הלאה. אני לא יכול להגיד שהייתה לי השערה שדבר כזה יקרה. אני יודע להגיד לגבי כל החבר'ה שהיו באירוע שאני יודע שעובר עליהם הרבה ואני לא בטוח עד הסוף מה עובר עליהם, כמו שאני לא יודע להגיד מה עובר עליי.

"לפני כמה שנים היינו ברומניה דרך מסע של 'בשביל המחר'. זו הייתה הפעם הראשונה שישבנו כולנו במעגל ובמשך שבוע אפשרו לכל אחד לספר את הסיפור שלו. כל אחד דיבר פחות או יותר שעתיים. הדבר שהיה הכי בולט לנו זה שעל כל אחד השפיעו דברים מאוד שונים באותו הלילה. לכל אחד היו נקודות מסוימות שהיו הרבה יותר קשות. כל אחד מאיתנו לקח דברים אחרים".

עוד סיפר גרוסמן על סעידיאן: "מאוד היה בולט שם הלבד. התחושה שאף אחד לא יכול להבין וגם בצורך לשחק משחק. איציק דיבר הרבה על תחושת הלבד. זה אחד מהדברים שאתה מפתח מאוד בהתחלה כשאתה מתמודד עם פוסט טראומה. את היכולת להיות שחקן מאוד טוב. להסתיר את מה שקורה באמת.

"איציק דיבר על זה שהוא כבר הרבה זמן לא חייך חיוך אמיתי. ברגע שאתה נשאר עם הדבר הזה, משהו פה מתחיל להתרגש. אני הרגשתי שאיציק עטוף. הייתה לו תחושה שלא מספיק רואים ושומעים אותו בוועדות וזה יוצר תחושה של לבד".

גורם בארגון נכי צה"ל: "שילון נפל לתעלול יח"צני של גנץ"

מצבו של סעידיאן מוסיף להיות אנוש ונשקפת סכנה מיידית לחייו. משפחתו העבירה את השבת מחוץ למחלקת כוויות במרכז הרפואי שיבא בתל השומר. מחר בשעה 10:00 תתקיים הפגנה  של נכי צה"ל מול הקריה בתל אביב, בארגון נכי צה"ל מקווים שאלפים יגיעו. 

ולאחר שביום חמישי שר הביטחון מינה את זיו שילון לעמוד בראש ועדה ציבורית לרפורמה בטיפול בהלומי קרב, נשמעת גם ביקורת. גורם בארגון נכי צה"ל אמר לכאן חדשות: "שילון נפל לתעלול יח"צני של בני גנץ". שילון איבד את אחת מזרועותיו בפעילות צה"ל ברצועת עזה לפני כתשע שנים. לאחר שנענה לבקשת גנץ לעמוד בראש הוועדה, הוא כתב: "אני מ"פ מתמרן, יש תוכנית ויש ועדות שכבר בוצעו, אני כאן להוציא לפועל". 

וברקע הביקורת הקשה שהופנתה כלפי התנהלות אגף השיקום, יו"ר ארגון "מלווי נכי צה"ל", אבנר מלכה, תיאר בריאיון לליאת רגב בכאן רשת ב את השינוי שעבר האגף. "אני עובד עם נכי צה"ל כבר 30 שנים", הוא סיפר. "משהו שם הידרדר. מישהו באגף השיקום החליט שמתחילים להתיש את נכי צה"ל. הכל הפך להיות עניין של כסף".

האזינו לריאיון המלא עם אבנר מלכה בכאן רשת ב

 

עוד הוא הוסיף: "אנחנו, שמשקמים את נכי צה"ל, מועסקים היום על ידי חברת כוח אדם. זה אבסורד, אנחנו רוצים שאגף השיקום ייקח עלינו אחריות. כל מי שרוצה להתקבל לעבודה - מתקבל, אין שום בדיקות של האגף. כל הנושא הזה שנקרא 'נכי צה"ל' עבר הפרטה".