נתניהו, לפיד ובנט
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

כ"ץ בשיחה סגורה: אם נתניהו לא ירכיב את הממשלה, אני זה שאמור להוביל את הליכוד

שר האוצר זעם על כך שיריב לוין נחשב בעיני גורמים במערכת הפוליטית למועמד מוסכם בימין • מחר צפוי קרב בשליטה בוועדות הכנסת ונתניהו לוחץ על בנט שלא להצביע עם גוש השינוי
מיכאל שמש
18 באפריל 2021
08:06
עודכן ב 19:56

המנדט של נתניהו | שר האוצר ישראל כ"ץ אמר שיחה סגורה: אם נתניהו לא ירכיב את הממשלה, אני זה שאמור להוביל את הליכוד. כך פורסם הערב (ראשון) בחדשות הערב כאן 11.

כ"ץ זעם על כך שיריב לוין נחשב בעיני גורמים במערכת הפוליטית למועמד מוסכם לעמוד  בראש הליכוד ביום שאחרי נתניהו. לטענת כ"ץ, הוא הבכיר והוא זה שאמור להוביל את המפלגה. שר האוצר הכחיש את הדברים ואמר כי הוא תומך בנתניהו.

בשבוע שעבר פורסם לראשונה בכאן חדשות כי יועצו הפוליטי של כ"ץ, אמנון בן-עמי, כתב בקבוצת ווטסאפ, שבה חבר שר האוצר, שהמנדט צריך לעבור מנתניהו אליו. בהתכתבות פנימית בן-עמי הגיב להודעה אחרת בקבוצה, שבה נטען שיש להעביר את המנדט לשר האוצר וכתב שזה הדבר הנכון והריאלי ביותר. עוד הוא הציע להפוך את ראש הממשלה בנימין נתניהו לנשיא עם "סמכויות מיוחדות".

מטעמו של שר האוצר נמסר אז: "אינני מכיר שום התכתבות מסוג זה, שבאופן מוחלט לא משקפת את דעתי ועמדתי. ראש הממשלה נתניהו נבחר לעמוד בראשות הליכוד, ועליו מוטלת המשימה להרכיב ממשלה. בכוונתי לבחון את נכונות הדברים, ואם אכן נאמרו - לנקוט צעדים נדרשים, כולל אפשרות של השעייתו מתפקידו".

הקרב על הוועדה המסדרת

מחר צפוי קרב בשליטה בוועדות הכנסת ונתניהו לוחץ על יו"ר ימינה נפתלי בנט שלא להצביע עם גוש השינוי, כפי שתכנן. מוקדם יותר היום פורסם בכאן חדשות כי בנט צפוי לתמוך מחר בהצעת גוש מתנגדי נתניהו בוועדה המסדרת בכנסת.

אם אכן תאושר ההצעה, בנט יהפוך להיות "לשון מאזניים" בנוגע לחקיקה והקמת הוועדות הזמניות בכנסת. בליכוד מעוניינים בהצעה אחרת שתמנע כמעט לחלוטין אפשרות לחוקק נגד ראש הממשלה ותאפשר להם לשלוט יותר בחלוקת הוועדות בכנסת.

ברקע אי ההסכמות לגבי הרכב הוועדה המסדרת, נערך בכנסת בירור משפטי שמסקנתו שאם תועלה הצעה בודדת להרכב הוועדה והיא תידחה, פשוט לא תתקיים ועדה מסדרת והכנסת לא תוכל להתנהל בתחומים רבים. מההצבעה עצמה לא ניתן להימנע לאורך זמן וההצבעה צפויה מחר, אחרי שנדחתה מהשבוע שעבר כשהליכוד לא הצליח לגבש רוב. ההסכמה העקרונית בין כלל הסיעות, בהתעלם מסוגיית הרכב הוועדה, היא להקים בעזרת המסדרת ועדות חוץ וביטחון, כספים וקורונה בשלב הראשון.

 בהכנת הידיעה השתתפו יערה שפירא וזאב קם