ניצל מסגירה: תיאטרון הבימה
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

כבר לא לאומי: תיאטרון הבימה עובר לבעלות עיריית תל אביב

לאחר שהגיע לגירעון של יותר מ-100 מיליון שקלים, התיאטרון ניצל ביוזמה משותפת של משרד התרבות והספורט, עיריית תל אביב-יפו, הסתדרות העובדים וארגון שח"ם
דורית אסרף מזרחי
18 באפריל 2021
10:01

משרד התרבות והספורט, עיריית תל אביב-יפו, הסתדרות העובדים וארגון שח"ם, הודיעו הבוקר (ראשון) כי התיאטרון הלאומי "הבימה" עובר לבעלות עיריית תל אביב-יפו ויפעל כתאגיד עירוני חדש תוך שמירה על מעמדו הייחודי.

על פי ההודעה, העירייה גיבשה מתווה מוסכם לקליטת התיאטרון כתאגיד עירוני חדש, באופן שיבטיח את התנהלותו המאוזנת לשנים הבאות לאחר עבודת מטה מול המדינה, מול הנאמנים והעובדים. כחלק מהמתווה, ההסתדרות, שח"ם, ועדי העובדים והשחקנים בתיאטרון, משרד התרבות והספורט, הנהלת התיאטרון ועיריית תל אביב-יפו, הגיעו בערב חג הפסח להבנות מוסכמות באשר לאופן קליטת עובדים ושחקנים בעתיד.

עוד נמסר בהודעה, כי במקביל ובהמשך להחלטות בית המשפט והפעלת התיאטרון על ידי הנאמנים, העירייה הגישה בקשה למשרד הפנים להקמת תאגיד עירוני חדש שיקבל עליו את האחריות להמשך הפעילות של "הבימה". לאחר קבלת אישור משרד הפנים, יוקם תאגיד חדש אשר יקלוט ויעסיק עובדים ושחקנים בהתאם להבנות ולהסכמים שהושגו, לאחר מאמץ אינטנסיבי ומסור של כל הצדדים המעורבים.
בכך יתאפשר לתאטרון לחזור למעגל ההצגות ולהמשיך את המסורת הארוכה שהחלה במוסקבה ב- 1918 וליוותה את העם והמדינה במאה השנים האחרונות.

עיריית תל אביב-יפו מינתה דירקטוריון חדש לתיאטרון הבימה בראשו תעמוד הגברת זיוה פתיר, אשר כיהנה למעלה מעשור כראש הדירקטוריון של מכון התקנים ומכהנת כיום כחברה בדירקטוריונים רבים. כמו-כן מונה נעם סמל לראש מנהלת המעבר במעמד של מנכ״ל.

״אני שמח שלאחר שנים של משבר כלכלי וסכנת קיום אמיתית, הצלחנו להציל את התיאטרון הלאומי והוא ימשיך בפעילותו החשובה והערכית", מסר שר התרבות והספורט חילי טרופר. "בתום תהליך ארוך ובשיתוף עיריית תל אביב-יפו הצלחנו לשמור על קיומו של מוסד תרבותי זה, כולל במעמדו הייחודי. ההסכם החדש יבטיח את המשך יצירת התוכן הייחודי שלו וכן את העסקת עובדיו", הוסיף השר טרופר. עוד הוסיף טרופר כי "היצירה התרבותית העצומה בת למעלה ממאה שנה תמשיך ותתפתח הודות להסדר החדש וחרב הסגירה מעל תיאטרון הבימה הוסר. אני מודה לעיריית תל אביב-יפו, להסתדרות, לשח"ם, לנאמנים מטעם בית המשפט, למשרד האוצר ולכל השותפים בפתרון זה״.

רון חולדאי, ראש עיריית תל אביב-יפו מסר גם הוא כי "האחריות הציבורית של עיריית תל אביב-יפו לא אפשרה לנו להניח לתיאטרון הלאומי להיסגר. בזכות הקמת הבימה החדש כתאגיד עירוני, ימשיך התאטרון בן ה-100 להתקיים ולשמש שחקן מרכזי בשדה התרבות הישראלי. אני שמח וגאה על המהלך, ונעשה כל שביכולתנו על מנת שתאטרון הבימה ישגשג ויפיק תוצרים משובחים״.

גם מנכ"ל התיאטרון, נעם סמל, מסר כי ״בשם משפחת 'הבימה' ובשם מיליוני הצופים של התיאטרון מאז 1918 ועד היום, אנו מודים לעיריית תל אביב-יפו ולראשה על ההחלטה הציונית לאמץ את 'הבימה' לחיקה ולהירתם למען התיאטרון הלאומי של ישראל״.