אלכסנדר פטרוב ורוסלן בורישוב

האם החשודים בפיצוץ בצ'כיה הרעילו את המרגל רוסי סרגיי סקריפל?

משטרת צ'כיה פרסמה את תמונותיהם אלכסנדר פטרוב ורוסלן בורישוב, בחשד שהיו מעורבים בפיצוץ מחסן נשק ברפובליקה לפני 7 שנים. השניים היו חשודים גם בהרעלתו של המרגל הרוסי לשעבר סרגיי סקריפל ובתו בסלסבורי אנגליה בשנת 2018
מאיה ראכלין
18 באפריל 2021
09:43

המתיחות גוברת: לאחר שבסוף השבוע גורשו מצ'כיה 18 דיפלומטים רוסים בחשד למעורבות בפיצוץ במחסן נשק צבאי ברפובליקה לפני שבע שנים - מתפרסמים היום (ראשון) פרטים נוספים בפרשה. משטרת צ'כיה פרסמה את תמונותיהם אלכסנדר פטרוב ורוסלן בורישוב, בחשד שהיו מעורבים בפיצוץ שגרם למותם של שני בני אדם. השניים היו חשודים גם בהרעלתו של המרגל הרוסי לשעבר סרגיי סקריפל ובתו בסלסבורי אנגליה בשנת 2018.  

שר החוץ הצ'כי צפוי לשוחח מחר עם שרי החוץ של האיחוד האירופי בנוגע למעורבות לכאורה של רוסיה בפיצוץ מחסן הנשק. הכנסתם שמותיהם של פטרוב ובורישוב למשוואה מעלה מתיחות רבה. לאחר שפורסמו שמותיהם כחשודים בהרעלה, בריטניה פרסמה הודעת גינוי חריפה. ראש הממשלה לשעבר תרזה מיי אמרה: "לא נסבול ניסיון חצוף שכזה לרצוח אזרחים על אדמתנו", ודרשה מהשגריר הרוסי לספק הסברים.

המתיחות סביב הפרשה גברה גם בין רוביה לארצות הברית. לאחר הממשל האמריקני גירש 60 דיפלומטיים רוסים בתגובה להרעלה, ובמוסקווה השיבו בגירוש 60 דיפלומטים אמריקנים. לאחר המהלך בריטניה הביעה מחאה רשמית בפני ישראל וטענה שהודעת הגינוי שלה הייתה עמומה. בהודעת השגרירות אז נכתב: "אנו מצפים להצהרות תמיכה חזקות מכל השותפים הקרובים שלנו, כולל ישראל".

בהכנת הידיעה השתתף מתי ברנהרט.