t
סגן מפקד כוח קודס
-

דיווח באיראן: סגן מפקד כוח קודס במשמרות המהפכה מת מהתקף לב

לפי הדיווח, א-סיד מוחמד חיג׳אזי מת בגיל 65. היה מעורב בניהול פרויקט דיוק הטילים של חיזבאללה, עד שמונה לסגן מפקד כוח קודס לאחר חיסול סולימאני • הקבינט המדיני-ביטחוני התכנס לדיון לאחר חודשיים. חשש בישראל מהתקדמות במו"מ בווינה ומגיבוש הבנות בין המערב לאיראן
כתבי כאן חדשות
18 באפריל 2021
09:09
עודכן ב 20:30

דוברות משמרות המהפכה האיראניים מאשרים הערב (ראשון) כי סגן מפקד כוח קודס, א-סיד מוחמד חיג'אזי,  מת כתוצאה מהתקף לב. חיג'אזי היה מעורב בניהול פרויקט דיוק הטילים של חיזבאללה, עד שמונה לסגן מפקד כוח קודס של משמרות המהפכה לאחר חיסול סולימאני. 

בתוך כך, בישראל חוששים מהתקדמות במשא ומתן בווינה ומהאפשרות של גיבוש הבנות בין המערב לאיראן. הסוגיה הזו עלתה במהלך דיון הקבינט היום, שצפוי להמשיך לקיים דיון נוסף בשבוע הבא. ישנם חילוקי דעות בתוך הקבינט בנוגע לשיח מול האמריקנים ולקראת האפשרות של הסכם ביניים של המערב עם איראן. דיון הקבינט, הראשון זה חודשיים, כלל סקירות של ראש המוסד והרמטכ"ל, שבתחילת שבוע הבא ייצאו לוושינגטון לשיחות עם אנשי ממשל ביידן.

שינויים בהרכב הקבינט לפני התכנסותו מחדש

לקראת ישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני, הוחלט לשנות את הרכבו כך שיישמר השוויון בין שני הגושים גם בהיעדרו של שר משפטים. על פי ההחלטה, שר החינוך יואב גלנט ושרת התחבורה מירי רגב מהליכוד ישמשו לסירוגין חברים בקבינט.

בשעה שאחד מהם ישתתף בישיבות במעמד של חבר, האחר ישמש משקיף בלבד, והם יתחלפו כל שבועיים. שר האנרגיה יובל שטייניץ, ששימש לסירוגין חבר קבינט ומשקיף, יהיה מעתה משקיף בלבד. שרת התפוצות עומר ינקלביץ׳ מכחול לבן צורפה לקבינט במעמד של משקיפה. את השוויון בהרכב הקבינט דרש היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט.

כאמור היום יכונס הקבינט לראשונה מזה חודשיים. על הפרק עומדת סוגיית הגרעין האיראני, כמו גם ההתפתחויות האחרונות בנוגע למשא ומתן של המערב עם איראן, העלאת שיעור העשרת האורניום ל-60% ועדכונים נוספים בסוגיה. בנוסף, צפויים השרים לקבל עדכון בנוגע לחקירה בבית הדין הפלילי הבין-לאומי בהאג בסוגיה הפלסטינית.

המשנה לראש המוסד לשעבר, ח"כ רם בן ברק מיש עתיד, התראיין הבוקר בתוכניתנו "קלמן ליברמן" ואמר: "אסור לתת לאיראנים להגיע לגרעין. אני מברך על כל דבר שמעכב את פרויקט הגרעין האיראני, אך הדרך הנכונה היא בהסכם. מדינת ישראל עיכבה את פרויקט הגרעין גם בשכנוע של מדינות העולם מה כוונת האיראנים האמיתית, עד שנתניהו יצא נגד ההסכם וארה"ב ב-2015. זה שההסכם לא טוב, אם כי יש בו גם דברים טובים, זו תקלה. צריך לשקם את ההסכם. פעולה צבאית צריך לתחזק כל העת. אני לא אומר שאי אפשר לעשות זאת, אבל יש אופציה יותר טובה. כל המלחמות - אתה יודע איך הן מתחילות, אבל לא יודע איך הן נגמרות. צריך לנהוג באחריות", אמר.

בתוך כך, הפייננשל טיימס הבריטי מדווח כי לראשונה מזה חמש שנים בכירים סעודיים קיימו לאחרונה בבגדאד, בירת עיראק, שיחות ישירות עם בכירים איראנים בניסיון "לתקן" את היחסים בין המדינות שנותקו לפני כמה שנים. לפי הדיווח, סבב השיחות הראשון בין הצדדים התקיים ב-9 באפריל בבגדאד וכלל דיון בהתקפות של המורדים החות'ים בתימן על הממלכה. מהצד הסעודי השיחות הובלו על ידי ראש המודיעין, ח'אלד בן עלי אל-חומיידאן. סבב נוסף צפוי להתקיים בשבוע הבא.

שושבין השיחות, לפי הדיווח, הוא ראש ממשלת עיראק, מוסטפא אל-כאזימי, שבחודש שעבר אף ביקר בריאד ונפגש עם יורש העצר הסעודי, מוחמד בן סלמאן. גורם שקיבל תדרוך על השיחות בין הצדדים אמר כי "זה זה זז מהר בגלל שהשיחות בין ממשל ביידן לאיראן בעניין הגרעין זזות מהר, ובגלל המתקפות של החות'ים". לפי הדיווח, בכיר סעודי הכחיש את קיומן של השיחות, ומממשלת איראן וממשלת עיראק לא התקבלה תגובה. אך בכיר עיראקי ודיפלומט זר אישרו את קיומן. הבכיר העיראקי אף טען כי בגדאד מתווכת ויוצרת ערוצי תקשורת בין איראן לבין מצרים וירדן.

אתמול אישרה הסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית כי איראן החלה להעשיר אורניום ברמה של 60%. זאת לאחר שהרפובליקה האיסלאמית הצהירה על כוונתה לעשות זאת ביום שלישי האחרון.

השתתפו בהכנת הידיעה: מיכאל שמש, עמיחי שטיין וגילי כהן