-

רכבת אווירית של 14 אלף עולים ב-36 שעות | 30 שנה למבצע שלמה

סדרת הכתבות "משפט שלמה" חוזרת אל מבצע העלייה ההיסטורי של קהילת ביתא ישראל מאתיופיה, שעד היום מעורר דיון ער על האופן שבו נעשה ועל היחס שהממסד הישראלי העניק לעולים, שעדיין חולמים להיות ישראלים
ויקו אטואן
18 באפריל 2021
22:52
עודכן ב 22 אפריל 23:31

30 שנה עברו מאז מבצע שלמה, המבצע הרשמי והגדול האחרון לעליית יהודי אתיופיה. מבצע בו עלו ארצה 14 אלף בני קהילת ביתא ישראל. איך העולים השתלבו מאז בחברה הישראלית ועד כמה הם מרגישים את השייכות שלהם לחברה הישראלית הצברית?

האזינו לפרק של עוד יום

בפרק הראשון חזרנו לחצרות יסף, אתר קראוונים סמוך לעכו שהוקם לשם קליטת העולים. מדובר באתר קראוונים ארעי שחשף עוני רב, הצפות, ותנאי מחייה בלתי-אפשריים. לצד אלה, הייתה באתר גם קבוצת כדורגל של נערים שקיבלו חסות ממועדון הפאר הלונדוני – ארסנל. חזרנו לבדוק איפה נמצאים היום המאמן, אחד השחקנים שצמחו בחצרות יסף ולאנשים שחיו שם, במקום שהיום נותר שומם. רק חומרים ארכיונים נדירים מהחיים במקום לפני 30 שנה חושפים אור על איך שנראה מרכז הקליטה אז.

צפו בפרק 1 - העולים חוזרים למרכז הקליטה:

בשביל יותר מדי צעירים יוצאי אתיופיה, המפגש עם המשטרה יכול להגיע גם בבילוי בפארק. גם סנ"צ מבורך אברהם, הקצין האתיופי הבכיר ביותר במשטרה, לא שוכח את החיפוש שערכו עליו כשהיה כבר קצין.

צפו בפרק 2 - המפגשים הקשים של צעירים אתיופים עם המשטרה:

מאז גל העלייה הראשון של יהודי אתיופיה ועד היום התמודדו העולים עם לא מעט עוולות - מהספק ביהדותם, דרך תרומות דם שנזרקו, ועד לשיטור יתר. בני הדור השני לעלייה, שגדלו לתוך המחאות, ניתבו את הכעס ליצירה. ברקו זרו יורד על המבטא בסטנד אפ, בנג'מין סמאין מכניס אקטיביזם ליצירות וגנט בלאי כותבת על צבע ומגדר. 

צפו בפרק 3 – בני הדור השני מוחים דרך האומנות:

בני הדור השני לעלייה מאתיופיה התביישו במסורת ובהורים שלהם וניסו למחוק כל סממן למוצאם. עם הזמן הם התפקחו, הכו על חטא וחזרו לשורשים.

צפו בפרק 4: בני הדור השני לעלייה מאתיופיה שהתביישו במסורת שלהם - והתפקחו