מתקן הגרעין בנתנז שבאיראן
צילום: אי-פי

הסוכנות הבינ"ל לאנרגיה אטומית מאשרת: איראן החלה להעשיר אורניום ברמה של 60%

בטהראן מביעים אופטימיות זהירה בתום הסבב השני של השיחות בווינה שנועדו להחזיר את ארצות הברית להסכם הגרעין • האינטרפול אינו מאשר את טענות איראן על זהות האדם שאחראי לפגיעה במתקן בנתנז
גיא בריצמן
17 באפריל 2021
21:59

הסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית אישרה הערב (שבת) כי איראן החלה להעשיר אורניום ברמה של 60%. זאת לאחר שהרפובליקה האיסלאמית הצהירה על כוונתה לעשות זאת ביום שלישי האחרון. בד בבד, בטהראן מביעים אופטימיות זהירה בתום הסבב השני של השיחות בווינה שנועדו להחזיר את ארצות הברית להסכם הגרעין. "נראה שמתגבשת הבנה חדשה", אמר סגן שר החוץ האיראני עבאס אראקצ'י.

מוקדם יותר היום איראן הודיעה כי האיש האחראי לפיצוץ במתקן הגרעיני בנתנז נמלט מהמדינה. בטלוויזיה הרשמית במדינה דווח כי האיש, רזה קרימי, עזב את המדינה לפני הפיצוץ שאירע ביום ראשון שעבר וכי נעשים מאמצים לעצור אותו ולהשיבו למדינה. איראן האשימה השבוע את ישראל בפיצוץ ואמרה שמדובר ב"טרור גרעיני". באינטרפול אומרים שהם אינם יכולים לאשר שרזה קרימי אכן היה ברשימה האדומה של המבוקשים שנמלטו.

במדינות ה-E3 החברות בהסכם הגרעין - גרמניה, צרפת ובריטניה - העריכו ביום רביעי כי קיים סיכוי סביר שהפעולה שיוחסה לישראל בנתנז והפטפטת בעקבותיה נועדו לפגוע בשיחות הגרעין. עם זאת דיפלומטים מערביים אומרים כי ישנו סיכוי שהפעולה בנתנז דווקא תדחוף את האמריקנים לחוש, מה שהם מכנים "רחמים" כלפי האיראנים בעקבות התקיפה, ואולי דווקא ידחוף אותם לכיוונם. בוול סטריט ג'ורנל דווח כי פקחי הסוכנות לאנרגיה אטומית יגיעו היום לאתר בנתנז.