-
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

מחאת נכי צה"ל | רה"מ: נאשר רפורמה בתוך שבועיים מהקמת הממשלה

אחרי שמאות יצאו להפגין בתל אביב, מארגני מחאת נכי צה"ל נפגשו עם רה"מ • גנץ לנתניהו: יש לכנס את הממשלה בדחיפות כדי לבצע רפורמה מיידית בטיפול בנכי צה"ל • מנכ"ל משרד הביטחון: מדברים על שינוי מהותי, לא עטיפות או יח"צ
איתי שיקמן
18 באפריל 2021
09:00
עודכן ב 19:00

לאחר שמאות יצאו להפגין מול הקריה בתל אביב נגד הטיפול הלקוי בנפגעי פוסט-טראומה, ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש היום (ראשון) עם ראשי מחאת נכי צה"ל. "נביא בתוך שבועיים לאישור הממשלה החדשה שתוקם רפורמה כוללת לטיפול בפצועים, נכים והלומי קרב", הבטיח ראש הממשלה אחרי הפגישה. "דרושה גם עזרה ראשונה וגם רפורמה מקיפה".

יו"ר ארגון נכי צה"ל, עידן קליינמן, אמר מצידו: "לאחר הפגישה עם שר הביטחון וראש הממשלה הובטחה לנו החלטת ממשלה בתוך שבועיים, שבה יעברו כלל דרישות ארגון נכי צה"ל ומסקנות הוועדה של ח"כ אייל בן ראובן.

קליינמן הוסיף: "נכי צה"ל שבעים מהבטחות ויחכו לתוצאות בשטח. לא נסכים לשום יעדי ביניים. כולי תקווה שהיום יתחיל השינוי. היה ותוך שבועיים מהיום העניין לא יעבור להחלטת ממשלה - נחזור לפה בכוח עוד יותר גדול, ולא נוותר עד שהדבר הזה יוכרע". לדבריו, "נכי צה"ל זקוקים ליחס מקצועי ומכבד. זוהי לא טובה שהמדינה עושה להם, אלא חובתה המוסרית והערכית".

זמן קצר לאחר פגישת ראש הממשלה עם ראשי המחאה, פנה גנץ במכתב לנתניהו וקרא לו לכנס בדחיפות את הממשלה, על מנת לבצע רפורמה מיידית בטיפול בנכי צה"ל ומערכת הביטחון. "בטוחני כי בנושא זה קיים קונצנזוס מקיר לקיר בממשלה ובכנסת וכי כולנו נירתם לכך, על כלל המשמעויות והמשאבים הנדרשים. אין לי צל של ספק שנניח את הפוליטיקה בצד ונתאחד לטובת נכי ופצועי צה"ל", כתב גנץ.

בהודעה שפרסם הערב, אמר מנכ"ל משרד הביטחון על המחאה כי "אנחנו מדברים על שינוי מהותי ולא עטיפות או יח"צ. שינוי מהותי חד וחלק. אם לא נביא אליו - לא הצלחנו. העניין הזה הוא משמעותי מפני שאני לא משלה את עצמי. טיפולים שהם בחזקת פלסטר - זה יתפוצץ לנו בפנים וזו לא שאלה של 'האם' אלא 'מתי' ואני מניח שזה יהיה מהר. לכן אנחנו חייבים ומחויבים לסוגיה של שינוי מהותי.

"יש שעת רצון, ולמרות הקיטוב הפוליטי וחוסר היציבות אני חושב שיש קונצנזוס ותמיכה בשינוי המהותי אליו אנחנו מכוונים, ואני רוצה להגיד שמה שמוכן לצאת לדרך למימוש - ייצא לדרך הכי מהר שאפשר".

עוד אמר אשל כי "עובדי אגף השיקום לדורותיהם מטפלים במסירות אין קץ בנכי צה"ל. לדבריו, רובם, 70%, הצליחו להשתקם. אנחנו רוצים להגיע ל-100%. יש לנו שגיאות וכל שגיאה היא הרת אסון והכוונה היא לתקן ולשפר". אשל הוסיף כי בימים הקרובים יסתיים התחקיר המקיף בעניינו של איציק סעידיאן.

