-
צילום: אי-פי

4 ימים לפני ועידת האקלים של ארה"ב: המשרד להגנת הסביבה מציג חוק אקלים מקיף

לפי החוק שגובש עם ארגון טבע ודין, לראשונה יוגדרו בחקיקה יעדי צמצום פליטות גזי החממה של מדינת ישראל
מיכל וסרמן
19 באפריל 2021
06:00

ארבעה ימים לפני ועידת האקלים הווירטואלית שמכנס נשיא ארצות הברית,  ג'ו ביידן, המשרד להגנת הסביבה וארגון אדם טבע ודין מפרסמים היום (שני) לראשונה - חוק אקלים מקיף ונרחב שיכלול הפחתת פליטות של גזי חממה בשיעור של 85% עד לשנת 2050.

על פי החוק, המדינה תתחייב לשורת צעדים מעשיים בהם התייעלות אנרגטית, הרחבת השימוש באנרגיות מתחדשות והערכות לשינויי האקלים. החוק החדש כולל הקמת ועדת מומחים עצמאית לליווי הטיפול הממשלתי בנושא וכן מנגנונים לדיווח ובקרה. אולם כדי לקדם את החוק נדרשים תיקוני חקיקה במיסוי על דלקים ולכך אין עדיין הסכמות במשרד האוצר.

הסכנה והצחנה: תושבי קריית חיים נגד המפעל המזהם שבבעלות המדינה

השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל, מסרה: "שינוי האקלים הניכר בעשורים האחרונים הוא תוצר לוואי של הפעילות האנושית, ובעיקר שריפת דלק פחמני. אנחנו היום מגינים על הציבור, על בריאותו ועל רווחתו מפני השלכות משבר האקלים, ובפרט על הדורות הבאים אשר יאלצו להתמודד עם ההחרפה הצפויה במצב. יחד, נוביל את ישראל לעמוד במחויבויותיה הבין-לאומיות מכוח אמנת האקלים, ואני קוראת לשרי הממשלה הרלוונטיים להישיר מבט אמיץ אל המציאות, להבין כי אנו בעת חירום, ולתמוך בחוק".

מנכ"ל אדם טבע ודין עורך הדין עמית ברכה מסר: "אנו גאים להיות שותף מקצועי לניסוח חקיקת האקלים ונעשה כל שניתן כדי לפעול לצד המשרד לקידום יעדים של איפוס פחמן עד שנת 2050, מעבר ל-100% אנרגיות מתחדשות, והיערכות אמיתית לאיומי האקלים".

מעמותת "צלול" נמסר בתגובה: "הצעת המשרד להגנת הסביבה היא מבורכת, אך מנותקת מכל גיבוי ממשלתי וככזאת אין לה ערך מעבר ליחסי הציבור שהיא מעוררת. החוק פורסם ללא כל דיון ממשלתי בנושא, אחרי שאתמול שר האנרגיה שטייניץ פרסם הצעת מדיניות נפרדת להפחתת פליטות, שהציגה יעדים נמוכים ובלתי מספקים, העיקר לפרסם מהר מהר משהו שאומר ״אקלים״ ו״הפחתה״ בכותרת, בגלל שב22.4, יום הסביבה הבינלאומי, מכנס ביידן מפגש מנהיגים חירום בזום, להגדרת יעדי המדינות.
‏לישראל אין יעדים ותכניות, הממשלה מקדמת גז תוך הטעיית הציבור לחשוב שזה טוב, כשכל מי שמתענין יודע שגז אינו טבעי יותר מפחם או נפט, והמתאן ושהוא משחרר מסוכן מאוד לאקלים".