ראש עיריית לוד יאיר רביבו, ארכיון
צילום: יאיר זליגר, פלאש 90

ראש עיריית לוד: כל מי שפושע - נפרק לו את הצורה

יאיר רביבו על הפשיעה בחברה הערבית: חושש שיש שופטים שמפחדים על חייהם. אני קורא לכל שופט שומע אותי – תפסיקו לעשות קייטנה לעבריינים
כאן הלילה
18 באפריל 2021
23:55

ראש עיריית לוד, יאיר רביבו, אמר הערב (ראשון) כי לתחושתו שופטים חוששים לפעול נגד הפשיעה בחברה הערבית מחשש לחייהם. בריאיון ליעקב אייכלר בתוכנית "כאן הלילה" בכאן רשת ב, אמר רביבו: "אני בטוח ששופט שגר באיזה יישוב בדרום מפחד להעניש פושע כי הוא מפחד שיגיעו אליו הביתה". לגבי גל הפשיעה בעיר לוד, אמר ראש העיר: "כל מי שעושה פשיעה וגורם לסבל ופוגע באיכות החיים של תושבי לוד – אנחנו נפרק לו את הצורה".

האזינו לריאיון המלא עם ראש העיר לוד, יאיר רביבו

רביבו הציע פרס כספי של 1,000 שקלים למי שיביא לו מידע מדויק "ברמה של בית ספציפי וכתובת, של מי שיורה זיקוקים לא חוקיים", לדבריו. "כמות הירי זה משהו נקודתי וחמור מאוד אבל זה לא משתווה להיקף הזיקוקים שבעשרות מיקומים בו זמנית. בשפת העם נפרק לו את הצורה. נגיע למתחם וניתן לו קנסות כבדים על כל דבר שיכול להיות, נהרוס מתחמים לא חוקיים – הם יסבלו ממני".

רביבו הוסיף כי "קיבלתי בשעה האחרונה כבר קיבלתי עשרות דיווחים, חלקם מתושבים מערבים". כשנשאל מהיכן יממן את הפרס הכספי שהבטיח, השיב: "סדרי עדיפויות, השנה היו פחות הוצאות על תרבות למשל. הדבר הכי חשוב הוא להחזיר את הביטחון האישי לתושבי לוד. זאת מכת מדינה". 

ראש העיר לוד מתח ביקורת על מערכת המשפט. לדבריו, "המדינה צריכה להתעשת. המדינה חלשה מאוד ואי אפשר להפיל הכול על המשטרה שעושה את המיטב. מערכת בתי המשפט חלשה מאוד. המשטרה עוצרת אחרי כמה שעות משחררים את האנשים. בן אדם יורה, תפסו אקדח, אחרי יומיים משחרירים אותו. אני קורא לכל שופט שומע אותי – תפסיקו לעשות קייטנה לעבריינים".

רביבו מתח ביקורת גם על ההנהגה המדינית, ואמר כי "יש בעיית משילות קשה במדינה, במקום שהמנהיגים בירושלים יפסיקו להתקשקש על ענייני אגו ומי יהיה ראש ממשלה, ומי רוטציה ומוטציה ובלבולי שכל – אני קורא להם לעזוב הכול כי המדינה נמצאת באחד הצמתים הכי קשים שלה. אני טוען כבר 10 שנים שהפשיעה בחברה הערבית היא האיום האסטרטגי הגדול ביותר על מדינת ישראל, לא האיום האיראני. מדובר על 25% מתושבי המדינה שמרגישים כמיעוט מנוכר ונרדף והם מגיבים בפשיעה".