ד"ר אלון דהאן, יו"ר מחוז ירושלים של ארגון נכי צה"ל, אמר היום בריאיון לתוכנית חדר החדשות בכאן 11: "אנחנו מבקשים שמשרד הביטחון ייקח אחריות על הפצועים שלו. חלקים בנו מתו, ומישהו צריך להביא את החלקים האלה להכרה ולראות את מה שנשאר מאיתנו.

"בסופו של דבר ועדה זה גם דרך למוסס דברים. צריכה להיות רפורמה מאוד גדולה בוועדות הרפאיות. אחת הבעיות בפציעות הנפשיות זה שזה לא כמו מקרה פיזי שאפשר להצביע עליו. מה שעושים זה שמחפשים בעברו מתחים בילדותו כדי לייחס את הפציעה הנפשית שלו לעברו, אז למה בכלל גייסתם אותו לקרבי?".

אל ההפגנה שהתקיימה היום הגיעו בני משפחתו של איציק סעידיאן, שהצית את עצמו מול משרדי אגף השיקום בשבוע שעבר. המפגינים חסמו את צומת עזריאלי ונתיבי איילון וצעקו: "בושה". בזמן המחאה נכי צה"ל נשכבו על הכביש ונשאו שלטים "כולנו איציק סעידיאן". 

נינו חדד, נכה צה"ל שהשתתף במחאה, סיפר לכאן חדשות: "איבדתי את הצוות שלי בטנק ביום כיפור. עשו לי מלחמת התשה. אחרי שבעה חודשים בבית חולים נתנו לי 10% נכות. אני לא רוצה כסף, אני רוצה את הגאווה שלי. הלכתי למשרד הביטחון ולא מצאו את החומר שלי בארכיון".

חן לביא, נכת צה"ל והלומת קרב, הוסיפה: "אישה במשרד הביטחון לא קיימת. יש לנשים צרכים אחרים, במיוחד בעזרה בבית ובטיפול בילדים. המקרה של סעידיאן הוא רק ההתחלה, זה יהיה כמו דומינו. אם לי היה האומץ - הייתי הולכת". 

"ברית הדמים בין האזרחים לחיילי צה"ל הופרה על ידי הפקידות", טען יו"ר ארגון נכי צה"ל, עידן קלימן. "לא פשוט להתמודד עם נכות - הכל בסדר בתנאי שהמדינה ממלאת את חובתה לשיקום. המציאות כואבת ושונה - רואים הכל דרך החור של הגרוש". 

בד בבד, סעידיאן עבר הבוקר ניתוח שארך כשלוש שעות במרכז הרפואי שיבא בתל השומר. חל שיפור קל במצבו, שמוגדר קשה. עם זאת, הוא עדיין נמצא בסכנת חיים.

"קודם תטפלו, אחר כך תבדקו"

אורי ארנפלד, אחראי על תוכנית הפוסט טראומה בארגון נכי צה"ל, אמר הבוקר לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן: "הטיפול תקוע כבר 50 שנה. במשך שנים בודקים את עברם של האנשים, אם ההורים שלך התגרשו או שנשארת כיתה – זו הסיבה לפוסט טראומה. מפשפשים בעבר כדי לדחות את הבקשה".

האזינו לריאיון המלא עם אורי ארנפלד לכאן רשת ב

ארנפלד הסביר שאחת מהטענות של אגף השיקום היא שיש הרבה אנשים שמתחזים להלומי קרב, ולכן הבדיקה שלהם כה קפדנית. הוא יצא נגד הטענה וציין: "אם לא בדקו את היכולת של אדם להילחם – שלא ינברו בפציעתו. אין שום כבוד בלהיות פוסט טראומטי, יש כאן מצוקה נוראית. קודם תתנו טיפול, אחר כך תבדקו". 

אמש סיפר גיא גרוסמן, מי שהיה הסמ"פ של איציק סעידיאן, על הקשיים שאיתם הוא התמודד. "איציק דיבר הרבה על תחושת הלבד", הוא תיאר בריאיון לאסף ליברמן בתוכנית "הכול פוליטי". "אחד מהדברים שאתה מפתח מאוד בהתחלה כשאתה מתמודד עם פוסט טראומה זה היכולת להיות שחקן מאוד טוב. להסתיר את מה שקורה באמת. איציק דיבר על זה שהוא כבר הרבה זמן לא חייך חיוך אמיתי".

השתתפו בהכנת הידיעה: איתי שיקמן, גילי כהן, רועי שרון וכרמלה מנשה